mr.21
mr.21 (üye)
İstanbul / Amatör

Analog Makina İçin Fikir

Öncelikle herkese iyi aksamlar...Analog makinaya merak saldim bu aralar..eskiye olan merakımdan olsa gerek yakın bir zaman icinde filmli bir alet almayı planlıyorum önerileriniz nedir cok fazla bir bütce ayıramıcam malum öğrenci hayatı şimdiden teşekkür ederim

Tarih: 6 Temmuz 2009, 22:13 - İp: 88.***.**4.122
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Canon, Nikon, Minolta veya Pentax'ın AutoFocus yapabilen SLR makinalarını öneririm. Bu markaların 1995'ten sonra piyasaya sürülmüş en alt modelleri bile işinizi fazla fazla görecektir. 1985-95 arası üretilen bazı alt modellerde önemli özellikler olmayabiliyor, AF olayı yeterince iyi çalışmayabiliyor. Alacağınız modelde P, A (Av), S (Tv) ve M modları olmasına dikkat edin, kendi (built-in) flaşı da olursa hayat bayağı kolaylaşacaktır.

Ben marka olarak Canon veya Minolta'yı diğer ikisine tercih ederim. Bu ikisinin alt seviye (fakat gayet yeterli) modelleri oldukça makul fiyata satılıyor. Lens uyumluluk neredeyse yok gibi. Canon'da uyum sorunu mutlak yok, Minolta'da ise 2000'lerde çıkan binlerce dolarlık birkaç SSM lens hariç, lens uyumluluk sorunu yok. .el Canon lensler daha bol fakat daha pahalı, Minolta lensler bulunması azıcık daha zor ama biraz daha ucuz. Bugünkü Sony DSLRlar, Minolta sistemini kullanır.

Nikon iyi markadır, ama 2.eli gereksizce Reşat Altını muamelesi görmektedir. Lens uyumluluk tablosu bu sayfaya sığacak gibi değildir. Uyumluluk açısından N65 ,F65,N75,F75,N80,F80 en makul fiyatlı modellerdir, ama bence yinede fiyatları yüksektir. 2.el Nikon pazarına nuru bırakın Nikon fetişistleri yağdırsın, siz öğrenciler değil.

Pentax iyidir güzeldir ama 2.el lens diğerleri gibi bolca bulunmaz.

Tarih: 7 Temmuz 2009, 02:45 - İp: 85.***.**0.15
mr.21
mr.21 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon'un biraz tuzku olacagini birkac kisiden daha duymustum..peki ortalama ne kadarlik bir butceye ihtiyacim olacak...

Teşekkürler

Tarih: 7 Temmuz 2009, 03:03 - İp: 88.***.**4.122
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Kit lens ile beraber 150-200 YTL civarına bulabilirsiniz. Sadece gövdeyi gittigidiyor'da 80-120 YTL olabiliyor. Kendiniz bakın. (Nikon fetişistlerini sapkın dünyasında bu fiyatları 1.5-2 ile çarpın )

50mm F1.7 veya F1.8 AutoFokus lensin fiyatı bütün sistemlerde 200-250 YTL. Bu size en fazla lazım olacak lens.

Canon, Nikon, Minolta ve Pentax, bugün DSLR olarak da yaşayan sistemler. Geniş açı gibi meraklarınız olursa, maalesef bu sistemlerin lensleri hala çok pahalı. Artık yaşamayan Canon FD veya Minolta MF gibi sistemlere yönelmeniz gerekecek.

Tarih: 7 Temmuz 2009, 03:25 - İp: 85.***.**0.15
mr.21
mr.21 (üye)
İstanbul / Amatör

Benim icin genis acidan ziyade ucuz fiyat - yüksek kalite iliskisi önemli bir sorum daha olacak gövde olarak eski kasa tarzlarda bisi ariyorum aslinda ama zenit icin pek iyi seyler soylenmiyor...

Tarih: 7 Temmuz 2009, 03:33 - İp: 88.***.**4.122
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Zenit kalite, güvenirlilik ve özellikler açısında bahsini ettiğim makinaların çok ama çok gerisinde. Bir kere otomatik pozlama ve fokuslama yok, bunlar bu devirde olmazsa olmaz özellikler. Güvenirliliği yok, mekanizması ikidebir sıkışır, perde hızına güvenemezsin. Lensleri pencere camından az daha iyidir, kaplama denen şeyden haberleri var mı bilmiyorum.

Teorik olarak, benim önerdiğim makinalarla aynı kalitede poz yakalama şansın var, ama pratikte çok zor.

Sonuç olarak yakacağın film ve tamir masrafı, aynı kapıya çkabilir.

Hani illa mekanik birşey istyorsan Minolta SRT101 bul birtane, Zenit'ten kat be kat daha iyidir ve çok daha pahalı değil.

Tabii karton kutuya delik açmak her zaman bir seçenek, işe oradan da başlayabilirsin.

Tarih: 7 Temmuz 2009, 04:11 - İp: 85.***.**0.15
mr.21
mr.21 (üye)
İstanbul / Amatör

yok ben bi kasa icin kaliteden ödün vermem bu arada baya bir bilgi edindim teşekkür ederim

Tarih: 7 Temmuz 2009, 04:29 - İp: 88.***.**4.122
phobos
phobos (üye)
Antalya / Amatör

@antika
"Pentax iyidir güzeldir ama 2.el lens diğerleri gibi bolca bulunmaz"

kesinlikle yanlış. Pentax'ın tüm lenslerini tüm gövdelerinde kullanabilirsiniz (orta formatiçin adaptör gerekir)
diğer markaların ise lensleri çoktur fakat bayonetleri uymayabilir. Pentax'ın öyle br sorunu yoktur.
ben hem filmli hem dijital Pentax SLR kullanıyorum, bugüne kadar lens bulma konusunda hiç sıkıntı çekmedim.

Tarih: 20 Temmuz 2009, 15:28 - İp: 85.***.**3.128
perseus
perseus (üye)
Ankara / Amatör

Phobos'a katılıyorum,
ben analog olarak Pentax MZ-50 kullanıyorum, yakın zamanda da elime Pentax MZ-7 geçecek. özellik olarak çok yakın makinalar. fiyatları da gayet uygun. Sadece body olarak MZ-7'yi 65 tl+kargo gibi bi rakama aldım. Pentax'ın lenslerini ikinci el olarak bulabilirsiniz. Uygun bir adaptör kullanarak 40 yıl önce üretilmiş lensleri bile kullanabilirsiniz. Ayrıca Analog Pentax makinalarda kullandığınız lensleri ileride DSLR Pentax modelleri ile de kullanabilirsiniz.
bence Pentax'ı da araştırmanızı tavsiye ederim. öncelikle alacağınız makinayı elinize alıp bir deneyin. kanınızın ısındığı makinayı alın. Marka çok önemli değil diye düşünüyorum, selamlar...

Tarih: 30 Temmuz 2009, 23:58 - İp: 88.***.**5.213
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

analog kamerayi daha cok ne tür fotograflar cekmek icin almak istiyorsunuz? mesela sürkeli yaninizda gezdirip hava atmak ve güyel bir kare yakaladiginda hemen hapsedebilmek icin mi? yoksa manzara vs tarzi cekimler icin mi?

ona göre bir tavsiye de bulunacagim ben de

Tarih: 11 Ağustos 2009, 17:46 - İp: 91.***.**5.104
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

analog kamerayi daha cok ne tür fotograflar cekmek icin almak istiyorsunuz? mesela sürkeli yaninizda gezdirip hava atmak ve güyel bir kare yakaladiginda hemen hapsedebilmek icin mi? yoksa manzara vs tarzi cekimler icin mi?

ona göre bir tavsiye de bulunacagim ben de

Tarih: 11 Ağustos 2009, 17:57 - İp: 91.***.**5.104