alimallah
alimallah (üye)
İstanbul / Amatör

Lcd Ekran Tavsiyesi

Yeni bir masaüstü bilgisayar alacağım. Yer sorunu yüzünden monitörü LCD olsun istiyorum. 400 dolar civarı ekran tavsiye eder misiniz?
İlgilenen herkese teşekkürler.

Tarih: 28 Haziran 2006, 13:50 - İp: 212.***.**8.75
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

size önerceğim lcd ekran tartışmasız sony...bu paraya size yazdığım adresten beğendiğiniz bir lcd monitör alabilirsiniz..eğer sony pahalı ve başka bir markaya yönelecek iseniz pıhilips i öneririm..

Tarih: 28 Haziran 2006, 15:59 - İp: 88.***.**2.142
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

Şiddetle Nec tavsiye ederim,hatta üzerine 100 dolar daha koy dokunmatik ekranı olanlar var onlardan al 17 inch...muhteşem parlaklığa sahipler,ama ben normal bi şey istiyorum diyosan yine philips ve nec' in 19 inch olanlarından o paraya alabilirsin belki üzerine 40 50 dolar daha fazla koyarsın...
http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=2226&productid=bd700450

Tarih: 2 Temmuz 2006, 23:04 - İp: 85.***.**6.55
colonel66
colonel66 (üye)
Yozgat / Stüdyo Fotoğrafçısı

Selam Arkadaşım.Senin için En uygun LCD ekran ;
PHiLiPS 170X6FB 17" LCD MONİTÖR

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=1355&productid=bd46299

Hatta fiyatıda çook uygun 380$ TL olarakta; KDV Dahil 529,82 YTL.Almanı tavsiye ederim bende zaten bu ekranı kullanıyorum.0(Sıfır) hata teknolojisi var.Tavsiye ediyorum tekrar tekrar.

Tarih: 3 Temmuz 2006, 10:04 - İp: 85.***.**9.40
alimallah
alimallah (üye)
İstanbul / Amatör

İlgisini esirgemeyen bütün arkadaşlara teşekkürler.

Tarih: 3 Temmuz 2006, 12:04 - İp: 212.***.**8.75
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Philips 170X6 yı bende kullanıyorum. "0" Ölü piksel garantisi var. Alırken sony ye de bakmıştım ancak baktığım monitörün ortasında kırmızı bir ölü piksel vardı ve sony nin sıfır ölü piksel garantisi yoktu.

Phlips seçmemdeki en büyük etken sıfır ölü piksel garantisi, 8 ms tepki süresi, 600/1 kontrast oranı artı tasarımı.Sony lcd ekranların çok iyi olmadığını ancak abartıldığını düşünüyorum.

Tarih: 4 Temmuz 2006, 16:39 - İp: 85.***.**7.71
grhn
grhn (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafçılıkla uğraşan

renkler ve tonları benim için önemli diyenlere LCD tafsiye etmem ben.

Olduğundan daha parlak gösteriyor LCD ekranlar.

Tarih: 29 Temmuz 2006, 14:53 - İp: 85.***.**7.126
cec
cec (üye)
İçel / Meraklı

bende sony tavsıye ederım goruntu sıstemlerınde sony kesınlıkle tartısmasız...

Tarih: 28 Eylül 2006, 02:06 - İp: 88.***.**1.178
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Merhabalar,

Lcd monitörlerde kullanılan görüntü panelleri standart değildir. Monitör alırken hangi markadan önce HANGI TEKNOLOJİYİ KULLANIYOR ? diye sormanız lazım. Ondan sonra marka olayına girebilirsiniz.

Şu anda piyasada bulabileceğiniz bunlara Sony, Nec, Samsung vs vs markaların büyük bir kısmında TN panel denilen bir teknoloji vardır. Nispeten daha eski ama daha maliyetli bir teknoloji olan MVA panelli modellerde vardır ama bu modelleri bulmak zor ve biraz pahalılar.

Şimdi gelelim TN lere :
TN PANELLER 16 MILYON RENK VERMEZ !! BUNLAR OZELLİKLE OYUN CANAVARLARI GİBİ HIZLI GÖRÜNTÜLERLE UĞRAŞANLAR İÇİN TASARLANMIŞTIR. TEKNOLOJİSİNDEN DOLAYI 4 MS GİBİ ÇOK HIZLI PİXEL YENILEME SÜRESİNE SAHİPTİR AMA MALESEF 16 MİLYON RENK DESTEĞİ YOKTUR.

MVA paneller :
BU MODELERDE RENK SORUNU YOKTUR. KLASIK BİR TÜPLÜ MONİTOR ADOPE RENK SKALASINI NE KADAR ÖRTÜYORSA BUNLARDA O KADAR BAŞARILIDIR. AMA HIZ OLARAK TN LER KADAR HIZLI DEĞİLLER. ÇOĞUNLUKLA 16MS LİK MODELLER VAR, AMA YENİ YENİ 8MS LİKLER PİYASAYA ÇIKTI. AYRICA BU MODELLERİN KONTRAST DEĞERLERİ VE GÖRÜŞ AÇILARI ÇOK DAHA BAŞARILIDIR.

HANGİSİNİ ALMALIYIM :

BİLGİSAYARI DİJİTAL GÖRÜNTÜ İŞLEME AMAÇLARI İÇİN KULLANIYORSANIZ TABIKI MVA LARI TERCIH EDECEKSİNİZ. UNUTMAYIN SİZİN İÇİN EN ÖNEMLİ OLAN ŞEY RENK KALİTESİDİR, MONİTÖRÜN HIZI DEĞİL. HA 1 SN İÇİNDE 50 RESİM KARESİNE BAKABİLME GİBİ BİR YETENEĞİNİZ VE BİLGİSAYARINIZINDA BUNU YAPABİLECEK BİR PERFORMANSI VARSA BELKİ TN TERCİH EDEBİLİRSİNİZ.

Mva panelli modelleri şu and Philips ve Viewsonic üretiyor. Başka modellerde de olabilir ama bu iki marka şu an tüm hardware forumlarında herkezin dilinde. Özellikle Philips 200W6CS modeli için çok iyi yorumlar. Şu an için alınabilecek en iyi monitör bu gibi. Not : Bu modelin 8ms lik olanları piyasaya girdi bunlardan bulmaya çalışın. Ama biraz beklerseniz TN lerde 16 milyon renk verdiği idda edilen Samsung'un yeni modelleri bomba gibi geliyor.

Tarih: 1 Ekim 2006, 13:13 - İp: 213.***.**4.91
alimallah
alimallah (üye)
İstanbul / Amatör

okyanus,
GRHN,
cec,
güneyt ilgilerinize çok teşekkür ederim.

Tarih: 2 Ekim 2006, 11:07 - İp: 212.***.**8.75
nikomaniaa
nikomaniaa (üye)
İçel / Amatör

merhabalar bu aralar bende 17" lcd monitör almayı düşünüyorum.
asus 17" ölü pixel garantili mm17d modelini almaya karar verdim. denemek için bilgisayara taktık inanın iki tane ölü pixeli çıktı.bu model aşağıdaki linktedir.
http://www.polenbilgisayar.com/asp/show_stock.asp?product=11ASUS03.
ve bişeyin daha önemini kavradım görüş açısı.asusun teknik bilgilerine bakarsanız 150 ye 130 derece olduğunu görürsünüz(yani çok düşük) araştırmayan veya incelemeyen 130 a 150 nin önemini kavramaz.şimdi diyorumki iyiki bakarken birkaçtane ölü pixel çıkmışta asusun o modelini almamışım.yandan bakınca bankamatik ekranı misali bişey gözükmüyor.
samsung 740n takıp inceledik onda görüş açısı problemi yok (160-160 derece).tertemiz ve pürüzsüzdü ve 8 ms tepki süresi.
daha kararsızım çünkü samsung 740n in ölü pixel garantisi yok.benim biraz daha zamana ihtiyacım var.ama sanırım yine samsung alırım herhalde.(şu an 5 senedir crt samsung flat 753 dfx kullanıyorum sorunsuz ve kudretli bir cihaz)
aceleniz yok ise sizde iyice araştırın derim.
ayrıca guneyt arkadaşımızın verdiği detaylı bilgilerede çok teşekkürler.

Tarih: 5 Ekim 2006, 20:34 - İp: 88.***.**3.104