angelheart
angelheart (üye)
Kocaeli / Meraklı

Hiperfocal Uzaklık

Merhabalar, diğer benzer başlıklarda tam net çözümü bulamadığım için bu yeni başlığı açtım.
Ben sorumu kısa ve açık şekilde ifade etmeye çalışayım, nikon d90 ve 18-105 vr kit lens var gece ışıksız ortamda netlemeyi nasıl yapacam ? lens üzerindeki bazı çizgilerden bahsedilmiş ama bu 18-105 te klavuzluk edecek bir çizgi veya işaret göremedim ben yada benmi yanlış bakıyorum, autofocusta netleme yapmıyor manuelde de bende net göremiyorum ( mesela yıldız çekiminde) net alan derinliği en fazla olacak şekilde netlemeyi nasıl yaparım acaba özellikle d 90 ve 18-105 için, teşekkürler...

Tarih: 23 Eylül 2011, 09:41 - İp: 213.***.**4.36
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Hiperfocal noktasına fokus yapmaniz, size o noktadan sonsuza kadar netlik sağlar . Aradığınızın o olduğuna emin değilim.

Kastetitiğiniz daha çok alan derinliğini istediğiniz gibi kontrol edebilmek ise o amaçlı tablolar / online hesaplayıcılar var . Günlük kullanım için pratik olmadığını, gerekmediğini ekleyeyim . TIKLAYIN - DOF Calculator .

Şikayetiniz karanlıktan dolayı fokus noktasını görememekse, zaten bu da tam çözüm değil . Tahmin gücünüzü kullanıp , en iyiyi bulmaya çalışacaksınız herkes gibi. Zaman içinde bol pratikle işiniz kolaylaşacaktır. Geniş açılarda sorun olmadığını , yüksek fokal uzunluklara çıkıldıkça problemin arttığını anlayacak , karanlık kadrajda makina otofokusunun çalışabileceği aydınlık bir noktayı bulmayı ve onu kıstas almayı öğreneceksiniz.

Tarih: 23 Eylül 2011, 20:18 - İp: 96.***.**4.180
angelheart
angelheart (üye)
Kocaeli / Meraklı

sayın paperman teşekkürler, dediğiniz gibi şikayetim karanlıkta focus noktası görememek bu nedenle de netliği iyi olmayan fotoğraflar çıkması, bendeki lensle bu işi nasıl yapacağım konusunda pratik bir yola ihtiyacım var ?

Tarih: 23 Eylül 2011, 20:56 - İp: 85.***.**3.177
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Çektiğiniz ortamı bir tarif edin , belki aklımıza bir yol gelir .

Tarih: 23 Eylül 2011, 21:20 - İp: 96.***.**4.180
angelheart
angelheart (üye)
Kocaeli / Meraklı

şöyle tarif edeyim mesela, kocaelide yaşıyorum dün gece çok gökgürültülü şimşekliydi, bende çekeyim dedim gecenin bir yarısı, o sıra hava çok kapattı elektriklerde gitti sokak lambası falanda kalmadı, heryer karanlık sadece yıldırım çakınca aydınlanıyor ve etraf çok güzel görünüyordu fakat netleme yapamadığım için çektiğim kareler netsiz çıktı, auto focusta zaten netleme yapmadığı için çekimde yapmadı makina manuele aldım ama karanlıkta birşey göremeyincede bende yapamamışım

Tarih: 23 Eylül 2011, 21:28 - İp: 85.***.**3.177
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Makinanızdan 15-20 metreden sonrasını kolaylıkla "sonsuz" mesafe olarak düşünebilirsiniz . ( Hatta geniş açıda belki 5 metreden sonra ) .

Anlattığınız durumda MANUEL fokusa geçip, lensi sona yani sonsuza dayayacaksınız - o kadar .

Tarih: 23 Eylül 2011, 21:49 - İp: 96.***.**4.180
angelheart
angelheart (üye)
Kocaeli / Meraklı

biraz pratik yapıp deneyeyim ben, tecrübeyle olacak sanırım teşekkürler cevaplarınız için paperman.

Tarih: 23 Eylül 2011, 22:18 - İp: 85.***.**3.177
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın paperman konu benimde ilgimi çekti, objektifi sonsuza dayayınca 15 20 metreden sonrasını net olarak her şartta alır. doğrumu anlamışım

selamlar saygılar

Tarih: 24 Eylül 2011, 01:33 - İp: 62.***.**8.55
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Verdiğim örnek tele uzunluklar ve çok açık diyaframlar haric geçerli ( APS-C sensörde 50-60mm'e kadar diyebiliriz ).

Geniş açılarda ise açık diyaframlarda bile geçerli. En sonda vereceğim örnekte hangi mesafelerde bile yeterli olduğunu göreceksiniz.

Sorunuza gelirsek ,doğru anlamışsınız ... Fokusu sonsuza dayarsanız , 15-20 metre ve üzeri net olur . Ama bilinmesi gereken bir durum daha var . Sonsuza değil , diyelim 15 metredeki objeye ayarlarsanız , bu sefer sonsuza kadar olan uzaklığı net alabileceğiniz gibi , belki 8 - 15 metre arasını da netlik alanına dahil edebilirsiniz . Konuyu örneklerle göstermek , anlatmaktan daha kolay .

50mm f8 Sonsuza ( 1000 m. diyelim ) ayarlı . Tablo 1000 metreden 15.4 (near limit ) metreye kadar alan derinliği/netlik sağlandığını gösteriyor.

Aynı durum ama makina sonsuza değil , 16 metreye ayarlı .
Görüldüğü gibi 8 metreden ( near limit ) sonsuza (infinity )alan derinliği oluşmuş .

Hiperfokal noktasının önemi burada . Tablo kullanımı ( önceki cevaplarda linki eklemiştim ) çekim anında haliyle pratik değil . İlgilenen olursa en pratik yol nedir anlatırım .

Alttaki de en başta bahsettiğim örnek . Geniş açı çekimlerde fokusu neden çok fazla dert etmememizin sebebi .

18mm f8 . 2 metre civarına ( subject distance ) fokus yapılmış ; 1.1 metreden sonsuza kadar netlik alınmış !

Tarih: 24 Eylül 2011, 06:25 - İp: 96.***.**4.180
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Sevgili paperman verdiğiniz bilgiler ve ilginiz için çok teşekkür ediyorum. İlgilenen olursa anlatırım dediniz ben sonuna kadar sizi dinlerim önceki linkleri burayada koyup anlatırsanız zevkle okurum.Selamlar saygılar.

Tarih: 24 Eylül 2011, 11:05 - İp: 62.***.**8.55
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Öncelikle link TIKLAYIN - DOF Calculator

Tablo kullanmadan hiperfokal noktayı tahminen bulmak için :

Çekeceğiniz kadrajda makinayı sonsuza ayarlayın . DOF ön izleme butonuna basarak alan derinliğini görmeye çalışın. En yakın nereyi net görüyorsanız orası hiperfokal noktanız .

Hiperfokale fokus yaparsanız , o noktadan makinanıza olan mesafenin yarısından sonsuza kadar netlik/alan derinliği elde edersiniz

Pratik dedim ama tabi vizörde en yakın netlik noktasını DOF preview düğmesine basınca kararan ekranda ne kadar seçebilirseniz artık . Şahsen hiperfokal bulmakla hiç uğraşmadığımı belirteyim ; geniş açıda kadrajın 1/3'lük yakın kısımlarına fokus yapınca zaten iş bitiyor . Pratikle nerelerin net çıkacağı kestirilebiliyor.

Tarih: 24 Eylül 2011, 20:35 - İp: 96.***.**4.180