cvolkan
cvolkan (üye)
Ankara / Amatör

Yashica Fx3 Super 2000

Selamlar ;

Uzun zamandır bu makineyi kendimce kullanıyorum, halen tam verimli kullandığıma inanmıyorum, öğrenmem gereken çok şey var sanırım.

Size ekipmanımı yazdıktan sonra bir iki soru sormak istedim, Mesaj olarak "antika " üstadımada mesaj attım ancak ne zaman görür cevap verir bilemedim artı onun dışında bilgilerede ihtiyacım olduğundan herkese sormak istedim..

Ekipmanım ;

* Yashica fx3 super 2000

* Yashica lens mc zoom 35-70 mm 1:3.5-4.5
Seagull M52 uv filtre

* Yashica lens mc zoom 75-200 mm 1:4.5 macro
Hama sky 1A (LA+10) M55 (IV) filtre

* Yashica lens ml 28 mm 1:2.8

* Komura lens telemore95 II 2x converter

* Yashica CS-220 auto flash

* Hoya NDx2 polarize filtre

* Hoya Snow Cross filtre

Birde deklanşör kablom olacaktı ama kaybetmişim

Ankara - Eskişehir arası mekik dokuyan biriyim, sorularım şunlar

1- Makineme göre 105 mm, 135 mm veya 50 mm lens bulamıyorum, (ağırlıklı olarak portre fotoğraf çekiyorum) bildiğiniz bir yer var mı? Bu makineye farklı hangi marka lensler kullanılır, bu çok önemli benim için.Hiçbir fikrim yok bu konuda.

2- İç mekanda tripotsuz çekim yapamıyorum, ellerim çok titremez ama net sonuçlar alamıyorum. 200 ASA yeterli olur mu iç mekanlar için.

3- Olympus Trip 35 ve orta format makineler hakkında düşünceleriniz neler. Bir adet TLR yada Trip 35 almayı düşünüyorum.

4- Canon ya da nikon lensleri makinemde kullanmak için converter var mı? Yashica lensleri canonlarda kullanabilmeye imkan sağlayan var ama tam tersi var mı?

5- Bana önereceğiniz bir şeyler var mı?

aklıma ilk gelenler bunlar oldu..

Çektiklerimden bazı örnekler ;
örnek-1
örnek-2
örnek-3
28 mm
örnek-4
Amatör halim

Tarih: 9 Eylül 2010, 14:58 - İp: 78.***.**3.24
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Makinaya yashica/Contax MM lensleri ve pahali Zeiss AE T lensleri kullanabilirsin.Harflendirme karisik biraz kaplamasina harf,mount una harf falan ve zamanla yeni isimlendirmelerde ciktigi icin is arapsacina donmus.Piyasada genelde Contax lemsleri daha yaygin ve buradan yola cikabilirsin.Jponyada cok var ve ben japonyada yasiyorum ama hic dikkatlice incelemedim acikcasi.

Tarih: 9 Eylül 2010, 17:37 - İp: 221.***.**6.23
cvolkan
cvolkan (üye)
Ankara / Amatör

Peki müsait olduğunuzda 50-105-135 yelpazesinde mevcutsa 28mm den daha geniş bir lens fiyatlarını araştırabilir misiniz? ve imkanınız varsa sizden alabilir miyim?

Tarih: 9 Eylül 2010, 17:44 - İp: 78.***.**3.24
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

Ben 3. soruya yanıt vermek isterim. Orta format makineler üzerinde çok düşünmeye gerek yok aslında. Orta format film demek çok daha yüksek dinamik range demek, çok daha yüksek çözünürlük demek. Haliyle 35mm ile kıyaslandığında çok daha kaliteli görüntü demek. Diğer yandan dijital çılgınlık yaygınlaştığından beri ikinci el orta format makinelerin fiyatları da inanılmaz düştü. Eskiden 3-5 bin dolarlara ikinci eli bulunan makineler artık ebay'de 200-500$ fiyatlarla alınabiliyor. Yurtdışında aslında hala oldukça geniş kullanım alanları var ama Türkiye'de hem filmini hem de banyo edecek yeri bulmak zor.
Ne tavsiye ederim? İlla orta format kullanılacaksa mutlaka film banyo etmeyi bilmek gerekir. Şöyle ki, ebay'de hala sorunsuzca 120 Roll film bulunabiliyor. Filmler internetten alınır, evde banyo edilir ve 120 Roll tarayan bir scanner ile iş çözülür. Renkli negatif ve dia macerasına girilmez. Diğer yandan bu makineler genellikle büyük ve hantal olduklarından ne yaptığını çok iyi bilen bir kişinin kullanması daha doğru olur bence. Öyle sokakta boynuma asayım gezeyim tipi aletler değil.

Olympus Trip 35'e gelirsek.. Bende var ve severek kullanıyorum. Ne amaçla istediğinizi bilmiyorum ama makine ile kısa bilgi verirsem:
- Tam otomatik çekim yapıyor. Siz flaşlı çekim dışında diyafram ya da enstantaneye müdahale edemiyorsunuz.
- Flaşlı çekim için PC kablo bağlantısı ve diyafram ayarı mümkün.
- f2.8 ile f22 arası çalışan bir diyaframı var ki böyle bir alet için çok yeterli.
- Enstantane sadece sabit iki değerden oluşuyor. 1/40 ve 1/200. Flaş konumunda otomatik olarak 1/40'a geliyor.
- Zone focus sistemi var. Dört değer arasında tahmin yapıyorsunuz. (Çok zor değil)
- 40mm Zuiko 2.8 lensi var. Süper keskin bir lens.
- Selenyum pozometresi var. Pile gerek olmadan ölçüm yapıyor. Ve oldukça doğru çalışıyor. Pozlama hatası çok ama çok nadir olabilen birşey.

Ne işe yarar bu makine? Adından da anlaşılacağı gibi aslında seyahatlerde kullanmak üzere yapılmış, gayet küçük bir alet. Cebe zor sığar ama çok ufak bir el çantasına giriyor. Son derece keskin ve doğru fotolar elde edilebiliyor. 40mm lensi sokak çekimi için ideal. Kullanımı son derece kolay.

Ama herhangi bir ayar yapayım, yorumumu katayım durumu olmaz. Makine otomatik nihayetinde. Siz kompozisyonu belirleyeceksiniz. Gerisi onun işi.

Not: Bir de parallax meselesi var ki, alışana kadar 2-3 makara film heba edebilirsiniz. lens ile viewfinder'ın gördükleri yakın mesafede aynı olmadığından kadraj hataları olabiliyor. Ama 3-4 metre sonrasındaki konularda böyle bir sıkıntı yok.

Ben ebay'den nakliye dahil toplam 40$'a almıştım. Auction kovalanarak çok daha ucuza da bulunabilir, ya da refurbish olanlardan 100$'a da alınabilir. Tercihe kalmış.

Umarım bu bilgiler işinize yarar.

Kolay gelsin.

Tarih: 10 Eylül 2010, 01:14 - İp: 217.***.**8.139
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Contax lara baktim ve 150 dolarlar dan basliyor 700 e kadar yolu var.Bazilari yeni bazilarida 2.el.50mm olan YASHICA ML 50mm F2 150 dolar.

#ozansan' tarafından 10.09.2010 14:48:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Eylül 2010, 14:41 - İp: 221.***.**6.23
cvolkan
cvolkan (üye)
Ankara / Amatör

50 mm f2 ... çok pahalıymış... ilginiz için teşekkür ederim.

Tarih: 10 Eylül 2010, 15:04 - İp: 78.***.**1.76
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

fotograflariniz güzel, tebrikler

1- makineniz C/Y yani Contax/Yashica girisli lenslerle kullaniliyor. Bu lensleri hem bulmak zor hem de pahali.

2- ISO 400 veya daha yühsek film alin. Fuji'nin Neopan serisi iyidir.

3- ikiside iyidir fakat birbirinden cok farklidir. siz daha cok ne tür fotograflar cekmek istiyorsaniz ona göre degisir.

4- hayir yok.

5- kendinize bir M42 -> C/Y adapteri alin böylece heryerde hertürlüsünü bulabileceginiz eski -fakat hala cok iyi- M42 lensleri makinanizda kullanabilirsiniz. adapterler cok ucuz. bakiniz:
http://cgi.ebay.de/M42-Lens-to-Contax-Yashica-C-Y-Camera-Mount-Adapter-/270624896809?pt=DE_Elektronik_Computer_Foto_Camcorder_Foto_Camcorderzubeh%C3%B6r_PM&hash=item3f02803729#ht_991wt_1137

saygilar

Tarih: 13 Eylül 2010, 20:52 - İp: 91.***.**6.149
  • 1