wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

Şimşek Fotoğrafı Nasıl Çekilir.

merhaba arkadaşlar ben yağmurlu havada şimşek fotoğrafı çekmek istiyorum 1 ad nikon d70s - 1ad nikon d100 - 2ad nikon fm2 - 1 canon eos 600 - 1canon eos 750 - 1ad canon eos 10 1 ad minolta dynax 3xi makinem ve bi o kadar da objektif ve filtre vs vs var ama bi türlü şimşek fotoğrafı çekmeyi beceremedim. tabi fotoğrafı makineler kendisi çekmiyor. bana bir yol gösterecek kimse yok mu? önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

Tarih: 24 Aralık 2005, 19:19 - İp: yok
gsoeclipse
gsoeclipse (üye)
İzmir / Meraklı

http://www.apogeephoto.com/strategies.shtml

http://www.lightningtrigger.com/Strategies6/LightningStrategies6.htm

http://www.electricskies.com.au/

http://www.psphoto.com/

Tarih: 26 Aralık 2005, 00:53 - İp: 85.***.**8.223
afrikalı
afrikalı (üye)
Yurtdışı / Amatör

Sn. volkan16, Yıldırım veya şimşek fotoğrafı çekmek en zor işlerden birisidir. Çünkü sırf yıldırım fotoğrafı çeken fotoğrafçılar var ve herbirisi yıldırım çarpmasından payını almışlardır. Bu konuda çok dikkatli olmalısınız. uygun çadırınız olmalı ve sabrınız da. Uzun süreli pozlama zorundasınız. Önce ufuk ölçümünü alınız. Bulut olduğundan değer zaten uzun pozlama verecektir.bu değeri bir-iki stop daha artı yönde yükseltiniz. Yani bir süre daha optüratörünüz fazla açık kalacak demektir. Havai fişek çekimi gibi bütün izleri görüntülemek zorundasınız. Her zaman olduğu gibi akşama yakın vakitte çekmelisiniz ki gün ışığı yıldırım ışığından baskın çıkmasın.Tripod ile çekmelisiniz. Fakat açık alanda yıldırımmın hedefi durumunda olacağınızı hiç unutmayınız. Kuracağınız tripod faz tamamlayıcı olabilir. Ben de Bursa'da oturuyorum. Bufsad size yardımcı olacaktır. Kalın sağlıcakla.

Tarih: 26 Aralık 2005, 11:07 - İp: 195.***.**2.86
deniz3
deniz3 (üye)
Konya / Stüdyo Fotoğrafçısı

merhaba bence şimşek fotoğrafında en ideğali uzun pozlamadır ki bu şekilde şansın yaver giderse bir karede iki ayrı şimşek yakalarsın

Tarih: 26 Aralık 2005, 20:09 - İp: 85.***.**9.58
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

ne kadar uzun poz o kadar bol yıldırım şimşek demektir. Tabi burada afrikalının belirttiği gibi o bolca olan yıldırımlardan sizde nasibinizi alabilirsiniz

Tarih: 27 Aralık 2005, 10:39 - İp: 85.***.**3.186
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Mümkün olduğunca uzun pozlama yıldırımı yakalama şansını arttıracaktır fikirlerine katılıyorum. Uzun pozlamada fotoğrafın beyaz çıkmasını engellemen için zifiri karanlık bir yeri seçmelisin. Patlamaları engellemen için diyaframı kısmalısın ve ASA 'yı en düşüğe getirmelisin. Flaş ışığı, yıldırım ışığı, havai fişek gibi zifiri karanlıktaki çok kısa süreli ışıkları diyafram ile kontrol edebilirsin. Bunlarda enstantene ile kontrol altına almak pek mümkün değil (Patlamaların önüne geçmek için) .

Tarih: 27 Aralık 2005, 15:00 - İp: 85.***.**7.29
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

BAhar gelsin göstereceğim nasıl çekilirmiş yıldırım.
Volkan bey.
d70 arka arkaya kaç tane çekebiliyor.Birde kaç fsb de bilmiyorum ama iyidir sanırım.Düşük çözünürlüğe getir ve arka arkaya çekmeye başla.
Bende s2 var.Arka arkaya kart bitinceye kadar çekiyor. 2000 tane falan çekiyorum içinde 10 -20 tane işe yarar çıkıyor,. Hemde az yıldırımlı bir gecede.
Bakalım bu bahar kaç tene çekebileceğim. Yalnız önce makinanın ayarlarını yapmak lazım.

Tarih: 29 Aralık 2005, 01:03 - İp: 81.***.**4.4
s12345
s12345 (üye)
Ankara / Amatör

wolkan
ömerk çok iyi özetlemiş bende hemen hemen aynı yöntemle yıldırım fotoğrafı yakalamaya çalışıyorum.. ilave olarak Enstantaneyi 2 - 8 sn aralığında tutuyorum yıldırımın düştüğü nokta çok yakınsa netice genelde iyi ama uzak mesafede düşen yıldırımlarda Enstantaneyi 1 - 3 sn arasında tutmak daha iyi sonuç veriyor. uzak mesafelerde uzun süre ile yapılan çekimlerde yıldırımın detaylarında kayıplar başlıyor. en büyük faktör bence şans , onun içinde arka arkaya olabildiğince fazla çekim yapılmalı.
açıklamalar şehir içinde ve 80 ASA da yaptığım çekimlere aittir.

Tarih: 29 Aralık 2005, 10:15 - İp: 212.***.**5.240
sihir
sihir (üye)
İstanbul / Amatör

sLm yine bi karsılama dilegim duyguları karelerinizin ifade etmesi..

Tarih: 2 Ocak 2006, 05:54 - İp: 85.***.**2.119
cüneyt
cüneyt (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Merhaba,

Galerimde gayet güzel bir yildirim resmi mevcut. Analog SLR ile cekildi. 10 saniye, 40-50 saniye yalniz sahsen söyleyeyim yetmez. Benim cektigim resimde mesela makine 5-6 dakika acik durdu. 100 ASA filmle, gece tabii...

Tarih: 3 Ocak 2006, 18:36 - İp: 137.***.**3.47
cüneyt
cüneyt (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Afedersiniz sayfada yeniyim, kisisel galeriye ulasilamiyor saniyorum. Bahsettigim resim suradaki.

Tarih: 3 Ocak 2006, 18:41 - İp: 137.***.**3.47