shiva_
shiva_ (üye)
Ankara / Amatör

Leke Vizörde mi ?

arkadaşlar merhabalar,
benim bir sorum/sorunum var.
geçen gün fotoğraf çekmeye çıkmıştım. vizörden bakınca küçük birkaç toz gibi leke gördüm. hemen objektifi sildim ilk once. baktım gitmedi. hafifçe aynaya baktım orda da sorun yok gibi. objektif degistirdim. yine olmadı. zoom yaptım baktım leke büyümüyor ve yeri de degismiyor. bu şekilde cektıgım fotoğrafları bilgisayarı atıp baktım o kısmı buyuttum ama leke gozukmuyor. bunun uzerıne leke acaba vizorde mi diye dusundum ve gozumuzu koydugumuz kucucuk vizorun on kısmını sılmeye calıstım. yine cozum olmadı. acaba sizce sorun nerde gibi ? vizörün iç kısmında olabilir mi ? lekenin fotoğraflarda cıkmaması ve zoom yapınca yerinin ve boyunun değişmemesi neye alamet ?

yardımlarınız ıcın sımdıden tesekkurler.

Tarih: 4 Şubat 2008, 20:37 - İp: 78.***.**4.216
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Shiva bende pentax k10d var onun pentaprizma bayonet tarafında
netlik ekranı var. Bende de öyle bir sorun olmuştu. Netlik ekranını çıkarıp hem pentaprizmayı hemde netlik ekranını silince düzelmişti. Senin makinan ne bilmiyorum ama belki yardımı olur. Sonuçta çektiğin fotoğrafda görünmüyorsa ya aynada yada vizörün makina iç kısmında (gözle baktığımız kısmı sildim demiştin)olması muhtemel.
Kolay gelsin.

Tarih: 4 Şubat 2008, 21:02 - İp: 88.***.**2.141
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Anlattığınıza göre bencede buzlu camın üzerinde veya arkasında olmalı.
Buzlu camı el pompası ile üfleyin. Eğer toz gitmezse, camı söküp arkasını ve prizmanın altını temizlemek gerekir. Çok rahatsız edici değilse yapmayın daha iyi. Tozsuz ortamda çalışmayacağınız için, birini temizlerken daha fazlasına sebep olabilirsiniz.

Tarih: 4 Şubat 2008, 23:40 - İp: 88.***.**9.234
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

leke vizörde
tozlu yerlerde asla objektif söküp takmayın.oradan girmiş.teknik bir serviste temizletin.yarı geçirgen aynalarda bu toz çizdirirseniz sizi rahatsız eder ama fotolarda bu leke çıkmaz.

Tarih: 5 Şubat 2008, 18:48 - İp: 88.***.**4.171
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

merhabalar
o kısıma müdahale etmenizi tavsiye etmem,el alışkanlığı gerektirir.kaş yaparken göz çıkarılabilir o yüzden dikkatli olmanızı öneririm.

Tarih: 6 Şubat 2008, 00:33 - İp: 85.***.**1.128
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

Tozlanma bence ayna üzerindeki screen denilen plastik bölümde.

O parçanın yerinden çıkarılması çok sakıncalıdır.Yerine takılırken dikkat edilmezse micro çizikler oluşabiliyor.Fotoğraf üzerinde oluşmasada bile vizörden bakarken keyifleri bozuyor.

Plastik pompa ile temizlenmesi veya teknik servislere yaptırılması iyi olur.

Tarih: 6 Şubat 2008, 20:38 - İp: 78.***.**8.183
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

shiva bu aletler öle yada böle 3-5 toz kapıyo,eğer çok göze batmayacak kadar çoğalmadan kesinlikle müdahale önermiyorum.Benim 1 senede ancak rahatsız etti,servis 10 dakikada halletti.

Tarih: 6 Şubat 2008, 22:45 - İp: 85.***.**4.198
alikatip
alikatip (üye)
Ankara / Amatör

Tozdan kurtuluş yok,onlarla yaşamayı öğrenmek,kabullenmek gerek...

Tarih: 8 Şubat 2008, 18:18 - İp: 81.***.**9.177
  • 1