semkay
semkay (üye)
İzmir / Amatör

Bilgisayarım Sd Kartımı Okumuyor

Merhaba arkadaslar benım canon ixus850 ile kullandıgım 4 gb lık bı sd kartım var. Kart foto. makınemde sorun olmadan calısıyor. Ancak laptopa taktıgım da card reader okuyamıyor. Ben bu sorun cıkmadan once kartın ıcıne yedekleme amclı olarak baska bı klasor olusturarak 2 gb ın uzerınde resım atmıstım. Su anda da eger foto. makinemi laptopa baglarsam sadece sonradan cektıklerımı gorebılıyorum. Acaba yapabılecegım bısey var mı yardımcı olursanız sevınırım. Ben karta fazla dosya yukledıgımden olabılecegını dusundum. Sızın fıkrınız nedır.

Tarih: 22 Eylül 2007, 20:45 - İp: 85.***.**9.156
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

anladıklarımı yazayım :
1-sd kartı bilgisasyara bağlıyorsun fakat kart okuyucun okuyamıyor..
2-fotograf makineni bilgisayara bağladığında sadece sonradan çektiğin fotografları görebiliyorsun (bu zaten normal)
Bu durumda -Kart okuyucunun bozuk olma ihtimali yüksek

Tarih: 22 Eylül 2007, 23:03 - İp: 85.***.**3.156
semkay
semkay (üye)
İzmir / Amatör

Sunlarıda ekleyim o zaman. Aynı kartın 16 mb lıgını okuyor. Sonra 4 gb lık kartımı bı mp3 player vasıtasıyla acmaya calısınca sonuc yıne olumsuz. Fakat 16 mb lık yıne acıldı. Ve usb card readerımı da bı turlu calıstıramadım. O ikisini de acmıyor. Bilgi eksikliginden dolayı ozur dilerim. Daha baska bisey varsa sormanız yeterli. İlginiz icin tesekkur ederim.

Tarih: 23 Eylül 2007, 00:01 - İp: 85.***.**9.156
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili semkay,
MP3 ün 4 mb lik kartını okumaması çok normal çünkü firmware'i desteklemiyor olabilir (firmware mp3 ünü çalıştıran program yani)
Zaten en sonunda sen de demişsin "- Ve usb card readerımı da bı turlu calıstıramadım. O ikisini de acmıyor."
o zaman bence sorun ilk başta da dedğim gibi kart okuyucunda
sana yeni bir kart okuyucu almanın yolu gözüküyor
Ayrıca yüksek kapasiteli hafıza kartları pek iyi değildir.çünkü çektiğin fotografları hep kartta biriktirme alışkanlığın olur ve kart bozulduğunda tüm fotograflarını ve anılarını kayıp edersin

Tarih: 23 Eylül 2007, 00:14 - İp: 85.***.**3.156
semkay
semkay (üye)
İzmir / Amatör

Ya sorun gercekten kart readerda ıse gercekten sevinirim. Bı de kart readerım laptop uzerınde dahili. Ama diger kartımı nıye okuyor bu o zaman onu anlamadım. Bozuk olsa hic birini okumaz. Bu sorun aşırı yuklenmeden olusabılır mı. Boyle bı ihtimal var mı.

Tarih: 23 Eylül 2007, 00:20 - İp: 85.***.**9.156
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

peki kart okuyucun laptop üzerinde dahili ise her iki kartını da okumayan usb card reader neyin nesi??

Tarih: 23 Eylül 2007, 00:25 - İp: 85.***.**3.156
semkay
semkay (üye)
İzmir / Amatör

Sımdı konuya bı acıklık getıreyım. Laptop uzerındekı okuyucu, dahılı olan 4 gblıgı okumuyo 16 mb lıgı okuyo. Bı de ayrıca 4 gb lık kartı aldıgımda yanında verılen mavı saydam flash bellege benzeyen bısey verıldi. Bunun arkasında kart yuvası var. Ve usb kullanarak acılıyor. Ama calıstıramadım. Ayrıca bı de mınton mp3 player var. O da kart yuvasına sahip. Ve o da 16 lıgı calıstırıyo.

Tarih: 23 Eylül 2007, 00:30 - İp: 85.***.**9.156
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

sevgili semkay,
hah şöyle yahu şunu baştan anlatsana böyle açık açık..

şimdi en baştan alıyorum:
1-laptopun eski olabilir bu nedenle usb driverin güncellenmediği için 4 gb lik olan kartı okumaz ..Laptopunun sd kart okuyucu driverini update et.
Mavi şeffaf kılıflı USB kart okuyucunu laptopa taktığında yeni donanım bulundu diye yazıyor mu? yazmıyorsa usb kart okuyucunu laptopa tanıtman gerekir.

4 gb lik sd kartı önceki yılların makineleride çalıştırmıyor sebeb: firmware

Tarih: 23 Eylül 2007, 00:41 - İp: 85.***.**3.156
semkay
semkay (üye)
İzmir / Amatör

Yalnız ben bilgisayarı alalı bir ay olmadı. Hp pavillion dv9410us var bende. Yalnız o zaman sorun su olabilir mi. Ben bilgisayara xp yuklemek icin format attım. Onceden xp vardı. Drıverlarıda ınt den arastırdım. Card reader sanırsam ricoh dıye bı marka. Eger su 4 gb lık kartın yanında verilen okuyucuyu nasıl tanıtacagımı soylersen sevinirim. Bu sekilde de halledebilirim o zaman.

Tarih: 23 Eylül 2007, 00:46 - İp: 85.***.**9.156
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Başka bilgisayarda veya aldığınız yerde de bir deneyin bakalım.Okuması tanıması lazım..

Tarih: 23 Eylül 2007, 00:54 - İp: 88.***.**2.53
semkay
semkay (üye)
İzmir / Amatör

Su an icin boyle bisey imkansız ben laptop u amerikadan aldım. Ancak baska bi bilgisayarda deneyebilirim bu da benı 1 hafta geriye atar. Bennde su anda daha yeni bi driver var mı ona bakıyom. Hayırlısı

Tarih: 23 Eylül 2007, 00:57 - İp: 85.***.**9.156