ozgurkiz
ozgurkiz (üye)
İstanbul / Amatör

Fotograftaki Renk Ayarı

Arkadaslar merhaba. Nikon D90 kullanıyorum ve bu fotograftaki renkler cok hosuma gitti. Bu renkleri d90'la elde etmem mumkun mu, photoshop mu yapmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.

Tarih: 10 Ağustos 2012, 01:55 - İp: 78.***.**4.238
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Değil D90, basit bir makina ile bile elde edilebilir; yeter ki nasıl çekilmesi gerektiği ve photoshop öğrenilsin.
D90 modeline hakim olanlar buna yakını bir kareyi photoshopşuz elde edebilir. Makinanın ayarlarından bunu elde edemeyenler ise photoshop ile bunu çok kolay bi şekilde başarırlar.

Siz bu soruyu sorduğunuza göre gerek makina ve fotoğrafçılık, gerekse photoshop konusunda henüz yeterli bilgi ve tecrübeye sahip değilsiniz sanırım.

Tarih: 10 Ağustos 2012, 12:43 - İp: 46.***.**3.230
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

D90 ile ayni kareyi makine ciktisi olarak elde etmek cok cok cok cok cok zor. "Belki" Picture Controls ayarlari ile PC'de oynayip D90'a yukledikten sonra olabilir.

Tarih: 10 Ağustos 2012, 18:25 - İp: 124.***.**3.110
ozgurkiz
ozgurkiz (üye)
İstanbul / Amatör

Evet, henüz yeni basladim. O yuzden cok fazla sey ogrenmem gerekiyor. Peki D90 ile nasıl yapabilirim bu renk ayarını?

Tarih: 11 Ağustos 2012, 00:35 - İp: 78.***.**4.238
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ertan Bey,
Haklısınız, bu yüzden cevabımda "buna yakın bir kare" diye özellikle belirttim.

@ÖzgürKız;

D90'daki picture control ayarlarından "vivid" seçeneğini seçip renk doygunluğunu (saturation) artırarak "bu kareye yakın bir kare" elde edilebilir. Ancak gökyüzündeki bu renk tonu konusunda aynı hava-coğrafya şartlarını nasıl oluşturursunuz onu bilemem.
Nette gördüğünüz bu tür kareler makinadan ziyade photoshop becerisiyle oluşturulmuş karelerdir.
Bu tip fotoğrafları görüp de bir DSLR alan çok kişi olmuştur, aynısını o makinayla çekebileceğini ümid eder; ancak fotoğrafı makina çekmiyor, fotoğrafçının çekip sonrasında gerek dijital banyo gerekse photoshop müdahalesiyle bu sonuçların alındığını biraz geç öğreniyorlar.

Tarih: 12 Ağustos 2012, 00:50 - İp: 81.***.**3.207
mturk
mturk (üye)
İstanbul / Amatör

Bu bir maniplasyon doğa da renkler böyle değil , o yüzden bence güzel de değil , ben olsam böyle resim için hiç uğraşmazdım.

Tarih: 12 Ağustos 2012, 20:19 - İp: 94.***.**3.164
  • 1