cocojamboo
cocojamboo (üye)
Konya / Amatör

Uzun Pozlama

Merhabalar ben uzun pozlama ile ilgili bilgi almak istiyorum. Fujifilm HS28 kullanıcısıyım uzun pozlama ile fotoğraf çekmek istiyorum ayarları nedir yapamadım bir türlü yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler....

Tarih: 6 Aralık 2013, 10:35 - İp: 95.***.**7.30
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Genel ayarlar;kısık diyafam,düşük İso değeri ve isteğe göre değişen pozlama süresidir.Ama çekilen ışığa göre kombine edilmeleri gerek.Hiç kimse bu yüzden kesin bir şey söyleyemez...

Tarih: 6 Aralık 2013, 13:19 - İp: 212.***.**0.119
cocojamboo
cocojamboo (üye)
Konya / Amatör

değer verebilir misiniz peki rica etsem ??

Tarih: 6 Aralık 2013, 13:23 - İp: 95.***.**7.30
fatih60
fatih60 (üye)
Tokat / Amatör

Üstüki Modlardan S moduna alın (enstantene modu) ve mod tekerleğinin yanındaki diğer tekerleği çevirmeye başlayın. Çevirirken ekrana bakın orada oran düşecek veya artacak. Oradaki oranı 0'ın altında en az 8 yapacak şekilde ayarlayın. Ayrıca iso değerini (ekranın solunda iso yazar) olabildiğince düşürmeniz gerekiyor. Tripod kullanmanız iyi olacaktır. Tripod yoksa makineyi bir yere sabitleyin zaman ayarlı çekim yapın. Hadi kolay gelsin

Tarih: 6 Aralık 2013, 13:27 - İp: 88.***.**6.130
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=577925

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=580859

Gündüz ve gece kullandığım değerlere bakabilirsiniz...fatih hocam S modu ile sağlıklı sonuç alınmaz pek.Çünkü bütün değerlerin kullanıcı tarafından kontrol edilmesi gerek.Yanlış hatırlamıyorsam S enstantane değiştirirken diyaframla oynuyor...

Tarih: 6 Aralık 2013, 13:31 - İp: 212.***.**0.119
fatih60
fatih60 (üye)
Tokat / Amatör

alfaci hocam bende amatörüm tam manuele geçmedim Benim makinede fujifilm x-s1 ve bir kaç uzun pozlamayı bu şekilde yaptığım bu şekilde anlattım Tabi sizin dediğiniz en mantıklısı, her şeyin manuel olması

Tarih: 6 Aralık 2013, 13:45 - İp: 88.***.**6.130
cocojamboo
cocojamboo (üye)
Konya / Amatör

anladım denicem dediklerinizi çok çok teşekkür ediyorum ilginiz için.

Tarih: 6 Aralık 2013, 14:32 - İp: 95.***.**7.30
alfaci
alfaci (üye)
Yurtdışı / Meraklı

gizem yardımcı olabildiysem mutlu olurum.Eğer bura da ben yada birileri kesin değer verirse doğru olmaz.Işık her dk. değişebilen bir şeydir sonuçta.Ama uzun pozlamanızı gündüz vakti çekmeyin.Işık patlamaları olur.Hava kararmasına yakın çekin bir de f değerini yükselticeğiniz için RAW çekmeye özen gösterin...fatih hocam sonuçta öğrenmek zaman alan ve uğraş isteyen bir iş.Blidiğinizi ısrarla söyleyin.Sıkıntı çıkmaz...

Tarih: 6 Aralık 2013, 20:25 - İp: 212.***.**0.119
cocojamboo
cocojamboo (üye)
Konya / Amatör

tşk ederim siz gibilerin sayesinde çok şey öğreneceğiz inş. dediklerinizi uygulayıp buraya fotoğraf atıcam değerlendirirsiniz artık hocam

Tarih: 7 Aralık 2013, 08:46 - İp: 95.***.**7.30
rubenphoto
rubenphoto (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Işık için ND filtre.

Tarih: 26 Mart 2016, 11:20 - İp: 77.***.**5.124
  • 1