gidacibey
gidacibey (üye)
Manisa / Meraklı

Flu Arka Plan Nasıl Cekilir

boyle bi foto. yu nasıl cekebilirim. arkaplan flu. ondeki adam net.
aslında biliyorum sayilir ama nerede yanlış yaptığımı anlayamadım. diyaframı kıstığımda 2.8 gibi net alan azalıyo bunu biliyorum fakat nekadar denersem deniyim. bu foto. daki kadar arkaplan flu olmuyo. acaba benim hata yaptığım yer neresi. diyaframdan başka net alan derinliğini etkileyen faktorler neler? bu arada kullandığım makine a520

Tarih: 9 Mart 2006, 21:08 - İp: yok
SWING
SWING (üye)
İstanbul / Amatör

Aslına bakarsan aynı problem bende de var. ben de bi türlü beceremiyorum. 3 gun oldu alalı.Kurcalıyorum kurcalıyorum yapamıyorum. İnşallah cevap gelir yakın zamanda.(-ki manuel odaklama olayı olduğundan dolayı seçtim bu makineyi)

Tarih: 9 Mart 2006, 21:11 - İp: 85.***.**7.7
quaresma
quaresma (üye)
İstanbul / Amatör

diyafram olayı dediğiniz gibi olucak birde öndeki nesneye olan yakınıkla ilgili öndeki nesneye gerektiğince yakınsanız öndeki nesneyi net arka planıda manuel fokusla flu yapabilirsiniz.bunu bi sehba üstünde yada düz bi düzlemde iki nesneyi koyun uzaktan çekim yapın öndeki nesneyi de net arkadaki net olur ama yakınlaşırsanız öndeki net arkadakini daha flu yapabilirsiniz tam tersi de geçerli tabi,portfolyomda insan olmasada dediğiniz olaya uygun fotoğraflar bulabilirsiniz...

birde tabi odaklama noktaları seçilebiliyomu bilmiyorum ama öndeki nesneyi odaklıcak noktaların seçili şekilde çekmeye özen gösterirseniz daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Tarih: 9 Mart 2006, 21:25 - İp: 85.***.**3.40
quaresma
quaresma (üye)
İstanbul / Amatör

eğer makina odaklama noktalarını hem öndeki nesneye hem arkadaki ortama yaparsa dediğiniz gibi fluluk olmaz.
portre modu varmı bilmiyorum makinada birde portre modunda otomatik şekilde cisme yakın durarak çekim yapmayı deneyin sonra o değerlere bakarak kendi manuel çekimlerinizde kullanabilirsiniz.

Tarih: 9 Mart 2006, 21:31 - İp: 85.***.**3.40
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Normal şartlarda böyle bir makine ile açık diyafram çalışmanız (yani düşük f değeri) yeterli olacaktır. Bu resimden hareketle ön plandaki modele deklanşöre yarım basarak netleme yapın. Arkasından çekimi tamamlayabilirsiniz. Modele çok yakın olmamaya gayret gösterin. Hem yüzü uzatırsınız, hem de arka planda netlik dahiline girebilir.
Sevgiler...

Tarih: 9 Mart 2006, 21:52 - İp: 85.***.**8.222
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

düşük diyafram doğru, buna ilave olarak maximum zoom yapın.
Odak uzaklığı ne kadar büyürse net alan derinliği o kadar düşer.
Aynı planı değişik zoom ölçeklerinde fotograflarsanız ne dediğimi kolayca anlarsınız.

Kolay gelsin

Tarih: 9 Mart 2006, 21:52 - İp: 85.***.**1.156
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

net alan derinliğini etkileyen faktörler:
diyafram, fokal uzaklık ve lens - ön plan - arka plan mesafesidir.

diyaframı düşük tutun, net nesneyi yakında, net olmayanı uzakta tutun herşey daha güzel olur.

Tarih: 9 Mart 2006, 22:32 - İp: 85.***.**0.244
juggler
juggler (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

Elinizdeki makinalarin en zayif oldugu konuda bir soru sormussunuz. A520 tarzi makinalarda "net alan derinligi" kontrolu cok azdir.. Soyle bir ornek vereyim:
350d ile 50mm objektifle f2.8 diyaframla 1 m uzaktaki bir nesneyi netlerseniz fotograftaki net alan sadece 4 cm dir. Bunun disindaki her yer flu cikar. Mesela bir adamin gozune netlerseniz, kulaklari bile flu cikar. Ama a520 turu makinalarda 1m uzaktaki bir adami netlerseniz net cikacak alan 60 cm olur.
Bu makinalarla fonu flu cikarmanin bir yolu var: Cekeceginiz obje size cok yakin, arka plandaki her sey ise cok uzak olmali.. Diyafram da en kucuk degerinde olacak.

Eger macro modu varsa makinanizin, o modda deneyin, fon'un ne kadar bulanik ciktigini goreceksiniz

#juggler' tarafyndan 09.03.2006 22:53:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Mart 2006, 22:51 - İp: 85.***.**4.161
gidacibey
gidacibey (üye)
Manisa / Meraklı

efet sanırım problem lens seciminde odada denediğimde gayet guzel oluyo. acık alanda lens - nesne arasındaki uzaklık artığında net alan farkediyo. zoom yaparak ve manuel nettiği ayarlayarak cozeceğimi duşunuyorum. yarın açık alanda deniyecem. onerileriniz ve goruşleriniz icin sağolun.

Tarih: 9 Mart 2006, 23:06 - İp: 85.***.**7.14
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

evet makine detayını kaçırmışım. sayın jugglerın dediği gibi küçük sensörlü makinelerde net alan daha geniştir.

Tarih: 10 Mart 2006, 00:03 - İp: 85.***.**0.244
cangulay
cangulay (üye)
Adana / Amatör

Juggler Hocam doğru söylemiş, makro modundan çekim yaparsan arka plan örnek gösterdiğin fotoğraftan bile daha flu çıkar

Tarih: 10 Mart 2006, 00:45 - İp: 85.***.**6.58