xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör

Sonunda Aldım (fm2) (foto Yükledim)

Yaklaşık 2 yıldır (belkide daha fazla) süren, dijitalden başlayıp analoğa kayan makina arama maceram dün sonuçlandı. Son bikaç aydır kafayı iyice bozduğum başlangıç makinam FM2 yi 1:1,4 50mm lensi ile Hayyamdan aldım.
Makinamla ilgili şu an hiç bir yorum yapmıyorum (daha doğrusu henüz film bile takmadım ve kendimi yorum yapabilecek düzeyde görmüyorum. Sadece biraz ağır olduğunu söyleyebilirim ).
Bu başlığı sevincimi sizlerle paylaşmak için açmış olmama rağmen araya bir soru sıkıştırmadan edemeyeceğim. Objektifin yanında duran ve bugüne kadar forumlarda duyduğum alan derinliği izleme mandalını nasıl kullanmam gerektiğini çözemedim. Oysaki ne işe yaradığı adından da belli . Fakat pozometre eksi gösterirken DOF a bastığımda vizör kararıyor, pozometre artı gösterirken bastığımda hiç bir şey olmuyor. Bu durum bana nasıl bir fikir vermeli. Teşekkürler.

#xbagcix' tarafından 04.07.2008 12:38:25 tarihinde düzenlendi.

#xbagcix' tarafından 04.07.2008 12:39:06 tarihinde düzenlendi.

#xbagcix' tarafından 04.07.2008 12:50:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Haziran 2008, 09:36 - İp: 85.***.**2.21
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 3 Temmuz 2008, 15:18 - İp: 85.***.**4.60
xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör

Artık bir foto yükleyeyim.

Tarih: 4 Temmuz 2008, 12:45 - İp: 85.***.**2.21
el-cezeri
el-cezeri (üye)
İstanbul / Meraklı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 4 Temmuz 2008, 14:34 - İp: 85.***.**4.60
xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör

Güzel sözleriniz için teşekkürler. Flaşım yok malesef. Birde FM2 de poz telafisi yok. Bu pozu galiba 0- de çektim. Sadece - de çeksem daha iyi olurmuş bence de. Zaten pozometrenin tam 0 gösterdiği pek nadir oluyor. Bazen ne kadar uğraşırsam uğraşayım ya 0+ yada 0- de çekim yapmak zorunda kalıyorum.
Acemilik mi dersiniz?

Tarih: 4 Temmuz 2008, 15:00 - İp: 85.***.**2.21
bila
bila (üye)
Ankara / Meraklı

FM2 mekanik bir makinedir. Otomatik olmadığı için poz telafisini elle yapmanız gerekir. Pozu ölçtükten sonra ya diyaframı kısacaksınız, ya da enstantaneyi artıracaksınız. Ölçüm yaparken pozometrenin illa 0 olmasını da beklemeyin(acemilik değildir). Yaklaşsın yeter. Filmin ışık aralğı kapasitesi ufak hataları tolere edecektir. Sadece doğru yerden ölçüm aldığınızdan emin olun...

Tarih: 8 Temmuz 2008, 17:42 - İp: 85.***.**4.116
xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör

Bila bey, doğru yerden ölçüm aldığınıza emin olun sözünüz biraz kafamı karıştırdı. FM kadrajın ortalamasını almıyor mu? Yoksa merkezdeki yuvarlaktan falan mı ölçüm alıyor?

Tarih: 13 Temmuz 2008, 11:42 - İp: 85.***.**1.249
bila
bila (üye)
Ankara / Meraklı

İngilizce "Center weighted average" yani merkez ağırlıklı ortalama ölçüm diye geçer. Merkezi ölçmek istediğiniz noktaya ayarlayıp ışık ölçümü yapmak hata oranınızı azaltır. Sonra kompozisyonu tekrar oluşturabilirsiniz. Bir de kelimelere ve tekniğe çok takılmayın. Temel noktaları çözdükten sonra bol fotoğraf çekin. Ayarlarınızı da kaydedin. Hatalarınızdan dersler çıkarmaya çalışın. Zamanla herşey yerli yerine oturacaktır..

Tarih: 13 Temmuz 2008, 21:16 - İp: 85.***.**9.134
xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör

Teşekür edrim. Birazdan bir makara daha tabettireceğim. Buraya koymaya değer birşeyler çıkarsa lütfen yorumlarınızı esirgemeyin.

#xbagcix' tarafından 14.07.2008 09:29:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Temmuz 2008, 09:20 - İp: 81.***.**3.182
xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör

#xbagcix' tarafından 15.07.2008 08:53:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Temmuz 2008, 08:50 - İp: 81.***.**3.182
xbagcix
xbagcix (üye)
Almanya / Amatör

Bu pozdan çok ümitliydim ama malesef sonuç ortada. Filmin 36. pozuydu o yüzden mi bu lekeler oluştu? Ayrıca genel olarak fotonun bi çamur gibi rengi var. Acaba hata nerede. (5,6 1/500 sonsuza odaklamıştım)

Tarih: 15 Temmuz 2008, 08:58 - İp: 81.***.**3.182