gimbal
gimbal (üye)
İzmir / Amatör

Canon 550d Video / Kontrast Sorunu

Yıl 2019 oldu, Hala canon 550 D kullanan var mı bilmiyorum ama bir sıkıntım var çözemediğim. 550 D ile video çekimi yaparken kontrastlardan dolayı video sanki kare kareymiş gibi görünüyor.Önceden böyle bir sorunum yoktu ama hangi ayardan kaynaklı bilemiyorum. Genelde 1080/24 fps 50 shutter, 3,5-5,6 aperture ,İso yu ise ışığa göre 100-400 ü geçmeyecek şekilde kullanıyorum. Diyelim ki; sağdan sola kamerayı hareket ettirirken görüntüdeki renkler yanıp sönüyormuş gibi oluyor.Çekim modu 3.0.0 ayarında kalmış bu ayarı aslı gibi veya nötr yaptım ama daha dış mekanda deneme fırsatım olmadı.Bundan kaynaklı mıdır? Standart çekim modu da kamerada 3.0.0 olarak görünüyor. Ayrıca video çekim poz ayarını otomatik yapınca bu sorun ortadan kalkıyor gibi görünüyor.Fakat bu sefer tüm değerler otomatik ayarlanıyor. Shutter ,diyafram iso otomatik ayarlanıyor. Sinematik görüntü için en uygun ayarlar nedir? Diyaframı 3,5 da kullanmak bu etkiyi yapabilir mi? isoyu yüksek ışıkta mecbur 100 e alıyorum ama ND8 filtrem de var aslında. İso dan değildir diye düşünüyorum Yardımcı olabilecek var mıdır bu konu ile ilgili?Çünkü çekimi izlerken neredeyse gözüm bozuluyor ve midemi bulandırıyor bu durum :=)Makinadan soğudum neredeyse. Makina ayarlarını yapmaya hakimim fakat video çekim tekniğine pek hakim değilim. Cevaplar için teşekkürler şimdiden..

Tarih: 2 Haziran 2019, 18:58 - İp: 88.***.**4.181
hugareva
hugareva (üye)
Ankara / Amatör

iç mekanda florasan ışık altında çekim yapıyorsanız normaldir. güneş ışığında yapıyorsa bir sorun vardır

Tarih: 31 Ekim 2019, 10:16 - İp: 78.***.**4.55
  • 1