pitpit
pitpit (üye)
İstanbul / Amatör

Kontrast Vermek

Arkadaşlar, çektigim resimler donuk çıkıyor, kontrastsız resime contrast yani doygunluk veren nedir ?
Diafram + enstantane + iso hangisine göre ayar yapmak lazım

Tarih: 2 Aralık 2015, 15:09 - İp: 81.***.**2.86
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

dostum kontrast ile doygunluk farklı şeyler.. kontrastı veren genelde lenstir. güncel lensler de kontrast açısından genelde fena değildir.. bu sebeple sizin sorununuz kontrast değil doygunluk olabilir..

dijital makinelerin ana görevi enstantane süresini yani pozlamayı belirlemektir. bunu da kendi algoritmaları ve kullanıcının tercihleri ile yapar.
kullanıcının belirleyeceği ölçüm modu ve ölçme için seçtiği nokta bunu sağlar. genelde şikayetlerin temel sebebi enstanane süresinin bazen arzu edilenden daha yavaş olmasıdır. bunun sonucunda fotoğraf azcık aşırı pozlanır ve kullanıcı renkler canlı değil doygun değil kontrast düşük diye şikayetlenir.. bunu aşmak için ölçüm nedir bilmek lazım.. kısa yoldan çözüm şöyle :
1-pozlama telafisini - 0,3, - 0,7 - 1 gibi ( ışığın durumuna göre değişir) bir değere getirmek .

bunun anlamı makinenin ölçtüğünden daha kısa süre enstantane süresi istiyorum demek.. bu sayede fotoğraf çekim hızı bir miktar artacak renkler daha doygun çıkacak.. bu rakmlar ortamdaki ışığa göre değişeceğinden her durumdaişe yaramayabilir bazen çok karanlık fotolar elde etmenize sebep olabilir.

makineniz nedir bilmyorum orta üst seviyelerde poz telafisi tuşu vardır giriş seviyelerde ise menüden yapılır.. +- yazan bir işaret bulup ayarlayın.-3 -2 -1 0 +1 + 2 +3 yazar genelde sola doğru yanaştırın.
ışığın miktarı muhim..

diğer bir konu gündüz güneşli günlerde makine ekranı yanıltır adamı.. cayır cayır güneşte fotoğraflar makine ekranında düzgünse evde aşırı pozlu bulacaksınız demektir. yani ekranda az biraz karanlık görünüyorsa evde pc de düzgün görünecek demektir. güneş ışığının ekran görüşünü engellemesi nedeni ile olur bu durum..

bunu da aşmanın yolu histogram okumayı bilmektir.

yani çok çalışmanız lazım
ölçüm modları nedir nasıl kullanılır mevzusuna hiç girmedim daha.

#kesim00' tarafından 02.12.2015 15:35:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Aralık 2015, 15:28 - İp: 85.***.**1.207
pitpit
pitpit (üye)
İstanbul / Amatör

Elimdeki makina Canon 70d 18-135 ama çektigim resimler çok beyaz, tatmin etmiyor beni manuel modda çekiyorum sürekli otomotik mod kullanmadım hiç ama arkadasların çektiği resimler 10 numara bende makina idare eder ama çekimler kötü, sizin anlatmanıza biz çok ekmek yememiz lazım

Tarih: 2 Aralık 2015, 15:45 - İp: 81.***.**2.86
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

manuel moda gerek yok av modunu kullanın..ya da manuelde verdiğiniz hızı biraz arttırın. 1/100 de soluksa 1/200 deneyin örneğin.

#kesim00' tarafından 02.12.2015 15:54:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Aralık 2015, 15:53 - İp: 194.***.**4.25
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Cok acik cekilmis, fazla pozlanmis olanlari saymazsak, her kontrasti dusuk, her donuk renkli fotografi pozlama hatasina baglamak dogru degil. Cogu zaman problem isik sartlarinin uygun olmamasidir.

Yillardir sikca soyluyorum - illa her obje, her manzara her durumda iyi / sorunsuz fotograflanabilir diye bir kural yok. Bir cok durum vardir ki - ya isik terstir, ya hava pusludur, ya havada renk yoktur - ne yaparsaniz yapin iyi goruntu vermez. Ne kadar ugrasirsaniz ugrasin, o doygun renklere ulasamaziniz - pozlama degeriniz %100 dogru olsa da.... Oncelikle herseyin her durumda fotografa mukemmel aktarilabilecegi yanilgisina dusmemek lazim. Makina sensoru goz degil, gozun her gordugunu aktaramzzsiniz.

Bunun orneklerini , ayni manzarayi 2 farkli havada cekerek, baska bir topikte yuklemistim. Ne yazik ki Imageshack"in hepimize attigi kazik sebebiyle, yuzlerce baska topikte oldugu gibi fotograflar artik gozukmuyor....

Tarih: 2 Aralık 2015, 21:58 - İp: 71.***.**3.178
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

o dediğinize katılıyorum hocam. ben de yıllardır fotoğraf çekerim bazen olmayınca olmaz. ama genelde yeni başlayanların temel problemi ölçüm ve pozlama konularını bilmediklerinden her deklanşöre basınca hele ki ekipmanı pahallı ise düzgün fotoğraf elde edeceğini sanmaları.

oysa bir santim sağa sola ölçüm yapınca bile sonuçlar başka başka çıkar.. bir de netleme genelde bir insan bir eşya bir ağaca yapılır geri kalan alan aydınlık alan olur. temel sebep netleme yapılan yerin bir 2 stop karanlık olmasıdır.. oysa pozlamayı gökyüzünden netlemeyi modelden alsa masmavi bir gökyüzü elde edecekler

Tarih: 3 Aralık 2015, 14:05 - İp: 194.***.**4.25
pitpit
pitpit (üye)
İstanbul / Amatör

Çok teşekkür ederim, peki bunun dengesini nasıl sağlamak lazım yani püf noktası varmıdır bu işin ? )

Tarih: 3 Aralık 2015, 16:52 - İp: 81.***.**2.86
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Dijital fotografcılıkta dogru pozlamanın temeli ( %95+ durumda ) BEYAZLARIN PATLAMAMASI, detay yitirmemesidir. O sebeple pozlama kadrajın en aydınlık bolumune( highlights ) yapılır.

Sebebi, kaybedilen beyaz detayların geri kazanılma ihtimali olmamasına karşılık, koyu kalan yerlerin PC mudahelesi ile az kayıplarla kurtarılabilmesidir.

Beyazların patlamayacagı sekilde pozlamanın en kolay yolu, makinanın HIGHLIGHTS opsiyonunu açık bırakarak, patlayan yerleri LCD ekranda yanıp sonerek gormek ve ona gore ayar yapmaktır.

#Paperman' tarafından 03.12.2015 17:18:39 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Aralık 2015, 17:12 - İp: 108.***.**5.85
pitpit
pitpit (üye)
İstanbul / Amatör

"pozlama kadrajın en aydınlık bolumune( highlights ) yapılır." bu dediğinizi anlamadım ama azçok ne demek istediğinizi anlammaya basladım hocam, tesekkurler

Tarih: 3 Aralık 2015, 22:20 - İp: 85.***.**6.13
nikonfili
nikonfili (üye)
Yurtdışı / Amatör

hocam çok güzel ifade ettiniz.

bu işler tecrübe istiyor

#kesim00' tarafından 04.12.2015 14:16:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Aralık 2015, 14:15 - İp: 85.***.**1.207
  • 1