barisink
barisink (üye)
Ankara / Amatör

Simsek Cekimi?

Herkese kolay gelsin...

Nasil simsek cekilir bilen var mi? Banada anlatirmisiniz?

Sayin Ahmet Taşdelen fotograf galerisindeki "gece baskadir" i nasil cektiniz? Makinanin ayarlari neydi?

Bide Galerideki fotograflarla ilgili yorumlari nereye yazacagiz?

iyi günler...

Tarih: 29 Mayıs 2004, 22:59 - İp: yok
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

ARKADAŞLAR ŞİMŞEK ÇEKMEK ÇOK GÜZEL BİŞİ AMA TESADÜF DEYİL ONU BİKERE BAŞTAN SÖYLEYİM

metorolojideki uzmanlarla görüştüm şimşek fotoğrafı çekmek isteyenler http://www.meteor.gov.tr adresinde diğer uydu rersimlerine girin kızıl ötesi türkiye fotosunu açın koyu mavi bulutvarsa ve hava sıcaklığı 10 derecenin üstünde ise şimşekler geliyor demektir ha fotografın çekim saati yazıyor üstünde saatine 3 saaat daha ekletyin fotoğrafın çekim saatini yerel saatle bulmuş oluruz .

Ona göre pozisyonunuzu ayarlar sınız

Makina seçimine gelince
Ya filmli makine srl makina
yada dijital

film li srl için fazla bişi sölemiye gerek yok zaten belli
dijitalde bütün makinaları denedim diye bilirim

en iyi sonuçu canon cmos sensöerlerde aldım 100 asada 30 saniye pozlandırmalarda ccd sensörlerde oluşan piksel arklarına raslamadım ccd lerde uzun pozlandırma ve yüksek asalarda pikseller arsı ark oluşuyor.

Şimdi çekim olayına

Flimle bu işi yapmak çok iyi sonuç veriyor ama filmle çekmek çok maliyetli makinayı 30 saniyeye diyaframıda 8 e alalım ama bu ayarlar net değildir duruma göre değişir. Metroloji uzmanları şimşeklerin düşmesinde sankli flaşın şarj süresi gibi bir zaman periyodu olduğunu söylediler. Buna göre çekim yaparsak daha az film le daha çok resim çekebiliriz .

Pozlandırmaya başladıktan sonra şansınız varsa şimşeği yakaldığınızda eğer yetrince pozlandırma yapıldı ise hızlı ve titreşimsiz bir şekilde objektifin önünü kapatın tabi bu makınanaı tirim potatla çekilmesi gerek tiğini unutmayın

bol şimşekli günler

son uyarı eğer fotoğraf çekilirken saşlarınız dikleşmeye statik elek rik oluşmaya başlarsa çevrenizde 2 dakikanız var ordan kaçmaya yıksa şimşek yakınlarınıza geliyor.

#flassv' tarafından 30.05.2004 13:59:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Mayıs 2004, 13:46 - İp: yok
flassv
flassv (editör)

şimşeğin dümesi hakkında yazdığımı 2 dakikalık zaman olayı çiddi cidddi arştırdım. belli olmuyomuş yani bazen 10 saniye bazen 2 dakka dikkat edin. sitede kömür arkadaşlara değil canlı arkadaşlara ihtiyaç var.

#flassv' tarafından 03.06.2004 21:18:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mayıs 2004, 12:09 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Aman Mckyra cığım,
Tepelere filan çıkma,
sen lazımsın bu foruma...
Bir belgesel seyretmiştim, yıldırım avcıları isimli, Yıldırım arka fonda saçlar dikilmiş şekilde gülen arkadaşlar vardı fotografta,
on dakika sonra .... molekullerini dahi bulamamışlar ....

Tarih: 31 Mayıs 2004, 19:15 - İp: yok
barisink
barisink (üye)
Ankara / Amatör

arkadaslar flassv & mckyra cok sagolun. sabirsizlikla simsek bekliyorum.

Tarih: 2 Haziran 2004, 22:40 - İp: yok
promethe
promethe (üye)
Ankara / Amatör

Ben de diyorum kulaklarım neden çınlıyor. Merhabalar mckyra kardeş. Mersun80 işe girdi, çalışmaya başladı o yüzden gelemiyor. Beni dersen derslerle, sınavlarla uğraşıyordum. Sizden koptum ama sitenin tasarımcısı Fikret Abimle görüşüyoruz. Ben de web tasarım meraklısıyım da o yüzden Onun haricinde vaktim oldukça yazıyorum işte daha önce öğrendiklerimden bir şeyler. Umarım sizler de iyisinizdir.
Görüşmek üzere...

Not: Bu yazı da mektup gibi oldu. Fikret Abi kusura bakmasın artık.

#Promethe' tarafından 03.06.2004 01:10:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Haziran 2004, 01:12 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

McKyra ya...

Sen fotograf işinden anlıyorsun...
Başlangıç için nasıl... Eleştirilerini bekliyorum...

Aşağıdaki linkte bir fotografım var...
http://www.netfotograf.com/galeri/fotograf.asp?foto_id=647

Sevgilerimle....
Bu topic muhabbet yerine dönüştü ama..

Tarih: 4 Haziran 2004, 11:20 - İp: yok
flassv
flassv (editör)

BABA ŞİMŞEK FOTOĞRAFI VAR DİYE SEVİNDİM BAKIYODUM FENER ÇIKTI KARŞIMA
HÜSRANA UĞRADIM AMA GENEDE İYİ BİR FOTO IŞIĞI İYİ FOTO OLMUŞ KOMPOZİSYON BİRAZ ZAYIFŞİMŞEK FOTO BEKLİYOM

Tarih: 4 Haziran 2004, 11:53 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

McKyra cığım eleştirilerin için çok teşekkür ederim..

Sınavlarında başarılar dilerim..
Forumda biliyorsun.. Orite fot.mak. nasıl alayımmı... yok..
Kodakmı , Sony mi, HP mi ?... benzeri onlarca topic var... Aynı sorular... yaklaşık aynı yanıtlar...

Gittikçe fotograftan uzaklaşan bir foruma dönüşüyor...

Çektiğim fotografı çok kısa bir sürede (10.dakikalık bir molada) çektim...
Gerçekten arkadaki binayı almamak kötü, insanda merak uyandırıyor... Daha amatör bile değilim...zaten meraklı etiketimiz var.. İnsan bir şeyi yapa yapa öğreniyor...

Tarih: 4 Haziran 2004, 16:27 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Sayın Ahmet Taşdelenin şahaseri...
http://www.netfotograf.com/galeri/fotograf.asp?foto_id=617

İnşallah böyle bir fotograf çekmek kısmet olur...

Tarih: 4 Haziran 2004, 16:52 - İp: yok
flassv
flassv (editör)

SEVGİLİ ARKADAŞLAR ŞIMARTIYOR SUNUZ

TAMAM FOTOĞRAF GÜZEL BU İŞTE BENİM KATKIM YAĞMUR ALTINDA BEKLEMEK DOĞRU ENSTANTELELRİ VEREK DURMADAN DEKLANŞÖRE TIKLAMAK YUKARDAKİNİN YARDIMIOLMASA İDİ SİMŞEL ORDA ÖLE ÇAKMAZDI. SİMŞEL FOTOĞRAFINDA MAKİNENİN AYARLARIN YAPTIKTAN SONRA YUKARDAKİNE VE HİSLERİNİZE GÖRE BASIN DEKLANŞÖRE

BU ARDA OGECE 6 SAAT TE 480 FOTO ÇEKTİĞİMİ DE BELİRTEYİM

Tarih: 4 Haziran 2004, 17:07 - İp: yok