mustafa_k
mustafa_k (üye)
Kocaeli / Meraklı

Doygunluk Vs... ?

Açtığım konu çekim teknikleriyle pek alakalı olmasa da en uygun yerin burası olduğunu düşündüm.
Arkadaşlar bir fotoğrafı çektikten sonra, ona bilgisayarda doygunluk veriyoruz.parlaklığıyla oynuyoruz bazen, ya da kontrastını değiştiriyoruz bunun gibi bir çok düzenleme yapabiliyoruz.renklerin sıcaklığını değiştirmek bir başka örnek.
Peki sizce bu düzenlemeler fotoğrafın orjinalliğini bozuyor mu? fotoğrafçı sizce çektiği fotoğrafa bilgisayarla bir müdahalede bulunmalı mı yoksa fotoğraf nasıl çektiyse öyle mi kalmalı? bu düzenlemeleri yaparak aldatma mı yapıyoruz, yoksa bu da fotoğrafçılığın bir parçası mı?

#mustafa_k' tarafından 13.06.2007 12:28:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Haziran 2007, 12:26 - İp: 85.***.**4.120
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafçılığın bir parçası. Kafanı böyle şeylere takma.

Tarih: 13 Haziran 2007, 23:11 - İp: 212.***.**6.254
mustafa_k
mustafa_k (üye)
Kocaeli / Meraklı

sağol ya kafamı kurcalayıp duruyordu

Tarih: 13 Haziran 2007, 23:13 - İp: 85.***.**5.165
çeto41
çeto41 (üye)
Kocaeli / Amatör

bence çektiğimiz fotoğraflar çektiğimiz gibi kalmalı yakaladığımız o an değiştirilmemeli .hatalı olabilir güzel olmayabilir zamanla bu resimlere bakarak kendimizi dahada geliştirebiliriz.tabi bu benim fikrim

Tarih: 13 Haziran 2007, 23:18 - İp: 85.***.**3.136
dura
dura (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

merhaba arkadaşım,
dijital sistem piyasada olduğu sürece bu tip oynamalar maalesef oluyor..işin doğrusu o oynamaları yapmamak..hatta kadrajı bile fotoğrafı çekerken yapmak..analogtan geldiğim için kendi adıma konuşabilirim ki bu alışkanlıklarımı dslr de de uyguluyorum...renk konusunda ise senelerin verdiği tecrübelerle ilişkili..yeni dslr de renk uygulamaları dikkat çekici diyebilirim..bu seçeneklerle doğal görüntülere yaklaşmak mümkün..sadece denemek denemek..bol fotoğraf çekekeceksiniz..ve bir an gelecek tamam yaklaştım yüz ton rengine..çünkü dslrler buna imkan tanıyor..kitap,dergi okuyun..

sevgiler.
selçuk SAVTEKİN

Tarih: 14 Haziran 2007, 18:15 - İp: 81.***.**4.175
mustafa_k
mustafa_k (üye)
Kocaeli / Meraklı

sağolun görüşleriniz benim için çok önemli ve yol gösterici

Tarih: 14 Haziran 2007, 18:57 - İp: 85.***.**8.53
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Fotograf eskiden karanlık odada müdahele görürdü. Banyo ısısı/süresi, kontrastlı kağıt vs.. şimdi karanlık odanın yerini bilgisayar aldı. Hepsi bu.
Çekim yaptığınız şartlar uygunsa mümkün olduğunca az müdahele yapın. Her müdahele fotograf kalitesinden biraz kaybettirir. Ancak bazen kaçınılmaz oluyor.
Bence makbul olan fotograf işleme yazılımlarını çok iyi bilmek, ama çok az kullanmak.

Tarih: 14 Haziran 2007, 20:28 - İp: 85.***.**2.29
mustafa_k
mustafa_k (üye)
Kocaeli / Meraklı

siz işin orta yolunu bulmuşsunuz bence haklısınız çok iyi bilmeli ama çok az kullanmalı.. ilginiz için tşkler.

Tarih: 14 Haziran 2007, 20:32 - İp: 85.***.**1.243
  • 1