yfrnz
yfrnz (üye)
İstanbul / Meraklı

Yashica Mf2 Super Hakkında

merhaba arkadaşlar fotoğrafa merak sardım ama pek bilgim yok evde yashica mf2 super model makine buldum işe yarar mı? bu makineye zoom lensi veya başka lens takabilir miyim?

Tarih: 1 Ağustos 2011, 08:38 - İp: 213.***.**5.182
melike1994
melike1994 (üye)
İstanbul / Meraklı

fotoğrafa merak sardıysanız bunu unutun.kompakt makinaya lens takılmaz.2 film alıp deneme yapsanız, maliyeti makina parasını geçer.

Tarih: 1 Ağustos 2011, 12:16 - İp: 78.***.**7.128
yfrnz
yfrnz (üye)
İstanbul / Meraklı

hadi ya peki makine önerebilir misiniz internetten araştırdım cmeha smena 8m ve zenit hoşuma gitti tabi özelliklerini bilemiyorum

Tarih: 1 Ağustos 2011, 17:27 - İp: 213.***.**5.182
melike1994
melike1994 (üye)
İstanbul / Meraklı

zenit tavsiye etmem.dijital bir makina alın.daha hesaplı.

#melike1994' tarafından 09.08.2011 23:02:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Ağustos 2011, 18:20 - İp: 78.***.**8.72
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

http://flickriver.com/search/Yashica+Mf2/

1 makara film takıp denemeden hiç bir makine hakkında peşin hüküm vermeyin bence..

Tarih: 2 Ağustos 2011, 22:35 - İp: 212.***.**7.194
yusufdemir13
yusufdemir13 (üye)
İçel / Amatör

öncelikli şunu belirtmek ıstıyorum yukarda bı arkads kompact makınaya lens takılmaz demıs bı kere bu kompact makına degıl bu analog makına,bu makınanın aynısı bende var makına cok guzel bence evet masraflı fılm al banyosunu yaptır falan ama daha eglencelı ve daha zevklı ayrıca yıllarca bu ısle ugrasmıs bırısınden ogrendıgım bılgıye gore analogla fotografa baslamak cok daha ıymış tabı kısısel kannatıydı ama bana da mantıklı geldı neyse anlıyacagın bununla baslamak fena fıkır sayılmaz daha ıyısını alıncaya kadar

Tarih: 3 Ağustos 2011, 02:25 - İp: 188.***.**6.177
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Lensi F1.7 - F2.0 olan bir makina edinin. ISO 100 bilemediniz ISO 200 film koyacaksınız, her zamanda flaş patlatamazsınız dolayısyla geniş diafram önemli. Neredeyse aynı fiyata geniş diaframlı makinalar olduğuna göre bu pek kullanışlı değil.

Bu husus dışında 20-30 TL fiyata alacağınız böyle makinada bir makara çekim yapsanız ne kaybedersiniz, bence denemeye değer.

Tarih: 3 Ağustos 2011, 03:37 - İp: 78.***.**4.180
melike1994
melike1994 (üye)
İstanbul / Meraklı

öncelikli şunu belirtmek ıstıyorum yukarda bı arkads kompact makınaya lens takılmaz demıs bı kere bu kompact makına degıl bu analog makına

-vayy beee! bir yaşıma daha girdim.

Tarih: 3 Ağustos 2011, 12:59 - İp: 85.***.**1.99
yfrnz
yfrnz (üye)
İstanbul / Meraklı

bir makara fotoğraf çektim -deneme amaçlı sağı solu herşeyi - henüz almadım resimleri. ancak merak ettiğim şey bu makineyi ne amaçla kullanabilirim? sanırım kendimi geliştiremem çünkü lens takılmıyormuş, sadece deklanşöre basıp fotoğraf çekiyor -kabalık etmek istemiyorum- . peki şimdilik fotoğrafçılığa ısınmak için bu makineyi kullanmalı mıyım, yoksa işi daha detaylı öğrenmek, kendimi geliştirmek için daha profesyonel, zenit gibi bir makine mi almalıyım ?

Tarih: 4 Ağustos 2011, 06:43 - İp: 212.***.**3.26
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

elinizdeki makine sabit fokuslamalı ve tamamen otomatik çalışan çok basit bir yashica.
bu makineyle neler yapacağınız tamamen sizin elinizde olan bişey. başkalarını dinleyip bir kenara da atabilirsiniz. film takıp fotoğraf çekmeye de başlayabilirsiniz. bakın başkaları bu son derece basit makineyle nasıl fotolar çekmişler:

fotoğrafçılıkta makineden çok daha önce gelen meseleler vardır. kadraj, bütünlük, anlatım, etki, bakış açısı, kompozisyon... vs gibi. hangi makineyi alacağınıza saatlerce kafa patlatmak yerine elinize geçirdiğiniz makineyle bu tip unsurları öğrenmeye bakın derim.

fotoğrafa başlayacakların en büyük yanılgısı fotoğraf çekmek için iyi bir makine gerektiği.

fotoğraf çekin, o zaman zaten hangi makinenin size uygun olduğunu kendiniz karar verebilirsiniz.

Tarih: 5 Ağustos 2011, 01:39 - İp: 46.***.**6.124
yfrnz
yfrnz (üye)
İstanbul / Meraklı

çok net bir yanıt oldu. bu makineyle devam edeceğim. aslında yanlış şeye odaklanmışım, çok teşekkür ediyorum bunu farkına varmamı sağladığınız için.

Tarih: 5 Ağustos 2011, 06:28 - İp: 212.***.**6.140