dsc_dsc
dsc_dsc (üye)
Ankara / Doğa Fotoğrafçısı

E-bay Alım Ve Teslimat Süreci

arkadaşlar ebaydan alışveriş yaptım ve diğer arkadaşlara yardımcı olmak için
ebay dan alışverişi anlatmak istedim

1-47st photo adlı satıcıdan 49.90 dolarlık alışveriş yaptım...
opteka 2x tele photo ve 0.45x wide angle lens aldım
kargosu 19.90 dolar tuttu
2- satın aldım adresi açık bir biçimde yazın sonra kargo geç gelebilir.
3- ürünü genellikle usps ile yollanıyor( amerikanın pttsi)türkiyede dağıtımı olmadığından istanbulda ptt devralıyor
4-istanbul upim'e geliyor orada gümrükleme işi var mı diye kontrol ediliyor. 100 dolar ve 100 euro üstünde sorun çıkabiliyor. genellikle elektronik üründe oluyor
5-ardından 1-2 için de bulunduğunuz ilin dağıtım merkezine geliyor ..
6- bulunduğunuz ilin dağıtımına geldikten sonra en geç 2 gün içinde elinize ulaşıyor... evde olmazsanız ihbar bırakılıyor 1 hafta şubede kalıyor... almazsanız geri iade ediliyor aman dikkat

buradan çıkan sonuç ;
şu positive yüksek olan satıcılardan alın ...
hediye paketi yaptırırsanız kesin gümrükte probleem olmaz
ısmarladıktan en geç 15 günde geliyor sabretmek gerekiyor
ben 2 martta ısmarladım 13 martta elime geçti(11 gün )

umarım yardımcı olacak bilgiler verebilmişimdir....

Tarih: 13 Mart 2007, 20:13 - İp: 85.***.**4.186
alpefe
alpefe (üye)
İzmir / Amatör

kardeş teşekkürler ben de birkaç şey almak istiyordum çok iyi oldu

Tarih: 13 Mart 2007, 21:32 - İp: 85.***.**3.101
dsc_dsc
dsc_dsc (üye)

takıldığın yada sormak istediğin bir soru olursa
özel mesaj at seve seve yardımcı olacağım.....

Tarih: 13 Mart 2007, 21:34 - İp: 85.***.**4.186
ruzgar2
ruzgar2 (üye)
Amasya / Amatör

bende almak istedim ama cesaret edememiştim..gerçi ne yalan söyleyim tahmin ediyorum alışveriş üst sınırım 150-200 $ ı geçmez... sonradan üzülmeyim diye...

Tarih: 13 Mart 2007, 23:04 - İp: 88.***.**4.253
evren4life
evren4life (üye)
İzmir / Amatör

ödemeyi hangi şekilde yaptın?
100$ altında sorun çıkmıyor diyorsun peki hangisi 100$ olcak? urunun fiyatımı? yoksa urun+kargo fiyatımı?(ne soru ama, meraktan sordum)
bende bişeyler almak istiyorum

Tarih: 14 Mart 2007, 08:59 - İp: 88.***.**6.65
dsc_dsc
dsc_dsc (üye)

ürünün faturası 100 doları geçmeyecek kargoyu hesaba katma

Tarih: 14 Mart 2007, 12:13 - İp: 212.***.**6.246
maslan41
maslan41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

merhaba arkadaşlar 100 rakamına kargo dahil değilse iyi.
ebaydaki bazı satıcıların kargo bedelleri 28$ bile oluyor.

birde kargo diyelim 9,90$ yazıyorya yanında da ekstra bir rakam daha çıkabilir gibi ifadeler var.

bende bayağı takılıyom oradan ürün takip ediyom.ama ingilizcem iyi olmadığından almaya cesaret edemedim.

bir seferinde italyan malı bir ürünü aradım ebayda var.italyada 136$ ama orada açık arttırmada 29$ a teklif vern bile çıkmadı kahroldum.
şeytan dedi ver teklifi ama sonra elemanla nasıl anlaşacam ona cesaret edemedim. birde derdimi anlatamayız kalırız geyik gibi diye bıraktım.

Tarih: 15 Mart 2007, 21:09 - İp: 85.***.**7.13
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

iyi bir bilgilendirme olmuş..asamaları yazman merak edenlere faydalı olacaktır..eline saglık

Tarih: 17 Mart 2007, 01:06 - İp: 88.***.**0.163
funtay
funtay (üye)
İzmir / Amatör

sayın arkadaşım ödemeyi nasıl yaptın acaba?..çünkü bildiğim kadarıyla payball diye bahsedilen bir ödeme şekli var.türkiyeden kredi kartı kabul etmiyorlar.burada önemli olan para transferi meselesi bunu aşma imkanı olan herkes oradan bişeyler getirtebilir.birde geçenlerde''www.amerikadaniste.com'' diye bir türk internet aracı kurumu kurulmuş isteyen arkadaşlar bu siteyide netten araştırabilirler belki faydası olabilir.saygılar.!sayın arkadaşım ödemeyi nasıl yaptın acaba?

Tarih: 4 Nisan 2007, 01:53 - İp: 85.***.**5.140
dsc_dsc
dsc_dsc (üye)

ğaypal sistemiyle yaptım ben akbank master cartımla yaptım alışverişi herhangi bir probleme yol açmadı....
il üyelikte paypall 2 dolar gibi bir cüzi güvenlik ücreti almaktadır....

Tarih: 4 Nisan 2007, 11:59 - İp: 85.***.**5.132
cancanamca
cancanamca (üye)
İstanbul / Amatör

"ğaypal sistemiyle yaptım ben akbank master cartımla yaptım alışverişi herhangi bir probleme yol açmadı.... "
Burda ve yukardaki birkaç yanlış var sanırım,
1.si paypal ilk üyelikde kartın sizin olup olmadığını veya çalıntı olup olmadığını anlamak için 0.1-2 dolar arasında bir rakkamı rastgele çekiyor ve sizden o miktarı yazarak onaylamanızı bekliyor ki verify adress statüsünde alıcı olasınız, bakınız pek çok satıcı verify confirmed olmayan kişilere mal göndermez hatta bazıları confirmed adress isterki o sadece ABD de geçerli bir uygulama, Bu çekilen rakkam ilk alışverişinizde ödemeniz gereken miktardan düşülerek size iade ediliyor. Yani Paypal bu paranın üstüne yatmıyor.
2. olarak o bahsedilen rakkam gümrük mevzuatına göre 100 USD değil 100 EURO dur ve hertürlü masraf dahil 100EURO dur. bunun içinde posta, paketleme,sigorta ve tabiiki mal bedeli dahil o rakkamı geçmemesi gerekir.
Bir de önemli nokta eğer satıcı ürünü GİFT olarak işaretlemeyi reddederse sakın 1 adetten fazla ve 100 EURO üstünde mal siparişi vermeyin o zaman gümrük bunu hediye değil ticari emtia statüsüne sokup size çok çektirir.
Yazdıklarım yaşanarak tecrübe edilmiştir.
kolay gelsin

#cancanamca' tarafından 05.04.2007 09:20:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Nisan 2007, 09:18 - İp: 81.***.**4.134