hulg
hulg (üye)
Erzurum / Amatör

Flaş Senkron Hızı

Selam arkadaşlar. Bildiğim kadarıyla flaş senkron hızı, flaşın max olarak patladığı noktaya tekabül ediyor.Makinam 350D, flaş senkron hızını 1/200 e ayarladım. Fakat denemelerimde enstantane hızını düşürdüğümde (1/15), fotoğrafın daha aydınlık olduğunu görüyorum. Bunu açıklarsanız memnun olurum.

Saygılarımla

Tarih: 13 Ocak 2006, 09:40 - İp: yok
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Ortamdaki flaş harici varolan ışığını kullandığın diyafram-enstantene ikilisinin yakalayabileceği şiddetde olduğu şeklinde yorumlayabilirim... Benzer durumları, açık havada dplgu flaşı tekniği uygulayarak ....vs deneyebilirsin... Yani flaş ışığın sabit şiddetde, yaptığın enstantene ayarı doğalışığın şiddetini ayarlar durumda.....(bulmaca gibi oldu ama denedikçe tarif edebileceğimden daha iyi açıklamalara ulaşacaksın).... Hoşçakal

Tarih: 13 Ocak 2006, 10:55 - İp: 85.***.**3.44
mete007
mete007 (üye)

Şu, noktayı virgülü yanlış kullanma, hiç kullanmama huyumu bağışla.....
Kısaca; flaşın max. patlama noktası tabiri yanlış olur... Aydınlık ortamlardada flaş kullanabilirsin, buna dolgu flaşı denilir....
Senkron hızı; makinenin flaşla eş zamanlı çalışması, yani makine açısından bir üst sınır var....
Aydınlık ortamlarda dolgu flaşı tekniğinden öyle haldır huldur bahsetmemide bağışla.... kriterlerin sayısı çoğaldıkça işler denkleme dönüşüyor.... Bu denklemleri çözme yolunu tecrübeyle elde edeceksin...
Flaşın üzerindeki tablo; mesafeye göre uygulaman gereken diyafram değerini işaret eder (zaten biliyosundur)..
Bu diyafram değeri üzerine odaklanıp flaşlı çekimlerini yapman en mantıklısı....
O esnada enstantene ayarını maksimum senkronize hızının altında değişik değerlerde denemen, flaşının haricindeki ışık şiddetini değiştirmen olacak.... (edebiyatım cidden zayıftır, bu sebepten forumdan atılmalıyım )......

Tarih: 13 Ocak 2006, 15:21 - İp: 81.***.**1.69
mete007
mete007 (üye)

Siteden Atılmadan önce Sorduğunla alakası olmadan ne diye dolgu flaşı tekniğine lafı doladığımı açıklıyım..

Ticari çekimlerde; bizden istenen fotoğraflar bazen ters ışıkta (çok ters ve sert ışık) çekilmesi isteniyor...

Örneğin canon'un 580ex flaşıyla eos 20d tüm enstantenelerde senkronize çalışır(350d de bu uyumluluk varmı bilmiyorum)... Bu sayede 10-15 metre gibi bir mesafede dahi flaş kullanarak 4000, 8000 enstantenelere tırmanıp diyaframın (dolayısıyla)açılması sayesinde (flaş üzerindeki tablo!) ters ışıkta gölgeleri aydınlatmam sayesinde işi kurtarabiliyorum...

Dolgu flaşı tekniğiyle çekilmiş fotoğrafları galeride görmüştüm(yanılmıyorsam)...... Hoşçakal.....

Tarih: 13 Ocak 2006, 15:58 - İp: 85.***.**4.191
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,
Averaj bir flaş 1 - 1.4 milisaniye civarında süre ile aydınlatır. Bu yaklaşık olarak 1/1000 saniyelik bir enstantaneye karşılık olan süredir.
Bu kısa süredeki parlaklığı yakalayabilmek için makine daha uzun bir süre perdeyi açar (sizin makinenizde 1/200 saniye yani 5 milisaniye) bu aralıkta flaş ışığını yakalaması garantidir.
Makinenin yaptığı hesap kabaca şu;
ortamdaki ışığı yaklaşık 5 ms kullanıcam, artı flaş ta şu kadar aydınlatacak.
Siz ise zamanı uzatarak ortamdaki ışığı daha fazla kullanıyorsunuz, dolayısıyla fotografınız daha aydınlık oluyor.

Tarih: 27 Ocak 2006, 05:18 - İp: 85.***.**8.122
suysal1
suysal1 (üye)
Denizli / Amatör

Bildiğim kadarıyla standart flaş çakma hızı 1/1000 ile 1/20.000 arasında.Çekim esnasında flaş haricinde başka bir ışık kaynağı var ise senkron hızı önemli bir unsur haline gelmekte. Zifiri karanlıkta flaş ile çekim yapsanız enstantene 1 dk., 30 sn., 1/100, 1/1000 olsun önemi yok. Hepsinde aynı resmi elde edersin. Bu çekimde ışığı ancak ve ancak flaşın gücünü azaltarak veya diyaframı kısarak kontrol edebilirsin.Ancak gündüz çekimlerinde diyafram ve enstanteneyi, flaş ve ortamın ışık şiddetini de hesaplayarak flaşın senkron hızını geçmeyecek şekilde belirlemen gerekir.

Tarih: 27 Ocak 2006, 13:49 - İp: 85.***.**7.155
fotomehmet56
fotomehmet56 (üye)
Batman / Stüdyo Fotoğrafçısı

Makinede enstantaneyi 1/200 üstüne aldığım zaman fotoğrafın yarısı karanlık çıkıyor ve ben bunu şuna bağladım: paraflaşın çatma hızı 1/200 enstantaneye yetişemediği için sadece fotoğrafın yarısını aydınlatabildi...
Yürüttüğüm tahmin doğru mu? veya başka bir nedeni varsa konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olur musunuz?

Tarih: 4 Eylül 2012, 15:37 - İp: 94.***.**8.220
bayikbocuk
bayikbocuk (üye)
Ankara / Amatör

Flaş senkron hızının flaşın aydınlatma süresi ile hiçbir ilgisi yok. Flaş senkron hızı demek, makinenizin perdesinin sensörün (veya filmin) önünü tam olarak açabileceği enstantane demektir.

Makinenin sensörünün veya filmin önünde iki adet perde vardır. Deklanşöre bastığınızda birincei perde yukarıdan aşağıya doğru açılmaya, ikinci perde de yine yukarıdan aşağıya doğru kapanmaya başlar. Yani açılan ve kapanan perde aynı perde değildir. Biri açılır, sensör ışığı alır, öteki kapanır.

Yüksek perde hızlarında sensör tamamen açılmaz. Daha birinci perde tamamen açılmadan, ikinci perde kapanmaya başlar. İşte budur flaş senkron hızı. Flaş senkron hızı 1/200 demek, "1/200 ve daha yavaş perde hızlarında sensör tamamen açılır, birinci perde açılmasını tam olarak bitirdikten sonra ikinci perde kapanmaya başlar" demektir. 1/200'den daha hızlı bir enstantane seçtiğinizde daha birinci perde tam olarak açılmadan ikinci perde kapanmaya başladığı için, o aralıkta da flaş çaktığı için, flaşın çaktığı anda perdeler tam açık olmadığı için perdelerin kapattığı kısımlar karanlık çıkar. Elektronik bir flaş veya dahili flaşı kullanıyorsanız zaten flaş açıkken enstantaneyi o senkron hızından daha hızlıya ayarlayamazsınız. Makine izin vermez. Daha yavaşa ayarlayabilirsiniz. Hatta flaşın ne zaman çakacağını bile seçebilirsiniz. Birinci perde açıldığı anda mı, ikinci perde kapanmadan önce mi diye. Fakat makine ile haberleşmeyen bir flaş kullanıyorsnanız ya da analog çekiyorsanızs makine bunu bilemeyeceği için fotoğrafınızın yarısı karanlık çıkar.

Tarih: 21 Eylül 2012, 11:46 - İp: 88.***.**4.62
  • 1