sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

Flaş Tarihi Eserlere Zarar mı Verir

Ayasofyada flaş patlamadan çekim çekim yapılması isteniyor sebebini bilen varmı? Flaşın ışınlarını bir zararımı var.

Tarih: 23 Mart 2006, 20:24 - İp: yok
burakk
burakk (üye)
Batman / Meraklı

tam bilmemekle birlikte flash renklerde bozma yapıyor sanırım ve yasak olmayan hiç bir müze duymadım.

Tarih: 23 Mart 2006, 20:45 - İp: 85.***.**8.81
SWING
SWING (üye)
İstanbul / Amatör

Walla ben de duymadım.Her müze de yasak. bilimsel olarak flaş,tarihi eser e çarpıp geri geldiğinden dolayı zarar veriyor. ya tam anlatamadım belki ama kabaca böyle. Aşınmaya sebep oluyor dersem pek de yalan olmaz. O yüzden yasak. flaşsız çekemez miyiz çekebiliriz.

saygılar..

Tarih: 23 Mart 2006, 20:50 - İp: 85.***.**9.98
sarucabey
sarucabey (üye)
Kocaeli / Meraklı

Flaşlı izin vermiyorlar eh perde hızını yükseltiyoruz bu seferde tripod gerekli ee ona izin yok en azından ayasofyada yoktu ücretiymiş bende üs katta taşın üzerine koyupta çetkim ama 15cm lik üç ayakla bir şey demezler herhalde bir de ortadaki o iskele olmasa

Tarih: 23 Mart 2006, 21:38 - İp: 194.***.**9.29
omerbey
omerbey (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

ışığın materyale göre olumsuz etkileri olduğu doğrudur.
gerçi nem toz duman el ayak gibi etkenler de düşünülürse flaşı yasaklamak dananın büyüğünü ahırda unutmak oluyor.

Tarih: 23 Mart 2006, 21:59 - İp: 85.***.**0.244
pino_ccio
pino_ccio (üye)
İzmir / Meraklı

Arkadaşlar Olay materyali flaşın etkisinden korumak değil;
Gerekçe tamamen güvenlik olayıdır..
Flaş ışığını kullanarak güvenlik kameraları ve güvenlik görevliklerinin bir anda olsa görev yapamaz hale gelmesini önlemek için bir uygulanan bir tedbir amaçlı prosedürdür..

Tarih: 23 Mart 2006, 23:29 - İp: yok
cangulay
cangulay (üye)
Adana / Amatör

Kapadokya da peri bacalarının içindeki resimleri çekmeye bile izin vermiyorlar ;-) Bekçi amca yasak olduğunu söylüyordu, gerekçe flaş duvardaki resimlere zararlıymış;-) Ben onun yalancısıyım

Tarih: 24 Mart 2006, 00:55 - İp: 88.***.**2.170
vozgur
vozgur (üye)
İstanbul / Amatör

Işikda bulunan fotonlar madde yapısında değişikliğe neden olurlar bundan dolayı flaş yasak ama tripod u hiç anlayamamışımdır.

Tarih: 24 Mart 2006, 08:00 - İp: 85.***.**3.33
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Flaşlar, UV ışını kaynağıdır.... Haliyle zararlıdır....

Tarih: 24 Mart 2006, 09:13 - İp: 85.***.**0.16
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Işikda bulunan fotonlar madde yapısında değişikliğe neden olurlar bundan dolayı flaş yasak ama tripod u hiç anlayamamışımdır

vozgur,

Bir müzeyi gezerken yolunun üzerinde kurulmuş tripodlar düşün. Bir tane olacak diye bir kural yok. Yasak olmadığı için birden fazla kişi açmış tripodlarını fotoğraf çekmekteler. Sen bir yandan müzedeki eserlere bakıyorsun bir yandan da kurulmuş tripodlara çarpmamak için çaba gösteriyorsun. Pek zevkli olmazdı değil mi?

Tarih: 24 Mart 2006, 09:20 - İp: 85.***.**5.234
vozgur
vozgur (üye)
İstanbul / Amatör

Bu acıdan hiç düşünmemiştim boylece tripod yasağınında mantıklı bir açıklaması olmus oldu

Tarih: 24 Mart 2006, 12:08 - İp: 85.***.**3.33