xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör

Sonunda Aldım (fm2) (foto Yükledim)

Yaklaşık 2 yıldır (belkide daha fazla) süren, dijitalden başlayıp analoğa kayan makina arama maceram dün sonuçlandı. Son bikaç aydır kafayı iyice bozduğum başlangıç makinam FM2 yi 1:1,4 50mm lensi ile Hayyamdan aldım.
Makinamla ilgili şu an hiç bir yorum yapmıyorum (daha doğrusu henüz film bile takmadım ve kendimi yorum yapabilecek düzeyde görmüyorum. Sadece biraz ağır olduğunu söyleyebilirim ).
Bu başlığı sevincimi sizlerle paylaşmak için açmış olmama rağmen araya bir soru sıkıştırmadan edemeyeceğim. Objektifin yanında duran ve bugüne kadar forumlarda duyduğum alan derinliği izleme mandalını nasıl kullanmam gerektiğini çözemedim. Oysaki ne işe yaradığı adından da belli . Fakat pozometre eksi gösterirken DOF a bastığımda vizör kararıyor, pozometre artı gösterirken bastığımda hiç bir şey olmuyor. Bu durum bana nasıl bir fikir vermeli. Teşekkürler.

#xbagcix' tarafından 04.07.2008 12:38:25 tarihinde düzenlendi.

#xbagcix' tarafından 04.07.2008 12:39:06 tarihinde düzenlendi.

#xbagcix' tarafından 04.07.2008 12:50:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Haziran 2008, 09:36 - İp: 85.***.**2.21
SWING
SWING (üye)
İstanbul / Amatör

iyi günler de kullanın diyelim bizde

Tarih: 19 Haziran 2008, 10:50 - İp: 85.***.**2.146
kacar1
kacar1 (üye)
Kocaeli / Amatör

öncelikle hayırlı olsun fm2 bende de var aynı makineden pozometre ile ilgisi yok diyafram açıklığı ile ilgili diyaframı ne kadar kısarsan o kadar kararır f1.4 ise bi şey değişmez başka sorun olursa yardımcı olurum

#kacar1' tarafından 19.06.2008 10:55:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Haziran 2008, 10:54 - İp: 85.***.**7.176
xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör

Diyaframı kısmak net alanı arttırdığına göre kararan kısımlar net çıkar diye mi düşünmeli acaba?

Tarih: 19 Haziran 2008, 12:03 - İp: 85.***.**2.21
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 19 Haziran 2008, 13:20 - İp: 78.***.**3.23
xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör

Teşekkür ederim. Biraz pahalı aldım galiba o yüzden yazmadım. Ama gönül ferman dinlemiyor. 12 taksitle 500 YTL verdim.

#xbagcix' tarafından 19.06.2008 14:03:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Haziran 2008, 14:02 - İp: 85.***.**2.21
xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör

Şimdi FM2 ye bir tele zoom almak gerek. Hayyamda 80-210mm f4,5 tamron 160 ytl. sizce nasıl. Satıcı arkadaş sabit 4,5 diyafram olduğu için fiyatının pahalı olduğunu söyledi. Ama gözün kapalı alabilirsin dedi. Başka bir satıcı arkadaş da hiç adını duymasığım ADO SUN mıydı neydi markaya 250 USD den kapı açıp 150 YTL ye bırakırım dedi. Sizler ne tavsiye edersiniz.

#xbagcix' tarafından 01.07.2008 22:47:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Temmuz 2008, 20:06 - İp: 85.***.**4.186
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 2 Temmuz 2008, 13:28 - İp: 78.***.**3.73
bila
bila (üye)
Ankara / Meraklı

İyi günlerde kullanın. Çok iyi bir makine. Bir ara bende de vardı sattığıma çok pişman oldum. Zoom yerine prime düşünün 200/F4 gibi. İlla zoom diyorsanız Nikon 80-200/F4 çok iyidir. Ayrıca tele yerine geniş açı daha çok işinize yarar bence. Bulabilirseniz 24/2.8 Nikon'u tavsiye ederim.. Kolay gelsin..

Tarih: 2 Temmuz 2008, 19:08 - İp: 88.***.**0.200
xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör

a.altay bey herzamanki gibi alakanıza çok teşekkür ederim.
bila bey söylediğiniz zoom lense netten baktım. Dün ben deneme maksadıyla tokina 70-210 takmıştım. Ne yalan söyleyeyim makina çok ağırlaştı. 200mm de Kadrajı sabit tutmak baya güç. Telezoom lensler insanı alışana kadar zorlayacak herhalde. Belkide dediğiniz gibi geniş açıya kaysam daha iyi. Birde bana tavsiye ettiğiniz lensler nikkor. Ben konuştuğum satıcılardan "analogda birşey farketmiyor boşuna fazla para vermeyin yan sanayi alın" gibi laflar duyuyorum. Siz ne dersiniz.

Tarih: 3 Temmuz 2008, 09:56 - İp: 85.***.**2.21
bila
bila (üye)
Ankara / Meraklı

Analogda bir şey farketmiyor, doğru bir tanımlama değil. Beklentileriniz fazla değilse yan sanayi ürünleri de işinizi görebilir demek daha doğru. Ne amaçla kullanacağınıza, bütçenize,...beklentinize bağlı. Size başka bir lens önereyim. Nikon 75-150/3.5. Çok ucuzdur. Çok basit bir yapısı vardır ama bu aralıkta en profesyonel zoom'lardan daha iyidir. (Bende var, elden çıkarmayı da düşünmüyorum). Bence siz Nikon 24/2.8(veya nikkor 28/2.8), 50/1.4, 75-150/f3.5 (veya 135/2.8 veya 200/4, veya 105/2.5..hepsi nikkor) bir takım düzün, hem FM2'ye yakışır, hem de her türlü ihtiyacınızı karşılar. Bu saatten sonra analog'da yan sanayi ürünlerine para verilmez.

Tarih: 3 Temmuz 2008, 10:20 - İp: 88.***.**3.107