gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

Yildizlari Pozlama Teknigi

yildizlarin akisini pozlamak sanilandan cok daha kolaydir aslinda.
pozlama yapmamiz icin bize gereken malzemeler öncelikle kablolu yada uzaktan kumandali deklansör, genis aci lens, kaliteli bir tripot.

cekim yapacagimiz mekan önemli kriterlerden biridir ki, sehrin isik kirliliginden uzakta zifiri karanlik bir ortam vede bulutsuz, ay isigi olmayan bir saatte cekim yapmaliyiz.

sigma 10-20mm veya tamron 12-24mm gibi lensler en ideal lenslerdir bu cekimlerde,
eger 18-55mm lensimiz varya buda yeterli olacaktir..

hiperfocal netleme bilmeyen arkadaslar cekimden önce lenslerinin fokusunu yakinda nesne olmayan uzak bir yere yapmalidirlar, hiperfocal netleme 10-20mm de sorunsuz oldugundan bu tarz lensi olan arkadaslar daha önceden fokus yapma ihtiyaci yoktur.

simdi cekime geldi sira, önce makinemizin kelvin ayarlarini yapalim, eger mavi bir gökyüzü istiyorsak 3200k, eger kirmiziya yakin yada bordo bir ton elde etmek istiyorsak 5200k veya 7000k yapalim.
makinemizin fokus ayarini all fokus yapalim, en önemli degerlerden biride iso degeridir ki mümkün oldugu kadar düsük isoda cekim yapmaliyiz ki sensör cok uzun pozlama yapacagimizdan yanma riskini ortadan kaldiralim, unutmadan söyliyeyim, yildiz pozlamalarini yaz aylarinda denemeyin, kis aylarinda ortam soguk oldugundan sensör daha az isinacaktir ve cok daha uzun süre tehlikesiz pozlama yapabilelim.

cekim ayarlari söyle olmalidir tahminen, perde hizi (enstantane) bulb , diyafram araligi ise en acik konumda yani f4 veya 5, 6 olmalidir, benim makinede iso en düsük 100 oldugundan 100 iso degerinde cekim yapiyorum.

yildizlarin aikisini pozlarken akisin dairesel olmasina önem vermeliyiz ki buda polar yildizi diger adiyla kutup yildizini karsimiza almakla mümkün olabilir örnek olarak bu fotografimi gösterebilirim.

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=324322

kutup yildizi dünyanin tavaninda bulundugundan, dünya dönerken o yildiz sabit kalir ve diger yildizlar onun etrafinda dönüyormus hissi verir..

cekim yaptigimiz mekanda eger kulube gibi bir yapi varsa, cekimin son 2 dakikasinda elimizdeki led lamba ile aydinlatarak daha estetik bir manzara elde etmemizde mümkündür, örnek olarak

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=326744

eger cok durgun bir su kenari bulursak dönen yildizlarin akisini yansimayada alabilme imkanimiz olur ki buda estetik olarak cok güzeldir.

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=324748

cekimi manuel fokusta yapacagiz ki zaten lensimiz hicbir sey görmiyeceginden bosuna oto fokusta ugrasmiyalim.

gene aklimama geleni yaziyorum, misal 40 dakika pozlama yaptiniz ve sansiniza cekim yaptiginiz mekana araba geliyor, hemde uzunlari yakmis bir halde..
hemen lensin önünü bir kapakla veya yetisemesseniz elinizle kapatin ve araba gidene kadarda acmayin

arkadaslar simdilik aklima gelenleri yazdim, unuttugum bir detay kalirsa daha sonra onuda yazarim..

#gencmenn' tarafından 30.07.2009 02:39:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Mayıs 2009, 03:47 - İp: 90.***.**1.163
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

gencmenn, gercekten ornek fotograflarıyla cok guzel bir bilgilendirme yazısı..
fotografları cok begendim,tebrikler

Tarih: 5 Mayıs 2009, 04:31 - İp: 78.***.**1.56
emrahaltan
emrahaltan (üye)
İstanbul / Amatör

bilgilendirdiğin için cok saol fotograflarını cok begendım bu arada...

Tarih: 6 Mayıs 2009, 00:32 - İp: 78.***.**5.181
by_matrax
by_matrax (üye)
Yurtdışı / Amatör

bilgilendirme ve eğitim için çok teşekkürler.Elinize emeğinize sağlık...

Tarih: 9 Mayıs 2009, 13:30 - İp: 88.***.**1.12
ademyagiz-
ademyagiz- (üye)
Kocaeli / Amatör

Çok faydalı bir konu olmuş. Astronomiye meraklı olduğumdan ilgimi çeken bir konuydu. Işık kirliliğinin olmadığı bir mekan bulursam denemek istiyorum. elinize sağlık

Tarih: 10 Mayıs 2009, 19:42 - İp: 78.***.**7.93
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Tebrikler Gencer
paylaşımın ve güzel fotoğrafların için.

Tarih: 14 Mayıs 2009, 10:07 - İp: 212.***.**1.146
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Mutlaka birileri,meraklı birileri gelir arabayla ışıkla,ne ediyorlar diye zira.
Lakin alamanyada polizei emmiler heryerde izin vermiyorlar hele de gece..cezasıda cabası..

Tarih: 14 Mayıs 2009, 11:59 - İp: 88.***.**6.82
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

40 dakika pozladıktan sonra gelen o arabanın şoförünü ben evire çevire döverim. Bu aralar anarşit damarım kabardı herkese çatıyorum.

Tarih: 14 Mayıs 2009, 15:17 - İp: 81.***.**9.132
edoganer
edoganer (üye)
Ankara / Amatör

bir konuya kafam takıldı, sensör yanabilirmi gerçektende? ne durumlarda yanar? hangi ısıda ortalama kaç dakkayı geçmeyelim?
biraz anlatırmısınız
teşekkürler

Tarih: 16 Mayıs 2009, 00:32 - İp: 88.***.**5.253
gencmenn
gencmenn (üye)
Almanya / Amatör

cmos sensörler icin cok büyük yanma rizki yok, kisin soguk havalarda cekim yaparsaniz sensör isinmayacagindan cok uzun süre, mesela 1 saat veya 2 saat pozluyabilirsiniz, iso degerini en düsükte tutun iso 100 gibi..
cekim bittikten sonra bir daha cekim yapmayin ardi ardina

Tarih: 16 Mayıs 2009, 20:46 - İp: 77.***.**1.17
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Sensörü yakmadın değilmi, hiç..Polizaiylara dikkat edin genede.

Tarih: 16 Mayıs 2009, 22:52 - İp: 78.***.**8.186