okan79
okan79 (üye)
Ankara / Amatör

Ben Eski Kafalımıyım

Ben hala canon a-1 kullanan ve bundanda büyük zevk alan bir adamım motorun ve perdenin sesi beni mest ediyor adeta. Dijitalinde büyük avantajları var ayrıca zorunluluktanda kullandığım doğrudur ama bir canon a-1'in ağırlığı ve çekiminin verdiği zevki alamıyorum ve dünyada hala benim gibi düşünen insanların olduğunada eminim.Bu arada ben yaşlı falanda değilim

Tarih: 25 Haziran 2006, 16:59 - İp: 212.***.**9.21
haymana81
haymana81 (üye)
Yurtdışı / Amatör

okan ben macrolari genelde tripod kullanarak cekiyorum. Aslinda bayaaa bir zahmetli oluyor macro cekerken tripod kullanmak ama en azindan net cikacagindan emin oluyorsun. Tripod alacaksan eger macro özelligi olanini almaya calis(tabiii macro cekmek istersen) Ben mesela manfrotto 055 PRO B kullaniyorum Ben bayaa memmunum tripod dan harika bir alet. Ama tabiiki biraz pahali.

Lens diye sanirim macro lensleri kastediyorsun. Bende soligor marka macro set var Bunlar dioptri +1 +2 +4 den olusuyor. Bayaa kaliteliler. Yani süre ise bazen hama +10 var ama onu cok kullanmiyorum. Cünkü 10 numarada 6,5 cm den cekim yapmak gerekiyor. Böceklere yaklasamiyorsun o kadar ama ciceklerde oluyor. Mesela benim macro cicek isimli fotografima bir bak onu 10 numara ile cekmistim yanlis hatirlamiyorsam.

Tarih: 13 Temmuz 2006, 20:09 - İp: 84.***.**9.136
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba Serdar,
Elindeki Makine Nikon FE, ünlü F2 modelinin biraz kırpılmış hali. Yaklaşık 30 yıllık olsada oldukça güzel bir makinedir.
Gelelim sorularına.
1) pil kontrol kolu.
Hareket ettirdiğinde ışık yanıyorsa pil iyi, yanmıyorsa pil değiştir.
2) Flaş hazır ışığı.
Flaş kullanılırken flaşın hazır olup olmadığını belirten ışık. (uyumlu flaş lazım)
3) Harici flaş bağlantı yuvası.
Üzerindeki plastik kapağı çıkarınca bağlantı soketini görebilirsin.

Bu makine için sana bir site önereyim.
http://mir.com.my/rb/photography/hardwares/classics/nikonfeseries/fe/index.htm

Tarih: 14 Temmuz 2006, 15:25 - İp: 85.***.**9.45
winnerboy
winnerboy (üye)
Ankara / Amatör

arkadaşlar içinizde zenitin photosniperini kullanan varmı???(okan79'un avatarındaki makine)

işte linkteki resim:

http://ebay.grizzly33bear.com/imgs/photo/zenit-FS-12_856185_03.jpg

benim sorum bu objektifle tetikli aksesuar zenit-E modeline de uygun mu?ve ankara da bulabilirmiyim?????

Tarih: 16 Temmuz 2006, 00:18 - İp: 85.***.**7.129
okan79
okan79 (üye)
Ankara / Amatör

Sevgili winnerboy ben kullandım Görüntüsü ne kadar sert ve çekiciyse kullanmasıda bir o kadar zor.Üzerinde tele objektif olduğu için pek bir işe yaramıyor ve zenitin alttan dektanşör bağlantısı olan bir modeliyle çalışıyor (modelin ismini inanki unuttum) ama bundan bir yıl önce 150 milyona ankara'da birinden satın alacaktım ama olmadı makina çok temiz lensleri çantası obçektif ve ayrıca 50mm objektifi bile vardı sana bu kişinin telefonunu göndereyim Mesaj olarak bir konuş istersen elinden çıkarmadıysa hemen almanı öneririm çok temizdi ben kendim gidip gördüm takımı.Ayrıca bir ay öncede maltepe pazarında gördüm atnı makinayı ama daha yıpranmıştı(MALTEPE PAZARI ŞU AN YOK).

Tarih: 16 Temmuz 2006, 20:08 - İp: 81.***.**5.214
kan_ki
kan_ki (üye)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

ooo ben dede AT-1 var.deli bi makina 79 model kaya onsuz olamam ben

Tarih: 19 Temmuz 2006, 09:38 - İp: 85.***.**9.37
okan79
okan79 (üye)
Ankara / Amatör

kan_ki senin AT-1 dediğin makina zenit'mi..?

Tarih: 19 Temmuz 2006, 12:05 - İp: 212.***.**9.21
volknakgül
volknakgül (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

DEGİLSİN!

Tarih: 21 Temmuz 2006, 21:19 - İp: 85.***.**0.19
geyikrali
geyikrali (üye)
Ankara / Amatör

Eski kafalılıksa evet ben de eski kafalıyım ve bundan son derece mutluyum. Dijital de kullanıyorum ama analogdan aldığım zevkin yarısını vermiyor walla.Ben de pentax k1000 var... Özellikle siyah&beyaz filmle çalışması çok zevkli...

Tarih: 22 Temmuz 2006, 17:04 - İp: 85.***.**9.77
burak1978
burak1978 (üye)
İstanbul / Amatör

Okan Arkadaşım,

Analog makinan ve sen kesinlikle yalnız değilsin. Hala dışarda çok sayıda insan analogdan keyif alıyor ve çekimlerini sürdürüyor. Bana gelince, ben 1972 model rolleiflex üstten bakaçlı bir makine kullanıyorum. Nasıl söyleyeyim ki? Herşeyiyle mekanik bir makina. En ufak elektronik bir parçası dahi yok. Ama ondaki keyif de hiçbir makina da yok.

Saygılar.

Tarih: 26 Temmuz 2006, 17:56 - İp: 213.***.**0.8
okan79
okan79 (üye)
Ankara / Amatör

sevgili burak

sen gerçekten analog makinalara benden daha çok gönül vermişsin benim elimde canon a-1 var ama dayanamadım gittim birde fz20 dijital aldım ama hala dijitale alışamadım benim için dijitalin tek artısı film özgürlüğü istediğin kadar çekim yapabiliyorsun.Ama söylediğim gibi mekaniğin verdiği tadı asla almayı başaramadım dijitalden.saygılar

Tarih: 27 Temmuz 2006, 13:05 - İp: 212.***.**9.21