adil25
adil25 (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

Nikon D200 Sorun [:(]

Fotoğrafçı Arkadaşlar Benim NİKON D200 makinem var.
Makinemin çektiği fotograflarda fotografta hep aynı yerde siyah bir nokta cıkıyor.OBJEKTİFİ değiştirdim yine olmadı
aynayı sildim yine olmadı neden kaynaklandığını ve nasıl bu sorunu çözebilirim yarddımcı olan arkadaşlara teşşekkürler.

Tarih: 20 Şubat 2008, 17:50 - İp: 88.***.**5.82
birkan
birkan (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

sensöründe toz var yalnız bu işi ustalıkla yapman gerek temizleme konusunda yani önce tozdan uzak ve hijyeninden emin olduğun bir ortamda lensini ayıracaksın sora yuvadaki aynayı menüden "mirror look up" (tam olarak hatırlayamadım şu an benzer bişi olabilir) seçeneğini ok leyerek kaldıracaksın. aynanın otomnatik olarak kalkıp kitlendiğini gördüğünde arkada sensör meydana çıkıyor zaten sonra o sensörü tazyikli ve kuru havayla (fotoğrafçıların sattığı bir sprey malzemedir) ya da elektrostatik bir fırçayla fazlasıyla nazik davranarak temizleyeceksin. yalnız şöyle söyleyeyim senin derinin dahi hissedemeyeceği bir baskı sensöre kalıcı olarak hasar verebilir sensör temizliğiyle ilgili bilgi topla webten şu anda açıklayamayacağım kadar uzun bilgiler edinebilirsin. ben de benzer bir sorunla ilk karşılaştığımda baya panik yapmıştım temizlerken falan ama o kadar da endişelenme elindeki makine bunları düşünerek geliştirilmiş ve yeterli sağlamlıktadır. saygılar..

Tarih: 20 Şubat 2008, 18:34 - İp: 78.***.**8.231
birkan
birkan (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

Bu arada ayrıca küçük bir bilgi. Cihazdaki ayna sensörle lens arasında 45 derecelik bir açıda lensten gelen ışığı ışığı tamamen vizöre yani senin gözüne yansıtır. aynanın mantığı budur. aynadaki toz ya da herhangi bir şey fotoğrafa yansımaz sadece vizöre yansır. sen fotoğrafı çekerken duyduğun ses de zaten aynanın aradan kalkıp ışığın tamamının sensöre geçmesi sırasında oluşur. saygılar.

Tarih: 20 Şubat 2008, 19:00 - İp: 78.***.**8.231
  • 1