rasitd
rasitd (üye)
İzmir / Amatör

Fotografta Derinlik

Fotoğraflarda derinliği nasıl sağlarız? Yardımlarınızı bekliyorum...
teşekkürler...

Tarih: 5 Nisan 2007, 18:52 - İp: 88.***.**8.112
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

burakenver,
1- Işık, renk, zıtlık
2- Kadraj, perspektif, derinlik netliği
3- Enstantane, diyafram, objektif
Başlıkları altındaki bilgiler için kaynak kitaplara başvurmak gerekir.
Yeterli cevap olmadı ama çok kapsamlı bir konuyu tek cümle ile yazmak zor; temel bilgilerden sonra ayrıntıda sorabilirsen arkadaşlar yardım edeceklerdir. Kolay gelsin.

Tarih: 5 Nisan 2007, 21:09 - İp: 88.***.**3.160
pantat
pantat (üye)
Ankara / Amatör

Derinlik deyince aklıma geldi.
Fotograf çekerken F değeri aynı olsa bile(odaklanan uzaklıklar aynı olmak üzere) farklı objektiflerde
aynı alan derinliği elde edilemiyormuş. İnternette bir satır olarak yazmışlar. bilgiyi doğrulayamadım. Şöyle 2-3 tane objektifi olan arkadaşalardan deneme fotoları alsak da görsek arada ne kadar fark far?

#pantat' tarafından 08.04.2007 04:39:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Nisan 2007, 04:39 - İp: 144.***.**0.80
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Geniş açılarda alan derinliği daha yüksektir.

Tarih: 8 Nisan 2007, 11:38 - İp: 88.***.**9.55
foto_ilker
foto_ilker (üye)
Burdur / Profesyonel Fotoğrafçı

derinlik icin ilk once genis aci bir objektif olmasi gerekiyor gercekten bir de iso dan yararlanabiliyoruz ek olarak yazmak istedim///////

Tarih: 5 Haziran 2007, 22:15 - İp: 213.***.**7.67
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Şimdi arkadaşa diyoruz geniş açı objektifin olması lazım diye ama ya dslr si yoksa

Alan derinliği belki de fotoğrafçılığın en önemli konusudur,benim bildiğim ufak bir kısmı ise

diyafram açıklığını belirten f değeri.

mesela makinenizde manule ayar varsa getirirsiniz ayarı f/8 e(birçok kompaktta f/8 oluyor uç nokta ) alırsınız manzaranızı kadraja ve tepedek bulutlardan yerdeki çimlere kadar net bir alan elde edersiniz.Daha açık bir diyafram değeri size daha çok ışık getirir ama net çıkacak alan kısıtlı olur.

Bu arada evet geniş açı lenslerde alan derinliği daha fazladır doğal olarak. Bir iki kriter daha vardı ama sen araştırısan daha iyi olur. National Geographic Fotoğrafçılık Okulu cd lerinin 1sinde ve ilk bölümünde bu konuları alıyor.

Tarih: 6 Haziran 2007, 00:45 - İp: 144.***.**2.110
moustafa
moustafa (üye)
İstanbul / Amatör

sabit duran objeyi farkli uzakliklardan ama ayni cerceve ile cekersen ve örtücü ve diyaf ayarlarini yarlarsan net alan degerlerindeki farkliligi elde edersin

Tarih: 6 Haziran 2007, 16:34 - İp: 84.***.**7.32
  • 1