gulsss
gulsss (üye)
Yurtdışı / Amatör

Uzun Pozlama.. ?

Selamlar..
dun cekim teknikleri bolumunde verilen linkleri biraz karistirdim,videolari izledim amaaa aklima takilan birsey var.
uzun pozlama olayi..
uzun pozlama ne ise yarar ve her makinada bu yapilabilirmi..?
sony dcs-h1 kullaniyorum ve makinami pek tanimiyorum dogrusu..
acaba uzun pozlama denilen sey makinanin kendi kendine cekmesimi ?
eger o ise bazen titretmekten cekindigim icin o sekilde cekiyorum.ama yok degilse benim makinamda varmidir o ayar ve varsa nerededir ?
sorarak ogrenmek cogu zaman daha iyi sonuc verdigi icin soruyorum sizlere..
insallah azarlamadan,kinamadan merhametli bir sekilde cevap verilir..
ammada korkuyorum sizlerden..

#gulx' tarafından 22.04.2008 00:44:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Nisan 2008, 00:41 - İp: 62.***.**7.46
chiris
chiris (üye)
İstanbul / Amatör

hahahhahaha.. o zaman sormadan geçemiycem sen makinayı düşündğümden de erken bir zamanda aldın o zaman... birbirinize ne zaman kavuştunuz siz

Tarih: 22 Nisan 2008, 12:38 - İp: 88.***.**0.16
gulsss
gulsss (üye)
Yurtdışı / Amatör

yooo..makinamiz iki uc yildir var.ama iste sadece dugunde tatilde vs lazim oldukca bilindik ayarla kllanip kaldiriyorduk.
ben fotograf konusuna yeni meraklandim o yuzden makinayla tanismam da yeni sayilir

Tarih: 22 Nisan 2008, 19:21 - İp: 62.***.**7.46
chiris
chiris (üye)
İstanbul / Amatör

"...lazim oldukca bilindik ayarla kllanip kaldiriyorduk. "

işte bu sözü ben küçükkende çok yaşardım ve sinir olurdum bir videokameramız vardı kasetlı özel gunlerden sonra üst raf dolaplara kaldırılırdı ve sınır olurdum.. kullanıldıkca cozulecek tecrube kazanacagın teknolojık aletlerı aman bısey olmasın bozulur felan cumlelerıyle doru duzgun kullanamazdık ogrenemedıkte zaten bu yuzden hep kızmısımdır.. kullan kardesım eskısın var bozulsun kullandıkca bozulsun aldıgına degsın... ıyı yapmıssın sadece ozel gunlerde degıl bazen bın anlık sıradan gorunen dogal ev halınde bır cekım bıle bır tebessum bıle o resmı bazen ozel gunlerden daha anlamlı ozel kılabılıyor... ıyı yapmıssın

Tarih: 22 Nisan 2008, 20:40 - İp: 81.***.**8.42
gulsss
gulsss (üye)
Yurtdışı / Amatör

kullanip kaldirmak tabiri lafin gelisiydi
yani ''aman bozulmasin, aman eskimesin '' endisesiyle bi yerlere saklamiyordukta iste ilgimizi cekmiyordu makina
ama dediginize katiliyorum. eskiden hep oyleydi.
fotograf makinasi bayramda seyranda inerdi raftan yada dolaptan ..
..
ben bugun tripod aldim, hayirli olsun dimi
hatta uc bes saat kullandim,kullanmak denmezde elimde gezdirdim

cunku cok gunes vardi,kah o tarafa kah bu tarafa derken tripodu gezdirmis oldum ..

Tarih: 22 Nisan 2008, 21:15 - İp: 62.***.**7.46
chiris
chiris (üye)
İstanbul / Amatör

hımm hayırlı olsun... onuda güle güle kullan .... aslında bir fikir daha verebilim sana benim cep telimin 2gb hafızası var new age tarzı yada enstrümental muzık ve soft klasik piyano uzerıne mp3ler var genelde acık alanda cekım yaparken bu muzıklerı dınleyerek cekıme baslıyorum... tavsıye ederım sanada ozellıkle bu tarzları ve sözsüz müzik özellikle bu hem kafanın dinlerken dagılmamasına hemde ufkunun o anda acılmasına buyuk katkısı olur vede daha uretken olmanı saglar en azından bendekı etkısı bu sekılde

Tarih: 22 Nisan 2008, 22:16 - İp: 81.***.**8.42
gulsss
gulsss (üye)
Yurtdışı / Amatör

sagolun tesekkur ederim.
fikir icinde tesekkurler, evet bende evdeyken muzik dinleyerek biseyler turetmeyi denemistim. sahiden olumlu etkisi cok.
disarisi icin benimde mp3 playerim var onu yanima alabilirim ama masallah bugun bile moralim bozuldu benim.
insanlar tuhaf tuhaf bakiyor burada..''neyi cekiyor ? niye cekiyor ?'' gibisinden gozler bana cevrildi,cok rahatsiz oldum aslinda..ama etrafima bakmamayi denedim
sizlerin boyle bir sorunu olmuyormu ?
insanlarin bakisindan rahatsiz olmuyormusunuz ?
yada oralarda bakmiyorlarmi
illa sessiz sakin yerlermi bulmaliyim..

Tarih: 22 Nisan 2008, 22:27 - İp: 62.***.**7.46
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

İster istemez bakışlardan rahatsız olunuyor ama benim bazen hoşuma bile gidiyor denebilir
Beni bu konuda eleştirirler ama işin fiyakasını açıksözlülükle söyleyebilirim ki seviyorum.

Tripodunuz var mı,bence alın bir tane hemen...

Tarih: 22 Nisan 2008, 22:48 - İp: 144.***.**0.135
gulsss
gulsss (üye)
Yurtdışı / Amatör

ee bende sizin gibi doga fotografcisi unvani almis,ne yaptigini bilen biri olsam benimde hosuma giderdi heralde
ama daha bugun elalemin icinde ilk kez fotograf cekmeye calistim..
ve tripodum yoktu bugun aldim..
zaten makina elimde olsa okadar bakmazlardi sanirim, ilgi ceken tripod oldu bence
neyse her disariya cikisimda biraz daha alisirim galiba o bakislara..

Tarih: 22 Nisan 2008, 22:56 - İp: 62.***.**7.46
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Doğa fotoğrafçısı olmayı hakeden bir konumum yok sadece sevdiğim için öyle yazdım ben.Tripodun ileride bir çok insanı korkutabileceğini de göreceksin ama Türkiyede tabi dışarıda ne tür prosedürler var bilmiyorum.

Madem çekim teknikleri forumundayız şöyle cevap veriyim.Mesela Ankara Büyükseşhir Belediyesi Göksu Parktasın bir poz hakkın var hemen çekip olay mahalinden kaçman gerekiyor,çünkü izinsiz fotoğraf çekmek yassahh. elde çeksen birşey yok da tripoda koyunca olay oluyor hemen.

Tarih: 22 Nisan 2008, 23:07 - İp: 144.***.**0.135
chiris
chiris (üye)
İstanbul / Amatör

Genelde bu tür şeylerle karşılaşman doğal bir etkidir... üzerine o anda oradan geçen yada bulunduğun ortam içerisinde olan insanlar doğal olarak ne yaptığını merak ediceklerdir bu durumu anlamak için dikkatlerini sana vermeleri bu nedenledir önce makianyı taşıyana sonra makinaya ve çektiği yöne bakarlar kimi o ortamda ünlü olup olmadığını merak eder ve bu normaldir rahatsız olmamalısın empatı kurarak kendini koyduğunda oradan geçen biri olsan ilk aklına gelen orada bir ünlümü var yada bir olaymı yaşanıyor diye düşünmeden edemezsin ... bu tür dış mekan çekimlerinde insanların yoğun olduğu bir yerdeysen o andaki aklındaki çekim kompozisyonunun içinde insanda varsa genelde yapılan hatadır dikkatinin dağılmaması için fotografcı sessiz ve tepkisiz kalır ve sadece kadrajına odaklanır bu bi yerde doğru daha sonraki adımlarda ise daha mükemmel kadrajlar açısından bir yönden hatalı soğuk bir ruh halidir... Benim sana önerim ise bu tür durumlarda kadraja aldığın kare içerisindeki yada o ortamda bulunan insanlara karşı çekim aralarında çıplak gözle bakarken yüzünde ciddi işine odanlanmış bir insan çizgisi yerine onlara tebessüm göstererek güler yüzlü mutlu görünmendir en azından sıcaklığını hissettirmelisin yoksa karşındakilere arada mesafe hissi yaratırsın .. Görüceksinki rahatsız olmuş ifade yerine sıcak ve güleryüzlü ilgili yaklaşımların sana daha iyi resimler kazandırıcaktır..

Tarih: 22 Nisan 2008, 23:54 - İp: 81.***.**8.42