wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

Şimşek Fotoğrafı Nasıl Çekilir.

merhaba arkadaşlar ben yağmurlu havada şimşek fotoğrafı çekmek istiyorum 1 ad nikon d70s - 1ad nikon d100 - 2ad nikon fm2 - 1 canon eos 600 - 1canon eos 750 - 1ad canon eos 10 1 ad minolta dynax 3xi makinem ve bi o kadar da objektif ve filtre vs vs var ama bi türlü şimşek fotoğrafı çekmeyi beceremedim. tabi fotoğrafı makineler kendisi çekmiyor. bana bir yol gösterecek kimse yok mu? önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

Tarih: 24 Aralık 2005, 19:19 - İp: yok
omerk
omerk (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

1) Yıldırımın yoğunlaştığı noktayı tespit etmek
2) Makinayı Tripod üzerine sabitlemek
3) Yıldırımın genel olarak yoğunlaştığı noktada kadraj içine alacağınız ev,ağaç vs gibi nesneleri belirlemek
4) Belirlenen noktayı autofocus ile ayarladıktan sonra makinayı manuel focusa almak
5) Diyafram 7 ila 8 arası ideal
6) Enstantane 2 ila 3 sn arası ideal
7) Her an tetikte bekleyip ilk çakmanın arkasından şiddetli ikici çakma gelir genellikle ve bu ilk çakma anını hissettiğinizde deklanşöre basmaktan başka birşey kalmıyor geriye.

tabi bu ayarlar 18_70 nikon lens ve D70S için özellikle denediğim ve sitedede bulunan fotoğrafımıda baz alarak vermekteyim.

Tarih: 24 Aralık 2005, 19:55 - İp: 81.***.**3.120
sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

bende hiç çekmedim öye bir makinemde olmadı evimde olmadı zaten arkadaşın saydıklarına ilave olarak bence seri çekimde yapmak gerekir biliyorsunuz fizik kuruallarına göre ilk önce ses duyulur sonra görüntü gelir yoksa tersi miydi işte öyle bir şey ama sürekli çekimle şansın daha fazla gibi geliyor

Tarih: 25 Aralık 2005, 00:58 - İp: 194.***.**9.29
omerk
omerk (üye)

Sn sarucabey, yıldırım fotoğraflamada sürekli çekim pozlamanın uzun zaman alması nedeniyle uygun değildir.. Zaten enstantane hızınız 2 veya 3 saniyenin altında olacağından bu saniye zarfında seri çekim yapılması için o 2 veya dahafazla saniyenin beklenmesi gerekir.

İyi bir kare yakalamak isteyen için o anı tek çekimle bitirmek en uygunudur.

Yıldırımda önce ses duyulu ardından ışığı görürüz. Bu ışık çoğu durumda iki veya üçkez peş peşe tekrarlanır. İşte ilk patlamanın ardından bu ikinci veya şansınız varsa üçüncü patlama kaydedilebilir.

Sonuçta iyi bir zamanlama ve şansınız yaver gittiğinde gerekli ayarlarda önceden yapılıp beklendiğinde sonuç almanız kaçınılmazdır.

Tarih: 25 Aralık 2005, 09:06 - İp: 81.***.**3.120
caglareral
caglareral (üye)
İzmir / Amatör

sevgili omerk. keşke senin dediğin gibi önce ses duyulup arkasından ışık gelseydi ama neyazık ki tam tersii..

Tarih: 25 Aralık 2005, 14:30 - İp: 85.***.**5.172
omerk
omerk (üye)

haklısın sabahın erken saatinde yazarsan kafan karışır.

Ama sonuçta önemli olan çekim teniği ondan bahsetmek lazım öyle değilmi ne dersin?

Tarih: 25 Aralık 2005, 16:38 - İp: 85.***.**6.118
omerk
omerk (üye)

haklısın sabahın erken saatinde yazarsan kafan karışır.

Ama sonuçta önemli olan çekim teniği ondan bahsetmek lazım öyle değilmi ne dersin?

Tarih: 25 Aralık 2005, 16:39 - İp: 85.***.**6.118
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

2-3 saniye değil daha uzun pozlamalarla çekebilirsin. makineyi tripoda kurup yıldırım düşen bölgeyi kadraja al ve uzun bir poz süresi seç 30 veya 45 saniye. daha sonra çakan yıldırım ve şimşekler makinenin sensörüne bir güzel kazınır. 2-3 saniye ile yakalaman çok zor. ne kadar uzun süre pozlarsan o kadar yakalama şansın artar.

Tarih: 25 Aralık 2005, 16:54 - İp: 85.***.**1.162
omerk
omerk (üye)

ceko uzun süre pozlamayla ki dediğin sürede yıldrım çaktığında sadece beyaz bir görüntü alırsın bence önce denemeli sonra hangi süreler uygun görmeli derim.

Birçok denememde kısa süreli pozlamanın daha başarılı olduğunu gördüm.

Tarih: 25 Aralık 2005, 18:06 - İp: 85.***.**8.28
wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

cevap yazan arkadaşlara çok çok teşekkür ederim tavsiyelerinizi deneteceğim inşallah istediğim sonucu alır ve fotoğraflarıda bu sitede yayınlarım

Tarih: 25 Aralık 2005, 18:41 - İp: 85.***.**2.203
conmech
conmech (üye)
İzmir / Amatör

Ben Canon Ixus 55 ile yıldırım fotoğrafı çekmiştim ama tecrübesiz olduğum için çok iyi çıkmadı. Sanırım benim hatalarımdan faydalanabilirsin.
Birincisi tripod ya da makinayı koyacağın sabit bir zemin olması lazım. Ben en kısa pozlamada çekmiştim. Uzun pozlamayı denemedim ama yıldırımdan sonra (ya da önce) gökyüzü bembeyaz oluyor, yani uzun pozlamayla gökyüzünü beyaz görürsün diye düşünüyorum. Ayrıca bence gündüz bulutlu havada geceden daha iyi çekim yapabilirsin (gündüz aydınlanma daha az olduğu için). Yıldırımı yakalamak için elin deklanşörde bekle ve yıldırım çaktığını fark ettiğin anda resmi çek. Merak etme geç kalmazsın. Tripodun faydası burada olacak, sen refleksle resmi çektiğin için makinayı ister istemez sallayacaksın.
İstersen yıldırım resmini yollarım.

Tarih: 25 Aralık 2005, 22:29 - İp: 81.***.**9.141