nicko
nicko (üye)
İzmir / Amatör

350d Dadanagast Cvp Ltfn !!!

sevgili dadanagast senin tüm cevaplarını yazdıklarını okuya okuya nihayet bir 350d (18-55 lens+ 512 ultra II cf kartlı) aldım.yurtdışından arkadaşımın eniştesi vasıtasıyla getirttim.sağolsunlar..975$ a iyi fiyat herhalde..çok memnunum..sorum şu cihazın pilini içine koyup mecburen iki poz çekmiş gümrükten hani benim makinam diğerekten geçirmek için gümrükten sağolsun gısgıcır geldi..300d nin türkçe kılavuzunu buldum o da aşağı yukarı aynı öz. barındırıyor o da iş gördü..ama zaten kılavuza bakmaya bile gerek görmedim pek.af olayı yetiyor zaten malum.neyse uzatmıiim şimdi makina da pil duruyo ama koruma kapağı hani dışarı çıkınca takılacak o yok herhal getiren tanıdık kaybetti şimdi gene yurtdışında..pil devamlı makinada kalsa bişey olur mu? çıkarmak gerekiyo mu uzun süre kullanmayınca? bu uzun süre ne kadar mesela 1 ay felan mı?o kapak bizim bu izmirde yok istanbulun gözünü seviim şimdi o üç kuruşluk kapağı mı istanbuldan getirtçezz.?seni bulmuşken döşeniyorum soruları kusura bakma makinaya sayende aşık oldum çünkü..512 cf kart var onu da hep içinde bıraksam neolur?onunda o dandik plastik koruma kabı yok çünkü..buna kaç gb ta kadar kart takabilirim?örn 2 gb olabilir mi?ultradan II den aşağı zaten almam da.large fine da 129 foto diyo az geldi bana.bi de 18-55 lens li kit bu lensi gözlük cam temizleme bezleriyle hafif siliyim tozunu dedim..denedim tırstım..istanbula düğüne gittim fotoculuk yaptım istanbul manzaralarını da çektim makina süper..bu fırsatla erkaylara gittim temizlik kiti aldım 15 ytl ye..içinde lens temizleme solüsyonu üç beş tane pamuklu kulak temizleme çubuğu birde küçük o bendeki gözlük cam temizleme bezlerinden ve bir de hava üflemeli fırça var.ordaki eleman pamuklu çubuğa solüsyondan bi damla damlat lensi hafifçe temizle sonra o bezle sil dedi..ne diyosun ?sana sormadan daha böyle bişey yapmiim dedim..hava üflemeli fırçayı sadece ayna temizliğinde objektifi sökünce mi kullancam?onu da lensi temizlerken tozunu alırken kullanayım mı? lcd ekranı nikon d70 i olan arkadaşım özel bi plastik korumayla korumaya almış..350d de lcd ekran çok biçimsiz yerde hani hafif içe çukur yapsalarmış yada hafif tümsek bi plastik çerçeve neyse yüzüme çekerken değiyo felan çok kirleniyo bi de sakar bi adamımdır sakınayım derken ketçapı dökerim üstüme hesabı onu da bu bezle kuru kuru mu sileyim..çizilmez mi..ya da buna uygun koruma kapağı var mı? makinaya çantada aldım lomborgini marka ona da 60 ytl bayıldık ..ama değdi doğrusu gene de makina bu malum heryerde kullancaz tozlanırsa kuru bezle mi silmeli ya da çok hafif bir nemli bezle mi? bi de gece çekerken ilk defa bir manzarıyı, kek gibi auto da çekince flaş patlattık otomatikman bu makinaya yakışmadı gitti güzelim kız kulesi manzaraları yani..flaşı hava alanında kapatıp uçakları çektim allah dedim..sonra manzara modunda da çektim yine flaş patlatıyo..gece böyle işte manzara çekerken sadece flaşsız moda mı alayım napiim? bunaltmadım umarım ama çok zaman bulamıyorum nete girmeye girince de tek adresim burası artık..gurumda sensin diyiim ne diim..bunların dışında çekim ve bakım önerilerin neler?uzağı daha iyi yakınlaştırcak yani epey olsa hani fena olmaz bi de daha geniş açılı çekçek lens ne tavsiye edersin hesaplı ve kalitelisinden? haa bi de çiçek moduna alıp bir çiçek çektim yaa süper olay bu makro muhabbeti..çocuk gibi mutlu oluyorum 33 yaşında adamım yani..her neyse ileride manuele geçcez tabii..yardımlarınla yani.. bu bir tutku hayata akarken akışın içindeki karenin durağanlığı aslında bakarken göremediklerimizin sonsuzluğu sanki..şimdiden cvpların için teşekkür ederim...

Tarih: 29 Eylül 2005, 17:09 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

valla ayip adosero..
..birkac cekim yaptim otomatik modlarda.. gercekten de garip pozluyor..
ama niye garip pozluyor, anlayamiyorum dogrusu.. (zaten hicbir ayari da secemiyormusun. . ) hani adamlar, dslr aliyorsan pozlamayi da bilmek zorundasin mi demeye getiriyorlar acaba?..eger oyleyse neden otomatik modlari koyuyorlar?
..
adosero kendine haksizlik etme bence; sen 20 yil icinde bu gidisle, ultimate pro olursun evel allah..
ayrica L serisi oldumu lens, inanilmaz keskin oluyor fotograflar.. ve renkleri inanilmaz ortaya cikartiyor..

Tarih: 30 Eylül 2005, 19:31 - İp: yok
nicko
nicko (üye)
İzmir / Amatör

sevgili dadanagast ve adosero verdiğiniz cvplarla beni yanıtsız bırakmadığınız için çok teşekkür ederim...insan basit bir compact flash makinadan böyle bir dslr e geçince haliylen titizleniyor,pimpirikleniyor..ve elbette makinadan tam performans almak kendini aşmak istiyor..bu da ancak sizin gibi kendini geliştirmiş,bilgili ve deneyimli arkadaşlarla daha doğruve güzel oluyor..ileride yine başınızı sorularımla ağrıtabilirim..kendinize iyi bakınız..tekrar teşekkür ederim...

Tarih: 30 Eylül 2005, 22:46 - İp: yok
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

nicko mesajlarından ne kadar heyecanlı olduğunu kestirebiliyorum. Makinan hayırlı olsun, güle güle kullan. Aslında çok farklı değil durumlarımız. İki-üç senedir fotoğrafla ilgilenmeye başladım, yani çok eski sayılmam. Ve uzun araştırmalar sonucunda ben de bir 350D aldım, hatta henüz çok yeni, daha bir-kaç hafta oldu. Tabi makina seçiminde dadanagast ve diğer arkadaşlar sağolsunlar çok yardımcı oldular. Ben de en az senin kadar heyecanlıyım ve makinayı gözümmüş gibi itinalı kullanmaya çalışıyorum. Çünkü bütçemi bir hayli zorlayarak edinebildim. Ama sanırım tek nedeni bu da değil, insan sevdiği işi yaparken kullandığı araca bir değer, bir anlam yüklüyor ve ona ayrıca bir özen gösteriyor. Eminim ki bir müzisyen için de enstrümanı çok değerlidir. Her neyse, 350D için aldığın çantayı soracaktım, nerden nereye geldim.. Bahsettiğin çanta nasıl, kullanışlı mı? Ben henüz bir çanta almadım 350D için. O yüzden hem sana hem de arkadaşlara sormak istiyorum, 350D için bildiğiniz uygun bir çanta var mı? Uygundan kastettiğim şey fiyatından ziyade kullanışlı olması ve makinayı iyi koruması. Bildiğiniz bir çanta markası, modeli varsa yazar mısınız? Ayrıca ben zaten sürekli çanta kullanan bir adamım. O yüzden 350D için alacağım çantanın cüzdan, telefon vb extra şeyleri de koyabileceğim yerleri olursa beni iki çanta taşımaktan kurtarır. Teşekkürler..

Tarih: 1 Ekim 2005, 01:08 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Lowepro'nun nova serisi çantalarını incele derim

Tarih: 1 Ekim 2005, 04:23 - İp: yok
nicko
nicko (üye)
İzmir / Amatör

özgür kardeşim sana da makinan hayırlı olsun...izmir alsancakta yalçınlar fotoğrafçılık var sevinç pastanesinin orda ali çetinkaya bulvarında,oraya gidebilirsen çeşit çeşit çanta var..ben tacino lomborghini marka gayet güzel yanda önde arkada cepleri olan içi dolgu malzemesi kaplı-ki bu önemli makinayı darbelere karşı koruyor- bir çanta aldım dolar üzerinden satıyorlar hepsi ithalmiş..60 ytl ye aldım..çanta şart bence...

Tarih: 1 Ekim 2005, 04:28 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kobranin dedigi gibi nova serisine bak ozgur..
bende de nova 4AW var.. cok da kullanisli bir canta..
.....
arkadaslar son olarak dslr'cilara karsi compact'cilar fotograf yarismasi duzenliyoruz.. sizleri de aramizda gormek isteriz tabii..

Tarih: 1 Ekim 2005, 19:41 - İp: yok
kurtican
kurtican (üye)
İstanbul / Amatör

Selam arkadaşlar;
Öncelikle nicko; bende de 350D var ama senin şu topik'i okuduktan sonra makinaya bakışım daha bi değişti.. ben de aşık olmasam da artık aramızda iyiden iyiye bi duygusal elektriklenme başladı!! Allah sonumuzu hayıretsin!!
Sana öncelikle tebriklerimi sunuyorum; ve ketçapsız kullanımlar diliyorum..

Benim sorum yine senin gibi dadanagasta veya benden daha iyi kullanıcılara olacak!!
DÜn (02.10.2005) beşiktaş samsun maçı oynandığ esnada; harbiye açıkhavanın önünde lütfi Kırdar kkongre sarayının önünde makinamla bir iki resim çektim; makinanın neler yapabileceğini o kadar rahat görebiliyorum ki!! ama YAPAMIYORUMMMMMMMMMM!!! bi defa sağanak yağmurdan sonra öylesine inanılmaz bir gökkuşağı vardı ki; inanın l.kırdar bahçesinde en az 3 ' DSLR olmak üzere 10 kişi filan makinalarla hoplayıp zıplıyolardı.. tabi ben de...
merak ettiğim; manuel çekimlerde diyafram/ shutter speed hızından başka çok fazla (sıklıkla) değiştirdiğiniz bir ayar var mı? yani ben hava kararmak üzere iken o lacivert gökyüzünü çekmek istedim; ama her seferinde laciverti mavi şeklinde çekebildim.. Sonuç çok şıktı tabi ki ama istediğim o değildi..demek istediğim acaba WB ayarlarını sadece presetlerinden mi değiştiriyosunuz?? yani sadece sunny cludy; tunsten vs. yeterli oluyo mu sizde (genellikle soruyorum.. yoksa hiç gerek olmasa niye öyle bir ayar olsun di mi?)

view finderin yanındaki Ae idi sanıyorum ona basarak değiştirdiğimiz ayar nedirrR?? hani -2 +2 filan oluyo..

bi de, bi de;;;; flash modları diye bişey yok dimi?
yani böle slow synch, full, filan gibi modlar yok; flash ayarı sadece flash exp barından yapılıyodu!! bunu sormuş muydum dadanagast??

çok acil olmasa da CEVAP LÜTFENNNNN!!!

Saygılar sevgiler

Tarih: 3 Ekim 2005, 18:52 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam kurtican..
aslinda sorunlarini cok fazla anlamasam da anladigim kadariyla yardimci olmaya calisayim..
oncelikle fotograflarini raw formatinda cek ki, bilgisayarinda kolaylikla WB ayarini degistirebilesin.. C1 pro gibi programlar sayesinde, +-1 EV'lik exposure compensation'i rahatlikla degistirebilirsin ayrica..
o yuzden makineni raw moduna al ve sadece shutter ile aperture'i dusun..
o gokkusagi olayinda sanirim -1 exposure compensation yapsaydin iyi bir sonuc alabilecektin..
bunun icin maual modunun disindaki herhangi bir otomatik olmayan modda; bas parmaginla ekranin sag-ust kosesindeki AV tusuna basarken, dial'i cevirerek (shutter dugmesinin hemen arkasindaki tekerlegi..) ayarlayabilirsin..
..AE derken sanirim AEB'yi kastediyorsun... menude ikinci kisimin hemen basinda..
automatic exposure bracketing..
AEB ile yaptigin; makineye uc farkli exposure'da cekim yap demek.. arka arkaya uc cekim yapiyorsun.. ve her seferinde makine exposure'i belirledigin degerlere otomatikman getiriyor.. yani tekrar ayar yapmana gerek kalmadan..
bunu yapman su yonden de yararli; mesela photoshop'da merge HDR ozelligi sayesinde bu uc fotografi birbirine katarak (yani merge ederek..) exposure'i oldugu gibi yapabilirsin..
ama AEB'nin en buyuk yarari senin ne kadar expose yapmani tahmin edemedigin durumlarda, makinenin konumunu degistirmeden cekim yapabilmendir.. (mesela gokkusagi durumunda.. isik seviyeleri dengesiz oldugunda ne kadarlik exposure kullanmayi tahmin edemeyebilirsin..)
..
flash kuvvetini flash exposure compensation'dan degistirebilirsin.. ne kadar kuvvetli flash cakmasini istiyorsan, menunun yine ikinci kisminda yer alan "flash exp comp"'dan ayarlama yap..
...
slow-sync icin custom funtions'dan da first curtain sync ve second curtain sync yapabilirsin..

bu fotografda second curtain sync kulanilmis..
second'da shutter kapanmadan once asil flash patlar..
..
son olarak AV modunda fixed 1/200 yapabilirsin.. yani AV moduna aldiginda ve flash'i actiginda makine otomatik olarak shutter speed olarak 1/200 secer.. ki bazen epey yararli oluyor..

#dadanagast' tarafyndan 03.10.2005 23:29:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ekim 2005, 23:28 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

first curtain sync fotografi..

second curtain sync fotografi..

daha guzel aciklayacaktir..

Tarih: 3 Ekim 2005, 23:36 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

AE derken bence AV'den bahsediyor. O tusa basik tutarak iste exposure compensation yaparsin ve onemli bir foksiyondur. -2'den +2'ye.. 0,3'luk veya 0,5'lik dilimler halinde (bk. custom functions). Dadanagast'in dedigi gibi alinda RAW ile cekim yaptigin muddetce bircok hatayı raw editorleriyle telafi edebilirsin. Benim cekimden once dikkat ettigim tek sey parlak alanlari patlatmamak ve koyu bolgeleri tikamamak (cok nadir olur) ki bu durumlarda bu bolgelerdeki bilgi kayboluyor ve geri alamiyorsun. Onun icin contrast ile cok siklikla olmasa da biraz hasir nesir oluyorum cekim oncesi. Tabi -+ 0,3'lük compensation'lari saymiyorum.
Flash modlari ise slr'lar icin gereksiz cunku slr ile zaten herseye mudahale edebiliyorsun yani slow synch'i kendin yaratiyorsun. Bu arada zannediyorum slow synch'den kastin gece manzaralari modu di mi cunku dadanagast ikinci perde olayini tarif etmis ki bu biraz daha teknik gerektirebilir yani expert bir function bence..
Yani flash ikinci perdenin acilmasi/kapanmasi ile patliyor ki hareketin son kismi fotoya yansiyor, isikli cizgiler nesnenin onunde degil gerisinde beliriyor.
Slow synch ise (dogru anladiysam) flasli cekim yaptigin ortamda enstantane hizini ortamin verdigi hiza yakin bir degerde tutmak ( arada -1 veya -2 IL fark birakmak ki bu dusuk bi hiz) ve boyle nesne ile birlikte arka planin da duzgun (asagi yukari) pozlanmasini saglamak. Gece manzaralari yani..
Sonuc olarak flasli cekim yapmak icin bence birinci kural M ile cekim yapmak ve tum degerleri manuel olarak girmek. Dslr kullanmanin avantaji da bu bence. fotoyu kendin kompoze ediyorsun...

Tarih: 4 Ekim 2005, 10:48 - İp: yok