ayg
ayg (üye)
İstanbul / Meraklı

Lcd Ekranın Yönüne Göre...

SAYIN FOTOĞRAF SEVERLER.

FOTOĞRAF ÇEKİMİ SIRASINDA POZLAMAYI LCD EKRANIN UZUN KENARINA GÖRE YAPTIKTAN SONRA, BİLGİSAYARA AKTARIM SONRASI, YAN YERİNE DİK İZLEMEK İÇİN YÖNÜNÜ DEĞİŞTİRİNCE, FOTOĞRAF KARESİNDE BASIKLIK MEYDANA GELMEKTEDİR.

BU PROBLEMİ ÇÖZMEK İÇİN PROGRAM, YÖNTEM, TEKNİK VAR MI?

BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.

SAYGILARIMLA.

Tarih: 25 Mart 2006, 15:16 - İp: yok
sardes
sardes (üye)
İstanbul / Amatör

sayın ayg,
İzlemek için hangi programını kullanıyorsunuz?
Photoshop çevirme işlemini kusursuz yapacaktır. Fakat ölçeklendirme yapıyorsanız resimde bozulma olabilir.

Tarih: 25 Mart 2006, 17:00 - İp: 88.***.**6.168
ayg
ayg (üye)
İstanbul / Meraklı

SAYIN SARDES

FOTOĞRAF MAKİNASINI ALDIĞIMDA VERİLEN CD DE BULUNAN PROGRAMI YÜKLEDİM.

SD VIEWER VER.2.0 İSİMLİ PROGRAM.

ÖLÇEKLENDİRME KONUSUNDA BANA İLGİLİ SİTE ADRESİ VEREBİLİR MİSİNİZ?

TEŞEKKÜRLER...

Tarih: 27 Mart 2006, 08:34 - İp: 85.***.**6.110
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafın yönünü hangi yöntemle değiştiriyorsunuz? Hemen hemen bütün programlarda bulunan Rotate komutunu kullanırsanız sanırım bir probleminiz olmayacaktır. Çevirmek istediğiniz yöne göre CW (saat yönünde) veya CCW (saat yönünün tersi yönde) 90 derece çevirmeniz yeterli olacaktır.

Tarih: 27 Mart 2006, 11:19 - İp: 85.***.**5.234
ayg
ayg (üye)
İstanbul / Meraklı

SAYIN ocaklilar

BELKİ DİKKATİNİZİ ÇEKMEMİŞ OLABİLİR...

"ROTATE" KOMUTUNDA DEĞİŞİKLİK YAPMADAN ÖNCE, FOTOĞRAFTAKİ FİGÜRLERİN UZUNLUĞU İLE YÖNÜ ÇEVİRDİĞİNİZDEKİ UZUNLUK, 21 CM KEN 17-18 CM İNMEKTEDİR.

ZATEN "ROTATE" KOMUTUNDAN BAŞKA BİR KOMUT OLDUĞUNU SANMIYORUM.

EN AZINDAN BEN BİLMİYORUM.

TEŞEKKÜRLER.

Tarih: 27 Mart 2006, 11:41 - İp: 85.***.**6.110
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Arzu ederseniz mail adresime çevirmek istediğiniz örnek bir fotoğrafı gönderin, çevirip size göndereyim. O zaman problem nerede belli olur.

Tarih: 27 Mart 2006, 12:04 - İp: 85.***.**5.234
ayg
ayg (üye)
İstanbul / Meraklı

SAYIN ocaklilar

ÖRNEK 2 RESİM GÖNDERECEĞİM.

ANLATMAK İSTEDİĞİM ŞU, YÖN DEĞİŞTİTİLDİĞİNDE AYNI ORANTIDA FOTOĞRAFIN ÇEVRİLMEMESİDİR.

ÖRNEĞİN; FOTOĞRAFTAKİ KEMANI EKRAN ÜZERİNDE İKİ HALDEDE ÖLÇTÜĞÜMDE, YATAY GÖRÜNTÜDE 27 x 14 CM İKEN, DİKEYDE, 20 x 12 CM OLMAKTADIR.

KENARLARIN BİRİNİ % 35, DİĞERİNİ % 14 AZALTMAKTADIR. OYSA İKİSİNİDE AYNI ORANDA GERÇEKLEŞMESİ GEREKLİLİĞİNİ ARAŞTIRMAKTAYIM.

TEŞEKKÜRLER.

Tarih: 27 Mart 2006, 13:38 - İp: 85.***.**6.110
SWING
SWING (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili @AYG

Öncelikle "rotate" komutu ile ya da CW ya da CCW komutlarıyla hangi resmi çevirirsen çevir,resimde küçülme olmaz.Burdaki komutun amacı zaten resmi çevirmek.Ek eksi bir özelliksiz hemde..

Masaya A4 kagıdını yatay koyuyorsun ve dik e doğru çevirdiğin de herhangi bir kayıp var mı? fotograf da öyle ekran üstünde.

Sen de sorun ekran dan kaynaklanıyor ya da ekran çözünürlüğünden. ayarlarını değişitrdiğin de bunu daha da iyi anlayacaksın.Çözünürlük ne kadar yüksek ise (1280 X 1024 ya da 1600 X 1200)o kadar iyi görürsün.Bu durumda ekranın (baktığımız kutu) desteklediği çözünürlükde önemli.Günümüzde çoğu ekran 1280 X 1024 dstekler. bu yolu dene. Ne demek istediğimi göreceksin.

Normal şartlar da yapmaması gerekli.Çok büyük bir resim olunca ister istemez photoshop bile küçültüp ekrana sığdırabiliyor.Bu gayet normal.ama yatayken dik yaptığın da ölçü orada gözükmesi gerek % bilmem kaç diye.

aklıma gelmişken,mouse yardımıyla da zoom yapabilirsin. eğer yüzde 20 küçülme varsa,mouse yardımıyla da yüzde "0" indirebilirsin.

Sana kolay gelsin...

Saygılar...

Tarih: 27 Mart 2006, 20:38 - İp: 85.***.**9.98
ayg
ayg (üye)
İstanbul / Meraklı

SAYIN SWING

ZATEN SORUNDA, BELİRTTİĞİNİZ GİBİ;

"Masaya A4 kagıdını yatay koyuyorsun ve dik e doğru çevirdiğin de herhangi bir kayıp var mı?" DAN ÇIKIYOR.

OLMAMASI GEREKLİ.

BUNUN YANITINI ARAMAKTAYDIM.

TEŞEKKÜRLER.

Tarih: 29 Mart 2006, 17:04 - İp: 85.***.**6.110
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sn ayg,
en kolay izah ekran ayarlarınızda bir sorun olması. kontrol ettinizmi ?
test etmek gayet kolay. Tam kare olduğunu bildiğiniz bir nesneyi ekrana getirin. en ve boyu ölçün (ekran üzerinden cetvel tutarak). Bu nesneyi ekranın ortasında ve çeşitli kenarlara dayayarak ölçün. Hep Aynı çıkıyorsa en ve boy, sorun ekranda değil.
İsterseniz kare formatlı fotograflarımı kullanabilirsiniz. Hem en hemde boy 800 pixeldir. Ekranınızda pencereyi gezidirip bakın.

Tarih: 30 Mart 2006, 01:38 - İp: 85.***.**3.145
sardes
sardes (üye)
İstanbul / Amatör

sayın ayg,
öncelikle sizin cm bazında verdiğiniz bilgilere bakınca, burda kullandığınız programın verdiği ölçüleri söylediğinizi çıkarttım.
Şuna açıklık getireyim. çevirme işlemini hangi programda yaparsanız yapın, x 10 y 15, 90 derece dondugunde x 15, y de 10 değerini alır. Sizin için tekrar baktım.(photoshop, acdsee, Acaba programlarda ek bir opsiyon var da, çevirme işlemini yaparken aynı zamanda farklı bir kısıtlama yapıyormu dıye ama bulamadım.
Diğer taraftan sayın ocaklılar ve swing in soyledıgı gıbı gözünüzü ölçek alıyorsanız, yanılma yapar. benım cozunurlugum 2048 e 1536. Daha dusuk cozunurlukte dırek kısalma ve basıklık efektı verıyor ekrandan.Ayrıca artık endeyken genis gorunen dag yada cısmınız dırek boyu uzuyor. : ))
Ölçeklendirme işlemine gelince, x ve y dekı boyutları küçültme veya büyütme işlemini kastetmiştim. hem çevirir hemde boyutlarda oynama yapabilirsiniz. Size gelen program türkçe veya ingilizce? size menu yardımı yapabiliriz.
kolay gelsin.

Tarih: 30 Mart 2006, 02:51 - İp: 81.***.**6.24