elif80
elif80 (üye)
İzmir / Amatör

Bebek Çekimleri...

merhaba,
ben uzun süredir amatör olarak fotoğraf çekiyorum. ama bu uğraşımı ilerletmek istiyorum. sizlere 2 sorum olacak.

1. bebek fotoğrafları çekmek istiyorum acaba nelere dikkat etmeliyim.
2. canon s5 almaya karar bu makinenin siyah-beyaz çekme özellii var mı? ve bu makine sizce iyi bir seçimi mi?
yardımcı olursanız çok sevinirim...

Tarih: 13 Ocak 2008, 04:58 - İp: 88.***.**4.107
efsanefoto
efsanefoto (üye)
İçel / Stüdyo Fotoğrafçısı

işin sırrı bebeği gıdıkla

Tarih: 13 Ocak 2008, 11:30 - İp: 85.***.**4.31
fildisi
fildisi (üye)
İstanbul / Amatör

1. bebeğee ceeee yap .. sonra portre gir derim .. yüzLeri sevimLi oLabiLiyor çoğu zaman ..

2. fotografa iLk oLarak canon a550 iLe ba$Ladım tavsiye ederim..siyah beyaz modu var ..
s5 hakkında pek fikrim yok ama aLanLar gayet memnun..
bunun için kuLLanıcı yorumLarını okumanı tavsiye ederim.

mutLu kaL.

Tarih: 13 Ocak 2008, 13:54 - İp: 85.***.**3.48
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

eğer ileride dslr almayı düşünüyorsanız sakın slr like modellere para harcamayın, pişman olursunuz. 800 lira civarında para vereceksiniz o alete , ben derim ki orlayın biraz spot olarak doğubank hayyamdan giriş seviyesi bir dslr alın sie 1000 ytl nin biraz üstünde masraf çıkarır, ileride de kendinizi geliştirince çok iyi bir lens alarak ekipmanınızız taçlandırırsınız. bu arada kompakt bir makine ye de boş yere para vermemiş olursunuz. biliyorum ki size yetmeyecek nasıl olsa ileride alacaksınız dslr , ama bana yeter dslr düşünmüyorum diyorsanız fuji s6500fd , fuji s9600 ya da canon s5 , bu üçü de sizi tatmin eder, alabilirsiniz...

bebek fotosuna gelince, 10 aylık olana kadar kesinlikle flash kullanmayın, gözleri tazeyken bebişe zarar verir...

tripod alın, bebeğe netleyin ve onu güldürene kadar maymunluk yapın, eliniz tetikte olsun, anı kaçırmayın, ben yiğenimi doğduğu sn den itibaren kareliyorum, 1000 lerce kare biriktirdim, seçme yapıp bu şubat 1 yaşında kitaplaştırıp annesine hediye edecem. çok zevkli bir iş...

Tarih: 14 Ocak 2008, 01:12 - İp: 88.***.**8.252
elif80
elif80 (üye)
İzmir / Amatör

çok teşekkürederim fujisever.

Tarih: 14 Ocak 2008, 01:44 - İp: 88.***.**4.107
elif80
elif80 (üye)
İzmir / Amatör

dslr makina olarak hangisini önerirsiniz.

Tarih: 14 Ocak 2008, 02:06 - İp: 88.***.**4.107
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bebek cekiminde dogal ısık cok onemli,flas sakın kullanmayın,trıpod sart,
bunlar zaten soyleniş.enstantaneyı yuksek tutmanız gerekebilir malum hareketli oluyor cocuklar ve iç mekanda titremede yapmayacak bir enstantane lazım.
ısoyu bıraz yukseltmek dıyaframı acmak ve enstantaneyı olabildigince yuksek tutmak dogru ve iyi sonuc verir.
iç mekan için geniş acıda sart.
dslr-like daha dogrusu kompakt makineler 36 mmden balyor,geniş acı sayılmaz pek.
fuji s6500 28 mmden baslıyor,geniş acı ıhtıyacını karsılayacaktır,ıso performansıda daha iyi s5 ten.
--
bu dediigım enstantane dıafram vs gibi terimlerhakkında bilginiz yoksa bosuna dslr almayın,fark eden bişey olmayacaktır. paranıza yazık,ama bir kompakt makineyede 800-900 lira cıvarında para vermeyin.
herhangibir dslr like sizi enaz ıkı sene cok rahat idare edecektir.
eger gercekten ilerletmeyı dusunuyorsanız, k100d, d40x gibi modellerle dslr olayına giriş yapın.yıne buyuk ihtimalle yaklasık bir iki uc yıl body degiştirme ıhtıyacı duymazsınız,lense yatırım yapmayı dusunmuyorsanız ve tek lenste geniş aralık artı video cekimi gibi seyler ilginizi cekiyorsa dedigim gibi fuji s6500 yada sizinde belirttiginiz s5 gibi bir makine daha kullanıslı olacaktır.

karısık ve uzun oldu sanırım kusura bakmyın

Tarih: 14 Ocak 2008, 05:13 - İp: 88.***.**7.240
elif80
elif80 (üye)
İzmir / Amatör

çok teşekkür ederim gaijin.

Tarih: 14 Ocak 2008, 11:35 - İp: 88.***.**4.107
tnole
tnole (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar,
gaijin neden flash kullanma demişsin anlamadım.. Bebek için sakıncası mı var.. Ayrıca makinenin kkendi flashından mı bahsediyorsun yoksa pro flashlardan mı

Tarih: 14 Ocak 2008, 14:22 - İp: 85.***.**0.64
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

flas yetıskın bır ınsan gozu için bile zararlıyken ufacık yavrucaklara tabıkı cok zararı var.
gozlerinin daha yenı yenı geliştigini ve gorme duyularının henuz tamolmadıgınıda hesaba katmak gerek.mutlaka dogal ısıkta fotograflanmalı cocuklar,ozellikle bebekler.

Tarih: 14 Ocak 2008, 16:12 - İp: 88.***.**7.240
4designer4
4designer4 (üye)
Yurtdışı / Stüdyo Fotoğrafçısı

slm elif80
Arkadaslar cok güzel bilgiler vermis ve hakli cogu eger yeni bir makinaya karar verdiyseniz bende size DSLR makina tavsiye ederim ilerde isi biraz ögrenince size yeterli gelmeyecek.
-Alacaginiz Compackt dedigimiz slr makinalarda ilerde Lens takma olmaz cogunda Flasta takilamiyor bazilarinda var isin en kötüsü:
-Bebek gibi nazik gözleri olan ve isiktan zarar görebilecek gözlere sahip bebege isik (Flas) kullanmadan resim cekmen lazim bunuda ISO yükselterek,zamani cogaltarak yapmak mümkün slr makinalarin cogunda iso degerini yükseltince Green dedigimiz resimde yabanci Pixeller cogalir ve resim kalitesi gayet kötü olur.
DSLR makinalar
Baslangic olarak Canon EOS 400D süper bir makina eskiden EOS 350 cok harika bir makina idi belki Dogubankta ucuz bulunabilir.
yada Nikon D40 yada D40x
-BU makinalarda isoyu 600 kadar cikarabilirsin ve resimde green görünmez ve karanlikta bile resmin net cikar ayrica bir tatif olarak makinayi sabitlersen uzun süreli cekimler yapip Manuel Modusta harika so´nuclar alabilirsin.
bebek cekimine gelince sen makinayi eline alinca bak göreceksin ki bebek sana harika pozlar verecek ama bir tavsiyem yaninda biri palyacoluk yapsin cok eglenceli
kolay gelsin

Tarih: 17 Ocak 2008, 01:17 - İp: 79.***.**8.177