parody
parody (üye)
Antalya / Doğa Fotoğrafçısı

Fotoğrafçılık Kitabı

Arkadaşlar baştan sona herşeyi anlatan, özellikle asa hızı ve bunun gibi ayarları ayrıntılı olarak öğreten bir kitap almak istiyorum öneriniz var mı?

Tarih: 13 Ocak 2006, 13:16 - İp: yok
foto_ilker
foto_ilker (üye)
Burdur / Profesyonel Fotoğrafçı

bence kafana göre takıl ben kendim devamlı çekerek öğrendim bol bol resim çek sonra sonuçlara bak deneme yanılma uzun zamanını alır ama değer bence okuyarak öğrenemiyorum ne yapayım yaşamam lazım benim

Tarih: 25 Temmuz 2006, 23:11 - İp: 85.***.**1.150
abemse
abemse (üye)
Adana / Doğa Fotoğrafçısı

fotoğraf çekme teknikleri nin anlatıldığı bilgiler var mı internette. kitaplar çok pahalı. ne önerirsiniz?

#abemse' tarafyndan 09.08.2006 19:59:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Ağustos 2006, 19:58 - İp: 85.***.**1.202
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Maksat öğrenmek ise oturup kendi kitabınızı yazsanız.. dalga geçtiğimi yada saçmaladığımı düşünmeyin sakın
Hani benim gibi filmli makine ile öğrenmeye çalışsanız çok zor onu anlarım. çünkü filmi bitiriyorsunuz sonra gidip yaptırıyorsuzun sonra o kareleri çekerken yaptığınız ayarları hatırlayabilirseniz (bir kenara not almadıysanız) birşeyler öğrenmeye çalışıyorsunuz ki bu zor oluyor

Ama bir DFM sahibi olan kişinin ne ayarda neyi nasıl çektiğini anlaması zor birşey olmasa gerek.
Her yaptığınız ayarı bir kenara not edip neticelerini tesbit ederek not alsanız daha iyi bir yöntem. Zira not alırken ayarlar ve netice aklınızda kalacak "kitap yazıyorum" derken zaten her türlü teknik ayarı öğrenmiş olacaksınız. Yanılıyor muyum?
Geriye "sahne hazırlama" yada "ışık açıları" gibi konular kalacak yani sanatsal yada estetik teknik ayrıntılar.. Buda biraz "fotoğrafçılık" kavramı içinde tartışılan bir konu. Kitaptan öğrenmek mi.. o daha da zor..

Tarih: 26 Ağustos 2006, 16:32 - İp: 81.***.**2.110
pharanorm
pharanorm (üye)
İstanbul / Meraklı

benim tavsiye edeceğim kitap pek teknik açısı okadar detaylı anlatmamış (asa diyafram lensler)ama fotograf çekimi nasıl yapılır kompozisyon ne bilim diğer ışıklar gibi konuları çok güzel işlemiş herkesde tavsiye ederim gerçekten kaliteli kitap

http://www.omyayinevi.com/fotograf.asp

Tarih: 31 Ağustos 2006, 17:22 - İp: 85.***.**7.172
arslan_ahm
arslan_ahm (üye)
Kütahya / Amatör

Bende bugün sipariş verdim internet sitesine a dan z ye fotoğraf adlı kitap için.

bu işi kavramak için biraz kesenin ağzını açmak lazım sanırım..

Tarih: 13 Ekim 2006, 21:07 - İp: 81.***.**0.23
f_sinan58
f_sinan58 (üye)
Edirne / Stüdyo Fotoğrafçısı

elbette okumak gıbısı yok.. makınanızı tanıyorsanız en guzelı deneme yontemıdır.. kıtaplara karsı oldugum sanılmasın.ama pratık cok farklıdır.bır kıtap oneremedıgım ıcın uzgunum..ama cok ucuz ve kısaca ıpucları ıstıyorsanız
kodak'ın pıyasaya surdugu "fotografın ıpucları" dyebılırım.

Tarih: 15 Ekim 2006, 19:51 - İp: 81.***.**5.174
sudulus
sudulus (üye)
İstanbul / Amatör

kesinlikle rokomete katılıyorum.
ben yazma işini makine alacağım zaman yaptım.
şimdi elimde 6 sayfalık dijital makine satın alma rehberi diye bir döküman var
geçenlerde bir dergide ilk bölümü basıldı hatta...
neyse yazmak iyidir özellikle de ne yaptığınızı ve nasıl sonuç aldığınızı...

kolay gelsin.

Tarih: 16 Ekim 2006, 11:37 - İp: 85.***.**9.117
emiryuksel
emiryuksel (üye)
Kayseri / Amatör

yani www.google.com diyorum başka da söze gerek yok sanırım!
ama ille de uğraşmayalom derseniz www.fototrek.com adresinde kompozisyon ile ilgili güzel ipuçlarını yakalayabilirisiniz.

Tarih: 26 Ekim 2006, 22:16 - İp: 88.***.**0.224
arslan_ahm
arslan_ahm (üye)
Kütahya / Amatör

tekrar merhabalar;

a dan z ye fotoğrafçılık gerçekten bu işi bilen biri tarafından 1. kalite kağıda özenle basılmış renkli fotolardan oluşan bir kitap.

kitapta çekim tekniklerinden makina özelliklerine kadar bir çok konuda detaylı ve resimli bilgi verilmiş.

alıp hevesle okudum şunu söyleyebilirim ki çekimlerimi değerlendirirken alıp tekrar tekrar okumaya ihtiyaç duyuyorum.

Sonuç:

Renkli ve kaliteli baskısıyla rahat ve akıcı anlatım tarzıyla amatör fotoğrafçılar için iyi bir öğretici kitap.

Tarih: 29 Ekim 2006, 17:52 - İp: 88.***.**7.39
hangar20
hangar20 (üye)
İstanbul / Amatör

HANGİ KİTABCIDA BULABİLİRİM A-ZYE FOTOGRAFCILIK İNTERNETTE SATISI VARMIDIR VARSA ADRESİ YADA TELEFON NUMARASINI YAZABİLİRMİSİNİZ

Tarih: 30 Ağustos 2012, 00:57 - İp: 88.***.**0.17