wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

Şimşek Fotoğrafı Nasıl Çekilir.

merhaba arkadaşlar ben yağmurlu havada şimşek fotoğrafı çekmek istiyorum 1 ad nikon d70s - 1ad nikon d100 - 2ad nikon fm2 - 1 canon eos 600 - 1canon eos 750 - 1ad canon eos 10 1 ad minolta dynax 3xi makinem ve bi o kadar da objektif ve filtre vs vs var ama bi türlü şimşek fotoğrafı çekmeyi beceremedim. tabi fotoğrafı makineler kendisi çekmiyor. bana bir yol gösterecek kimse yok mu? önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

Tarih: 24 Aralık 2005, 19:19 - İp: yok
burak1978
burak1978 (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

Benim tavsiyem aslında son derece basit ve sanıyorum işe de yarayacaktır. Kullandığınız makinayı yine diğer arkadaşlarımın söylediği gibi maunel duruma getirip bir tripod üzerine yerleştirin ve şimşeğin görünmesi muhtemel bir alan belirleyin kendinize. Bununla birlikte mümkün olduğu kadar şehir ışıklarını kadraja almaktan kaçınırsanız daha iyi sonuç elde edebilirsiniz. Daha sonra makinenizin enstantene ayarını B, konumuna getirin.(bu konumda makinenin deklaşörüne bir kere bastığınızda ayna kalkacaktır ve siz deklaşörü bırakana kadar bu durum böyle devam eder. İşte bu noktada bir diğer tavsiyem, deklaşör kablosu kullanmanız olacaktır. Bu da olabilecek titremelerin önüne geçmek için. Deklaşör basılı durumda karanlık havada ve eğer kadrajınızda çok da ışık yok yani mesela sadece gökyüzü varsa, çok endişelenmenize gerek yok. Çünkü film böyle durumda ancak yıldızlar kalacaktır geriye filminizi pozlamak için. Ancak yıldızların filme alabilmek için için birkaç saat gerekebileceğinden, siz bu sürede biraz da şansla istediğiniz görüntüyü almış ve evinizin yolunu tutmuş olursunuz. Eğer deneme fırsatınız olur da uygularsanız, lütfen sonuçları da bizimle paylaşın. İyi çalışmalar.

Tarih: 4 Ocak 2006, 19:27 - İp: 85.***.**6.68
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

sevgili volkan portfolyama bakarsan 2 tane yayınladığım 15 kadarda çektiğim şimşek foğrafı var

şimşek foğrafı gerçekten çok zor moralini bozma mesel doğru zamanda doğru yerde ekipmnlarınla olbilmen baharda şimşekller çoğlıyo şansın artar.

şimşekte makeni sabitle hiç durmadan çekmeye başla bu arda saymaya başla 2 şimşek arsı periyodu benim şahit olduhum olaylarda 2- 3 dakiada bir çakıyordu preiyodu takip et birazda mitvasyon. İnaıyorum şimşehin yaklaştığını hissediceksin.

bolşans
burda çok daha fazlası var

#flassv' tarafyndan 16.02.2006 11:11:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Şubat 2006, 11:07 - İp: 85.***.**5.81
wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim çekim yaptığım zaman mutlaka göreceksiniz

Tarih: 16 Şubat 2006, 11:30 - İp: 81.***.**8.86
poet
poet (üye)
İstanbul / Amatör

ben de denemiştim f 4,5 ve f5.6 ile bulb modunda beyaz-gri bir görüntü çıkıyor büyük olasılıkla şimşeklerin olduğu noktaya focus edilip uzun süre enstantanede şimşek çok parlak geliyor arkadaşların dediği gibi diyaframı bayağı kısarak denemek lazım ben f16 ya da f22 yi deneyeceğim.

Tarih: 1 Mart 2006, 09:13 - İp: 85.***.**1.230
mci
mci (üye)
İstanbul / Amatör

Walla bi yağmurlu gece uykumun kaçması sonucu yaklaşık 100-150 civarında fotoğraf çektiğim bi denemem oldu.Kullandığım kamera Canon ixus 40.Daha yeni almıştım,fotoğraf çekmekten zerre anlamıyorum
Sonuç:yakalayabildiğim yalnız bir kare Flaş kullanmam dolayı resimin %90'nında bembayaz parlayan pimapen görüntüsü arkada çarpan bir şimşek.
Yine de o gece yatağıma gidip huzur içinde yatabildim.
Azmedince oluyor...:D

Tarih: 3 Kasım 2006, 22:47 - İp: 85.***.**3.128
sfor
sfor (üye)
Adana / Amatör

merhaba arkadaslar bendede nikon d70 s var gecen 45 dakıka bekledım ama bırtane bıle şimşek resmi alamadım sanırım benımkı tecrubesızlıktı ama yılmayacagım..

#sfor' tarafından 10.11.2006 15:32:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Kasım 2006, 15:21 - İp: 88.***.**3.155
patchmaster
patchmaster (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Simsek fotografi cekmek icin en kolay yontem, bu is icin tasarlanmis simsek ile aktive olan kumanda kullanmaktir. Ornek bir urun icin:

www.pmgadgets.com

Tarih: 22 Haziran 2010, 13:19 - İp: 47.***.**6.45
hokolomon
hokolomon (üye)
Çanakkale / Amatör

Bu işin kökten çözümü, deklanşör kablosu olan bir makinene için ani ışık değişimini algılayan bir elektronik devre tasarlamak. Yani şimşek çaktığı anda resim çeken elektronik bir düzenek.

Ben de Samsung Digimaz A55W gibi kıytırık bir amatör makina ile, gece bol şimşekli bir ortamda çekim yaptım. 4 sn pozlama ile 150 tane kadar çektim.
Sonuç: 4 tane katda değer şimşşek fotoğrafı. Hele şimşeğin dallanmaları çok güzel gözüküyor.

Tarih: 30 Haziran 2010, 01:17 - İp: 88.***.**4.190
tuncer4343
tuncer4343 (üye)
Kütahya / Amatör

Bugüne kadar hiç deneyemedim. Okuduğum eğitim kitaplarına, materyallarine göre;
İki yöntem var.
1- Bulb moduna alın. Bu modda diyaframı ayarlayabiliyorsanız değeri olabildiğince yüksek olsun. Şimşeklerin yoğun olduğu bölgeye makinenizi tripot ve uzaktan kumandası ile kurun ve basın düğmeye.
Bu yöntem gece işe yarayacaktır. Gündüz ise bembeyaz bir görüntü alırsınız muhtemelen.

2- Daha önceki cevaplarda belirtilmiş. Bunun için yapılmış filtre benzeri birşey var. Biraz pahalı olmasına rağmen çok işe yarıyormuş. Bu aksesuar yıldırım ışığına duyarlı. Yıldırımın küçük bir parçası göründüğü anda aksesuar perdeyi açar ve yıldırım bitene kadar kapatmaz.

Tarih: 5 Temmuz 2010, 22:56 - İp: 78.***.**9.127