usisseven
usisseven (üye)
İstanbul / Amatör

Analog Makina Almak İstiyorum Öneriler?

Merhaba değerli netfotograf üyeleri,
ben 4 yıllık bir nikon d40 kullanıcısıyım ve analog makinaya geçmek istiyorum bunun için ayırabileceğim çok büyük bir bütçem olmadığı için sizden tavsiye bekliyorum acaba ne yapmalıyım?
bütçem 200tl civarında sadece body alsam da olur lensler sanırım dijitallerle uyumlu olduğu için elimdeki lens ve yeni alacaklarımla beraber kullansam bir sorun olmaz diye umuyorum.(bu sebeple analog makinayı da nikon almak istiyorum)
Üniversite öğrencisiyim ve okulumuzda karanlık odamız mevcut fotoğrafçılık klübü üyeleri serbestçe kullanabiliyor ve s/b fotoğraf basımı yapabiliyorum bu yüzden de nerdeyse hep s/b film alıp onları kendim banyo etmeyi planlıyorum.
tavsiyeleriniz nelerdir acaba? ben şu makinayı mantıklı buldum açıkçası:
Nikon F50

Şimdiden teşekkürler

Tarih: 3 Nisan 2012, 23:04 - İp: 46.***.**3.123
evrendemir
evrendemir (üye)
İzmir / Meraklı

Analog makinada dijital makinanızla aynı marka (Nikon) tercih etmekle oldukça isabetli karar vermişsiniz. Alacağınız makinada seçici olun örneğin bütçeniz doğrultusunda Nikon F90X (N90S), Nikon F4 bulabilirseniz çantanızda dijital makinanıza yedek bir makina olacağı gibi, ileride satmak istediğinizde de rahatlıkla elden çıkarabilirsiniz.

#evrendemir' tarafından 04.04.2012 00:42:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Nisan 2012, 00:41 - İp: 78.***.**1.206
usisseven
usisseven (üye)
İstanbul / Amatör

f4 biraz pahalı geldi ancak f90x iyi gibi fiyat bakımından. teşekkürler değerli yorumunuz için...

Tarih: 4 Nisan 2012, 02:07 - İp: 46.***.**3.123
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Aynı marka seçmek doğru karar elbette ama bir konuda uyarmak isterim. Eğer kullandığınız d40 üzerinde kit lens varsa bunu analog makinede kullanamazsınız. d40 crop factor'lü, yani APS-C sensörlü bir makine olduğundan, DX lensler, analog makinede kenarlarda karartı şeklinde boşluk bırakır. Bu sebeple analog makine ile birlikte full frame lens de almanız gerekir. Benzer şekilde analogların kit lensleri genelde 28-80 mm olur (dijitaldeki 18-55'e denk gelir yaklaşık olarak). Böyle bir kit lens alınabilir. Ya da sabit odaklı 50mm bir lens de güzel olabilir.

Ek bilgi, analog ile uyumlu olan lens, dijitalde sorunsuz çalışacaktır.

Tarih: 4 Nisan 2012, 08:17 - İp: 195.***.**4.6
feelthesilence
feelthesilence (üye)
Antalya / Amatör

lensler sanırım dijitallerle uyumlu olduğu için elimdeki lens ve yeni alacaklarımla beraber kullansam bir sorun olmaz diye umuyorum.(bu sebeple analog makinayı da nikon almak istiyorum)

tavsiyeleriniz nelerdir acaba? ben şu makinayı mantıklı buldum açıkçası:
Nikon F50

F50 Güzel bir makina'dır.(P,S,A,M) çekim modları ve makina da otofocus var diye biliyorum, manuel lenslerin haricinde af lenslerinizi bu makina da verimli kullanabilirsiniz.
Benim tavsiyem f-55,65 veya 75 almanız olur...f-50 1994 ya da 96 da çıktı diye biliyorum,illa f-50 alıcam diyorsanız makina'nın temiz ve bütün fonksiyonlarının çalıştığından emin olun...

Tarih: 4 Nisan 2012, 19:19 - İp: 95.***.**2.74
oguzhanozturk
oguzhanozturk (üye)
Antalya / Amatör

bende canon ae-1 var. satmayı düşünüyorum. bi takas düşünebiliriz. yada satış

Tarih: 4 Nisan 2012, 23:12 - İp: 95.***.**8.236
denizserdengec
denizserdengec (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Arkadaslar Amerikadan, alisveris yapmak ve satin almak istediginiz hersey bu sitede mevcut,

eger aradiginiz urun yoksa site yonetimine mail atiyorsunuz ,sizin icin bulup en uygun fiyata

satisa koyuyorlar.

BinbirSey.Com

Tarih: 5 Nisan 2012, 21:38 - İp: 78.***.**5.68
cartooncu
cartooncu (üye)
İstanbul / Amatör

http://www.facebook.com/pages/Negative/344868158861300
analog fotoğrafçılıkla ilgili facebook sayfamız...

Tarih: 6 Nisan 2012, 00:55 - İp: 85.***.**6.255
usisseven
usisseven (üye)
İstanbul / Amatör

f90x kafama yattı ne yalan söyliyeyim. Esas hayalım hep efsane 50mm objektif kullanmak olduğu için ilk alacağım lens de o olacaktır muhtemelen ancak makinaya uyumlu lensleri nasıl ayırt edebilirim acaba?

Tarih: 6 Nisan 2012, 01:35 - İp: 46.***.**3.123
eeccuu
eeccuu (üye)
Konya / Amatör

yeni konu açmak istemedim madem arkadaş açmış kalabalık olmasın bende bir analog makına alıcam zenit 12 xp elımde calılsır durumda var ama nikon fe 10 mu alsam nıkon fm 10 mu yoksa nikon em mi? benim kafamdaki makinalar bunlar yardımcı olursanız sevinirim.

Tarih: 6 Nisan 2012, 06:36 - İp: 176.***.**7.170
usisseven
usisseven (üye)
İstanbul / Amatör

hocam resmen kısırlaştırdın konuyu senden sonra kimse yazmadı

Tarih: 9 Nisan 2012, 02:08 - İp: 46.***.**3.123