gizeem
gizeem (üye)
İstanbul / Amatör

Yeni Başlıyorum

siteye yeni üye oldum we fotoüraf çekmeye yeni başladm nsl bi makine kullanmalıyım kendimi nsl geliştireblrm tavsiyelerinize ihtiyacım var

Tarih: 12 Aralık 2005, 14:29 - İp: yok
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

sayın gizeem,
öncelikle hoşgeldiniz.. inşallah keyif alırsınız bu sitedeki bilgilerden ve dostluklardan. (alacağınıza eminim )
makine seçimine gelince; ilk önce analog mu yoksa dijital bir makine ile mi başlamak istiyorsunuz onu belirtmelisiniz.. forumu analog makine bölümüne açmışsınız ama yeni üye olduğunuz için belki bilmeden bu bölümde yazdığınızı düşünerek bu soruyu soruyorum.. daha sonra elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırız.

Tarih: 12 Aralık 2005, 15:00 - İp: 81.***.**5.14
gizeem
gizeem (üye)
İstanbul / Amatör

#gizeem' tarafyndan 12.12.2005 15:16:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Aralık 2005, 15:16 - İp: 81.***.**4.28
applemac
applemac (üye)
Konya / Amatör

sayın gizeem,
görüşlerinizi ve isteklerinizi açtığınız forum altında devam ettirseniz daha çok yardım alacağınızı garanti ederim. elinizdeki adox marka aletin nasıl birşey olduğunuz bilmiyorum. ama benim bir arkadaşımda katlanabilen körüklü bir adox marka makine var..

size tavsiyem canon a1 veya nikon f75 olabilir.. canon a1'i kendimde kullanıyorum ve mükemmel diyebilirim. nikonu ise sadece okuduklarımdan biliyorum. deneme fırsatım olmadı. canon tamamen manuel sayılabileceği için sizin fotoğraf tekniğinizi geliştirmede çok yardımcı olacaktır kanaatindeyim.. ama analog makinede kendinizi geliştirmek dijital makinede geliştirmekten biraz daha uzun zaman alır.. çünkü pozun bitmesini bekleyip tab ettirmeniz, anında ekranda görmekten daha çok vakit alıyor malumunuz

bakalım diğer sitedeki arkadaşlarımız ve abilerimiz neler tavsiye edecek? sağlıcakla..

Tarih: 12 Aralık 2005, 19:50 - İp: 85.***.**3.216
pascal44
pascal44 (üye)
Malatya / Amatör

gizem bana da sen yardım etsene, inan ki bedne zor durumdayım. msn adresim : [email protected]
AYRICA MAİL ADRESİMDİR BANA ULAŞ

Tarih: 15 Aralık 2005, 17:22 - İp: 193.***.**2.10
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba Gizem. Herkes hangi makina ile başlayacağınız konusunda bir sürü yorum yapabilir. Ama şu bir gerçekki benim önerim kesinlikle herşeyi manuel olan bir makine. Nesneye bakarken ışık çubuğunun + ve - sini ayarlayacaksın, Enstantene diyafram'ı tahmin edip uygulama hazzını duyacaksın, Saha derinliğini, herşeyden önemlisi netlik yakalamanın güzelliğini göreceksin. Aksi taktirde istemiyorsan sadece deklanşöre basacaksın. Hoşçakal

Tarih: 6 Ocak 2006, 23:39 - İp: 88.***.**3.119
dilan06
dilan06 (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili gizem arkadasm ilk önce kuzeninin söylediklerine uy onun dediklerini yap ona bol bol cok seker al ki sana bildiklerini göstersn böylece basarıya ulasabilirsn cnm kuzenm=)

Tarih: 15 Ocak 2006, 16:06 - İp: 85.***.**0.105
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili Gizeem kardeşim,
Kendini geliştirme işine öncelikle kullandığın dili değiştirmekle ve geliştirmekle başlamalısın.İletişim dil aracılığıyla olur sen eğer doğru iletişim kuramazsan kendini ifade edemez dolayısıyla da hep yanlış anlaşılırsın.
Makine işine gelince analog makine yani filimli makine alma zira kısıtlı bütçeni filme banyoya baskıya harcama.Bence git kendine samsung digimax 301 veya fuji finepix serisinin kampanyalı olanlarından bir tane edin eğer öğrenciysen bu sitede yazılar yazan sayın positif'e başvur eminim sana öğrenci kontenjanından bir makine ayarlayacaktır bütçene göre...

Tarih: 15 Ocak 2006, 18:53 - İp: 85.***.**8.74
burfak
burfak (üye)
İstanbul / Amatör

ben de bir soru sorabilir miyin?
neden fotoğrafçılığa başlamak isteyenlere canon A1 öneriliyor sürekli. neden eos 3000 serisinden bir şey değil mesela?

benim slr fotoğrafçılıkla ilgili ilk deneyimlerim 3000N ile oldu. hatta neyin ne olduğunu bu makinanın kullanım kılavuzundan öğrendim. (enstantane, diyafram, fotoğraf üstündeki etkileri..) 3000N benim makinam değildi.
ben de kendime geçenlerde ilk makinam olarak bir eos 5 aldım. şu an sıkıntı çektiğimi söyleyemem. fotoğrafçılıkta yeniyim tamam, ama makinanın özellikleri konusunda yabancılık çekmiyorum istediğimi, aklıma geleni uygulayabiliyorum. haklısınız, ilk olarak eos5 kullanmaya çalışsaydım çok zorlanabilirdim ama başlamak için 3000N veya V de gayet iyi makinalar diye düşünüyorum. en azında sonradan yeni ve daha iyi bir makinaya geçmek istendiğinde (şimdi bana A1 çok iyi bir makina daha iyisi yok bile diyenler çıkar eminim ama kastettiğim bu değil) veya daha yenisine, alışması çok daha zor olabilir.
bir kaç yılın ardından çok yeni olarak a1 i bir arkadaşımda gördüm ilk defa. baktığımda bana çok daha karışık geldi.

özel bir nedeni varsa A1'i tercih etmenin diğer makinalara göre, yazın. değecek bir şeyse ben de almaya çalışacağım eos 5 i kenara koyma pahasına.

Burak

Tarih: 16 Ocak 2006, 01:31 - İp: 84.***.**5.118
gizeem
gizeem (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili kuzenim neden bu kadar rüşvetçisin bilmiorm ama sen öğretmesende ben sana alırım bu arada dogumgünüme lütfen geeeeeel!!

Tarih: 18 Ocak 2006, 14:12 - İp: 193.***.**2.88
ozzyalp
ozzyalp (üye)
İzmir / Amatör

Sevgili gizeem,
Bu kadar insan sana yardımcı olmaya çalışırken senin kuzeninle burada oyun oynaman hoş değil sanırım. Bu güzel diyaloğunuzu özelden sürdürmek daha mantıklı olur sanırım. Sevgiler...

Tarih: 18 Ocak 2006, 16:18 - İp: 81.***.**8.239