babli
babli (üye)
Yurtdışı / Amatör

Fotograf Cekımı

Fotografciliga yeni meraklanis bulunmaktayim.Almis oldugum ZENIT 122 fotogtaf makinasi ile nasil cekim yapabilirim.Diyafram,enstantane,iso gibi ayarlar nasil olmali .yardimlariniz icin tesekkurler .Babli

Tarih: 28 Eylül 2005, 16:58 - İp: yok
bene
bene (üye)
Ankara / Amatör

aldığınız makinada en temel özellikler olan ayarlar dışında ayar yok... size pozlndırmada yol gösterici olarak TTL ışık ölçümü var. bu, deklanşöre yarım bastığınızda objektiften giren ışık miktarına göre bakaçın içerisindeki üç ledden birisinin yanmasını sağlar. ortada yeşil doğru pozlamayı gösterir.. alttaki led az ışık girdiğini üstteki çok ışık girdiğini gösterir...
buna göre enstantaneyi ve diyaframı ayarlamayı öğrenebilirsiniz....
daha fazlası için internetten temel fotoğrafçılıkla ilgili notlar arayabilirsiniz...
başlangıç olarak www.fotograf.net teki fotograf notlarını okuyabilirsiniz.

Tarih: 28 Eylül 2005, 20:45 - İp: yok
analog
analog (üye)
İstanbul / Amatör

Öyle birşey sormuşsun ki fotoğrafçılığı gel burda anlat demişsin.Fotoğraf notları ara.Arkadaş bi tanesini söylemiş.İfsak ın notları vardı 105sayfa pdf.Ben birilerine link verdim şimdi hatırlamıyorum.Forumda ara bul...

Tarih: 28 Eylül 2005, 22:54 - İp: yok
algulumver
algulumver (üye)
İzmir / Amatör

şu linklere bi göz at işine yarayacak çok şey bulcaksın

http://www.ytufok.yildiz.edu.tr/download/egitim.pdf
http://www.pclabs.gen.tr/article.asp?doc=271
http://web.deu.edu.tr/defot/notlar.php

kolay gelsin işin zor ama zevkli

Tarih: 6 Kasım 2005, 22:24 - İp: yok
virales
virales (üye)
Tokat / Amatör

merhaba dostum.. umarım makinan dijitaldir. eğer dijitalse benim sana önerim şu olucak:
kimseye sorma. bi yeri gözüne kestir. ve dene. enstantane ayarlarını değiştir çek, iso değiştir çek, beyaz ayarı değiştir çek.. yani deneyerek kendin öğren. bu sana hem kendi tarzını oluşturmanı hemde kendi kendine özel bir teknik oluşturmanı sağlar doğal olarak çektiğin fotoğraflar tepeden tırnağa senin olur. şahsen ben bu şekilde öğrendim. tabi bazı şeyler bu site sayesinde öğrendim. ve her geçen gün daha iyiye gittiğimi düşünüyorum.

Saygılarımla... Başarılar dilerim.

Tarih: 7 Kasım 2005, 03:50 - İp: yok
volky
volky (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

Sevgili babli. makinan " zenit 122 " geçmiş zamanın şimdinin en sağlam makinalarından biri. Uzun yıllar önce bir zenit makina ile teknede balık avlarken fotoğraf çekiyordum ve her nasıl oduysa makinayı denize düşürdüm içinde filmde vardı. askısından son anda yakalayan arkadaşım makinayı silkeledi ve filmi çıkarmadan önce hadi bitirelim bali dedik ve çekmeye devam ettik. İnan bana çalışmış ve bütün çektiklerimiz de çıktı. Bir eski fotoğrafçıya sorduk o da " tatlı suyla yıkayın ve güzelce kurutun" dedi. Dalga geçiyor sandım ama adam ciddi idi. Yıkadık ve kuruttuk. Bu makinayı halen saklıyorum ve halen çalışıyor.

Soruna gelince. Çok basit bir eğitimi var. ( Başlaman için )
Öncelikle satın aldığın jnegatif filmin kutusunun içinde değerler vardır. Hatta kodak filmlerde bu değerler simgesel resimlemeyle anlatılır. Bu değerleri makinaya vererek fotoğraf çekmeye başlayabilirsin. Daha sonra çektiklerine bak ve değerlerle oynamaya başla. Örnek verecek olursak

125/5.6 değerlerle çektiğin bir fotoğraf baskısında koyu çıkmış ise, 60/5.6 değerlerle çek. Ancak çektiğin hareketli bir konuysa, bu kez tam aksine 125/2.8 gibi bir değer kullan. Buradan da anlaşılacağı gibi enstantane yani yukarıdaki değerlerde 125/ ya da 60/ olarak yazdığımız değer, makinanın filme girecek olan ışığın süre ayarıdır. ( perdenin Açılıp kapanma hızı ) diğer /5.6 ya da /2.8 olarak yazdığımız kısım ise diyaframa yani lensin içindeki ışık geçirme genişliğine tekamül eder. Dene tekrar sor cevaplayalım. Fotoğraf denilen büyülü dünyaya hoşgeldin. Başarılar.

Tarih: 7 Kasım 2005, 20:16 - İp: yok
  • 1