xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör

Sonunda Aldım (fm2) (foto Yükledim)

Yaklaşık 2 yıldır (belkide daha fazla) süren, dijitalden başlayıp analoğa kayan makina arama maceram dün sonuçlandı. Son bikaç aydır kafayı iyice bozduğum başlangıç makinam FM2 yi 1:1,4 50mm lensi ile Hayyamdan aldım.
Makinamla ilgili şu an hiç bir yorum yapmıyorum (daha doğrusu henüz film bile takmadım ve kendimi yorum yapabilecek düzeyde görmüyorum. Sadece biraz ağır olduğunu söyleyebilirim ).
Bu başlığı sevincimi sizlerle paylaşmak için açmış olmama rağmen araya bir soru sıkıştırmadan edemeyeceğim. Objektifin yanında duran ve bugüne kadar forumlarda duyduğum alan derinliği izleme mandalını nasıl kullanmam gerektiğini çözemedim. Oysaki ne işe yaradığı adından da belli . Fakat pozometre eksi gösterirken DOF a bastığımda vizör kararıyor, pozometre artı gösterirken bastığımda hiç bir şey olmuyor. Bu durum bana nasıl bir fikir vermeli. Teşekkürler.

#xbagcix' tarafından 04.07.2008 12:38:25 tarihinde düzenlendi.

#xbagcix' tarafından 04.07.2008 12:39:06 tarihinde düzenlendi.

#xbagcix' tarafından 04.07.2008 12:50:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Haziran 2008, 09:36 - İp: 85.***.**2.21
bila
bila (üye)
Ankara / Meraklı

Fotoğraflar oldukça iyi tebrik ederim. Çocuk çok net çıkmış ama yatak çok beyaz olduğu için biraz rahatsız ediyor (Daha yakın çekim iyi olabilirdi). Üst fotoğraftaki lekeler de film banyosu ile ilgili olabilir. Negatifi incelerseniz leke olup olmadığını görürsünüz. Renkler de bence doğal. Güneş batarken ters ışıkta bu tonlar normal... Ayrıca fotoğraflarınızı galeri bölümünde sergilemenizi önereirim. Daha çok yorum alma imkanı bulursunuz..

Tarih: 15 Temmuz 2008, 09:24 - İp: 88.***.**1.187
xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör

Henüz galeriye foto yükleyecek seviyede olduğuma inanmıyorum. Bu başlık, başta siz ve a.altay beyin yorumlarıyla bana kendi evimdeymişim hissi veriyor. Sağolun.

Tarih: 15 Temmuz 2008, 23:58 - İp: 85.***.**9.28
eos3
eos3 (üye)
İstanbul / Amatör

Tebrikler, fm2 ile eğer daha önce SLR bir makina ile başlamadıysanız çektiğiniz fotolar çok iyi seviyede olduğunu belirtmeliyim. Kadraj ve konunun boyutları orantısını incelediğimde sanırım lensinin 50mm lens olduğunu düşündüm, kadraj ve konuya olan uzaklığın oldukça iyi, pozlama süresini diğer arkadaşların dediği gibi -0,5 stop yada -1,0 stop diyafram kısarak, yada enstantane süresini -0,5 stop yada -1,0 stop azaltarak denersen renklerin dahada doğru ve doygun olacağı kesin. Fazla ışık detayın kaybolmasının başlıca sebebidir. Sakın yanlış anlamayın fotolarınızda detay kaybı var demiyorum. 1- foto pozlama doğru, ama dolgu flaşı kullanabilseydin eğer pencereden gelen ışığı kesmiş olurdun, ama bu seferde çocuğun yüzü o doğal ışığın kontrasını veremiyecek ve tamamen aydınlanmış olacaktı, pozlamayı kısıncada çocuğun yüzü karanlık çıkacaktı. 2- foto yüzdeki ışık doğru ama bu seferde yatak fazla aydınlık bunun çözümü zoom lens kullanmak, konuya yaklaşırsan eğer zoom ile sorun yok ama lensin 50mm ise yaklaşırsan portre distortionlu çıkacak, çocuğun yüz hatları yuvarlaşacaktır, yada çözüm 50mm lens ve dolgu flaşı kullanarak yatağın beyazlığını kırmak. 3- foto kadraj ve konu mükemmel, -1stop hatta -1,5 stop eksik pozlama ile adam simsiyah bir siulet olabilir, güneş kıpkırmızı çıkabilirdi diye düşünüyorum. Direk analog başladıysanız benden tavsiye devam edin, birkaç makarada böyle sonuçlar alıyorsanız sizin çok yetenekli olduğunuzu belirteyim. 20cmX30 cm'den daha büyük baskılar düşünmüyorsanız sabit konular ve dış çekimlerde 200 asa, hareketli ve iç ve gece çekimlerinde 400 asa film öneririm.

Tarih: 20 Ağustos 2008, 03:31 - İp: 88.***.**2.243
xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör

Yorumlarınız beni çok mutlu etti teşekkür ederim.
Evet doğrudan analog makine ile başladım, ve 50mm lensim ile devam ediyorum. Makinemi yeni aldım sayılır ama üç yıldır fotoğraf ile ilgili girmediğim site ve forum kalmadı. Öncelikle işin teoriğini öğrenmeye çalıştım. Artık pratik yapıyorum. Yorumlarınız için tekrar teşekkürler. 200 asa ile eksik pozlamaya çalışarak çektiğim bir kaç makaram banyoda. Onları yarın alacağım, kayda değer bişey çıkarsa yorumlarınızı bekliyorum.

Tarih: 22 Ağustos 2008, 20:48 - İp: 78.***.**5.130
xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör

Tarih: 23 Ağustos 2008, 15:01 - İp: 78.***.**5.130
xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör

Tarih: 23 Ağustos 2008, 15:05 - İp: 78.***.**5.130
xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör