fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Netfotoclub - İzmir Toplantıları

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 6 Kasım 2009, 22:25 - İp: 188.***.**3.131
apsaras
apsaras (üye)
İzmir / Amatör

Çok güzel çok keyifli bir geziydi.. Seferihisar Belediyesi ile birlikte yapılması planlanan proje ise son derece heyecan verici...
Gündüz Beye ve Fikret Beye her şey için teşekkürler

Tarih: 14 Aralık 2009, 09:03 - İp: 78.***.**6.66
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Keyifli bir gündü... Tüm fotoğraf dostlarına teşekkür ederim... Hava şartlarınında gün içinde ideale yakın bir koşula dönmesi günün ilk "en"iydi... Leman Sam ve Zülfü Livaneli konserinin üzerine Seferihisar Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer'in bizimle yaptığı sohbet ve projelerimize olan yaklaşımı. Oluşumumuzun çok kısa bir zaman içinde ses getirecek ciddi çalışmalara imza atacağını hissettirdi bana...

"Hava kötüleşti, ben gelmiyorum!" ya da "araçta 10 kişi oldu ben gelmesemde zararım olmaz" gibi tartışmaları bu başlık altında yapmak istemiyorum. Bu oluşumdan ticari bir beklentim olmadığını, aynı şekilde Gündüz beyde kendi adına ticari bir beklentisi olmadığını daha önce beyan etmişti/k. Ancak, zaman içinde yapmayı planladığımız bazı çalışmalarda (kendine ait bir yer, sergilerde kullanılmak üzere bazı donanımlar, fotoğraf basımı, v.b.), oluşumumuzun kendine ait bir bütçesi olması gerekliliğide aşikar. Bu tip konuları toplantılarımızda konuşmayı tercih ederim.

Sevgili Kadir, toplantı yerimizi değiştirdik. Bundan böyle Çarşamba günleri seninde aramızda olacağını anlıyorum. Bu hafta olmasada önümüzdeki haftaki fotoğraf sunumunu sen yapabilirsin gibi geliyor. Bu konuyuda Çarşamba günkü toplantıda netleştirmeyi teklif ediyorum.

Tarih: 14 Aralık 2009, 10:43 - İp: 78.***.**6.60
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Seferihisar fotoğraf Uygulama çalışmalarımızın foto-romanı...

Seferihisar'a varış ve kahvaltı eşliğinde güne başlangıca keyifli bir giriş toplantısı.

Toplantı sonrası Sığacık sahilinde şehre giriş.

Özel dersliğimize varış anında arkadaşlarımızın sevinç gösterileri.

Gündüz bey'in "her yerde fotoğraf uygulaması!"na giriş

1

2

3

4

Sefererihisar Belediye Başkanı Sayın Tunç Soyer'den Netfoto-Club üyesi arkadaşlarla yapılacak proje için destek sözü alınması.

Veeee.... Müthiş final.....

Tarih: 14 Aralık 2009, 10:58 - İp: 78.***.**6.60
burakby
burakby (üye)
İzmir / Amatör

Yogun bi hafta sonuna denk geldim cmt gunu ilkogretim 1.ci sınıf arkadaşlarımla buluşmam vardı pzt (bugun) sunumum var hazırlamak için pazar gunu kendime ayırdım. bi sonraki geziyi dört gözle bekliyorum. çok guzel keyifli geçtiği her fotograftan anlaşılıyor kalabalık değilmiş aslında daha çok kişi var die dusunmuşum

Tarih: 14 Aralık 2009, 11:09 - İp: 78.***.**1.92
ummu_5
ummu_5 (üye)
İzmir / Amatör

benim için de güzel bir gündü, güzel bir başlangıç oldu sanırım, darısı daha iyi daha güzel fotoğraflar çekebildiğimiz günlere inşAllah herkese çok teşekkürler

Tarih: 14 Aralık 2009, 17:26 - İp: 193.***.**9.2
rasitd
rasitd (üye)
İzmir / Amatör

bu fotoğrafları gördüm geziye gelemediğime daha çok üzüldüm bir dahaki gezilere inşallah...

Tarih: 14 Aralık 2009, 19:32 - İp: 85.***.**0.7
fotosafaripro
fotosafaripro (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

Sevgili Raşit, bu fotoğraf uygulamalarımız inşallah hiç ara vermeden devam edecek. Senin gibi çok değerli bir fotoğraf dostumuzun da aramızda olmasını ve grubumuzun neş'esine neş'e katmasını çok isterdik.
Bir daha ki uygulamaya seni ve senin gibi çeşitli maazeretleri nedeni ile katılamayan tüm arkadaşlarımızı aramızda görmek isteriz.

Tarih: 14 Aralık 2009, 20:17 - İp: 195.***.**9.240
fotosafaripro
fotosafaripro (üye)

Arkadaşlar, biraz önce ;
Sefarihisar Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Fevziye Kanat...telefon açtı.
Ben uzun süredir farklı bir doğa projesi ile ilgili olarak kendileri ile görüşmeler halindeyim. Telefon ile araması da bu proje nedeni ile oldu.
Pazar günü yapmış olduğumuz fotoğraf uygulamamızdan önce de biraz bilgi verdiğim detay ise şu ;
Seferihisar' da bir barınak var ve tüm çevre köpekleri bu barınakta toplanıyor. Gönüllü olarak 3 veteriner, iki bakıcı vs. geniş bir ekip bu iş için seferber oluyor. Ayrıca birde dernek yönetici ve çalışanlarını eklersek 15 - 20 kişi kendisini bu işe adamış durumda.
Bu durumun bizler ile...yani, Netfoto ile ilgisi ne?
Fotoğraf çalışmalarımızda biliyorsunuz ( Belgesel, Doğa, Hayvanlar ve Reklam gibi ) konular da var.
Burada yapılabilecek tüm çalışmalar bakın bu konular içine nasıl girmiş olacak ve ne faydalar sağlayacak.
1- Barınak çok kötü durumda ve Başkan Tunç bey bu işe el atmış durumda. Tente, güneşlik branda, köpek evleri, spor alanları, gezi alanları, misafir kabul üniteleri yapımı çok yakında başlayacak. Zengin fotoğraf konusu barındıran bu ilerleme bir belgesel olarak sizlere çok iyi eğitim verebilir.
2- Tüm hayvanların sağlık kontrolleri, beslenmeleri, ameliyatları vs. gibi konular sizlere çok iyi fotoğraflar verebilir.
3- En önemlisi ve işin en can alıcı noktası ise...Reklam bölümünde. Bakımı yapılan köpekler fotoğraflanacak. Doğan bebekleri fotoğraflanarak poster haline getirilecek. Bunlar zengin kesimlere dernek tarafından ulaştırılacak ve tüm büyük/yavru köpeklere sahip aranacak.
İstekliler misafir ünitesine gelerek köpek beğenecek ve sahiplenmek istediğini alacak. Bu sahiplenme sırasında sahip/köpek fotoğrafı çekilerek arşivlenecek ve kim neyi aldı bilinerek takip edilecek.
Broşürler, posterler vs. gibi tüm basılı ürünler ise reklam/tanıtım sınıfına girer.
Bu posrerler de ayrıca dernek tarafından kermes ve festival gibi kalabalık etkinliklerde satılarak köpeklere mama ve benzeri ihtiyaç maddeleri alınacak.
Bizim işimiz...bol konu ve poz isteyen fotoğraf sanatçı adayı arkadaşlarımızla sadece fotoğraf çekmek ve yine sizleri tanıştıracağım Başkan Fevziye Kanat'a teslim etmek.
Tabii ki bir yavru köpeğin poster olacak ve onu çok sevimli/cazip gösterecek fotoğrafını çekmek çok kolay değil. Spotlar ve birtakım ekipmanlar götürülecek ve sıkı bir reklam çalışması yapılacak....yapılan her çalışmanın, broşür veya posterin altında fotoğraf sanatçısının ismi ve bilgileri olacak.
Bu bir karşılıklı fayda meselesi. Köpekler bizim iş gücümüzden yararlanarak mama ve sahip bulacak...bizde onların bu istekleri nedeni ile çok bol poz ve doğa/hayvanlar/belgesel/reklam konularını önümüzde hazır bulacağız.
Eğer istekli arkadaşlar olursa......bir gün tekrar Seferihisar'a gidecek, Fevziye Kanat ile görüşerek bir takvim belirleyeceğiz.
Bunları hiç birinin olması şart değil.
Sizler ile ilk tanıştığım günden beri sık sık vurguladığım gibi.....bende, eğitim projeleri hiç bitmez. Hele hele....çok ciddi ve ciddi sonuçlar doğuran belgesel projeleri hiç bitmez.
Ben yeri ve zamanında sizler ile paylaşırım, konuşur ve tartışırız, kulübümüze bir fayda sağlayacak ise.......ve, kulüp başkanımız Fikret bey kabul ederse uygularız.
Aksi durumda yırtar ve çöpe atarız.
Çünkü hemen arkasından sunacağım bir başka proje için masamızın üzerini boş tutmamız gerekir.
Çarşamba toplantımızda daha ince detaylarını ( 10 dakika için ) gündeme alabiliriz.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Biliyorsunuz, Başkan Tunç bey ile görüştüğümüz dev projede hepimiz olacağız.
Ben de...kulüp başkanımız ile birlikte seçeceğim 10 fotoğrafçı için ;
Citta Slow / Quick Photographer ( Yavaş Şehir / Hızlı Fotoğrafçılar ) Belgeseli yapacağım.
Ve...bu belgeseli kitap halinde fotoğrafçı arkadaşlarıma hediye edeceğim.
Kitabın kapağında Netfoto ve Citta Slow amblemleri yan yana.....ve, bu 10 fotoğrafçının portreleri olacak.
1.sayfa...Seferihisar hava fotoğrafı
2.sayfa...Tunç başkan'ın Netfoto hakkındaki ropörtajı
3.sayfa...Tunç Başkan, Fikret Diker, Gündüz Polatkan Foto/Ropörtaj
4.sayfa...Tunç Başkan ve 10 kişilik belgesel fotoğraçı grubunun toplu fotoğrafları
Ve....sonrası ; Fotoğraf sanatçısının portresi/özgeçmişi ( fotobiyografi ) olarak ve 10 sayfada 20 belgesel ( eseri ) fotoğraf olarak devam edecek.
Bu kitap İstanbul/Güneşli de akrabamın basım tesislerinde maliyetsiz olarak basılacak ve benim emeğim dahil....tüm arkadaşlarıma ( Netfotoclub-İzmir olarak düzenlediğimiz bir gecede ) hediye olarak takdim edilecek.

Tarih: 14 Aralık 2009, 23:00 - İp: 195.***.**9.240
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Umduğumdanda çok iyi gidiyor. Helal olsun hepinize. kıskandım doğrusu sizleri

Gönülden tebrikler

-------
Fotoğrafları görünce aklıma bişey geldi. Müsadenizle görüşümü açıklayayım.

TESPİTLERİM:

-Sizler hep kalabalık oluyorsunuz.
-yapılan işleri duyurmak istiyorsunuz.
-her hafta buluşuyorsunuz
-her konuya açıksınız

gibi. Şimdi bunları açıkça yazdımki sunacağım öneri gereklimi değilmi anlaşılsın. Haber fotoğrafçılığı, studyo fotoğrafçılığı, düğün fotoğrafçılığı hepsi farklı farklı şeylerdir. Bu düşüncemden yola çıkarak, sizin elinizde şu an belki farkına varmadığınız (belkide vardınız) bir şey var.
Sizler fotoğrafçısınız. ama sizide birilerinin çekmesi gerekiyor.

İHTİYAÇ:
Gerekiyor, çünkü her hafta toplanıyorsunuz ve toplanmayada devam edeceksiniz inşallah, ve etkinliklere katılacaksınız-yapacaksınız vs.vs.. yani sizler hep fotoğraf çekeceksiniz. Bunuda insanlara göstereceksiniz. Örneğin buraya eklenen fikret beyin eklediği fotoğraflar gibi..
işte bu bir ihtiyaçtır aslında.

YAPILACAK ÖNERİ:
Her hafta bir arkadaş sizleri çekmek üzere görevlendirilir. O sizleri dinler ama asıl işi sizleri ve ortamı fotoğraflamak olmalıdır. Bunu yapar ve bizlere sunar. hemde canlı performans yapabilir hatta belkide bunları sunumda yapabilir..
Bu her hafta yeni-başka birisinin bu iş için görevlendirilmesiyle iş rayına oturtulur.

Hani işinizi şansa bırakmamamışta olursunuz. Ben buna "kafes arkasından bakmak" diyorum.

Aslına bakarsanız sizler eğitim alıyorsunuz çok güzel harika ama bunu insanlarada sunmak gerekir. Yarın öbürsü gün geriye doğru baktığınızda işbaşındayken çekilmiş fotoğraflarınızı göremeyince üzülebilirsiniz. Belkide yarın e-dergi bile çıkarabilirsiniz. Aylık bülten manasında.. yani oralarda işte bu dediğim olay sizin işinize çok yarar..

Hemde fenamı olur. alın size fotoğrafçılığın yapılabileceği bir alan. Fotoğrafçı için konu gerekmez.. Sizlerin ıorda oluşunuz ve birarada oluşunuz bile bir blgesellik konudur aslında.. bunu iyi değerlendirmek lazım.

SONUÇ:
herşey insanlar içindir.
fotoğraf yaşamımızın bir parçasıdır.
Fotoğraf sanat ve insan aynı karede olabilir.
bugün aranızda olan yarın olmayabilir.
terzinin düğmesi kopuk olmasın..
Birarada bulunmanız fırsatını iyi değerlendirin işi şansa bırakmayın. bunu birisi herhafta gayretli şekilde ciddi biçimde yapsın. orada bulunamayanlar için bu bir ihtiyaç keza tanıtımınız ve duyurunuz içinde öyle..

#remi5861' tarafından 15.12.2009 01:28:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Aralık 2009, 01:25 - İp: 78.***.**4.32
fotosafaripro
fotosafaripro (üye)

Sevgili remi...son derece mantıklı ve olması gereken bir konuyu dile getirerek bizlere sunduğunuz için çok teşekkür ederiz.
Bizim ( benim ) tüm eğitim çalışmalarımda bu zaten var...bunu, bizde akıl edebiliyoruz anlamında değil....gerçek bir fotodost olduğunuz, biz akıl etsekte etmesekte, uygulasakta uygulamasakta...bize yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür amacı ile yazıyorum.
Fotoğraf uygulamalarımızda ; Bir arkadaşımız her tur için görev alır ve çalışmaları belgesel düzeninde fotoğraflar/arşivler. Bu arkadaşımız başarılı olabilmek için hiçbir çalışmaya katılmaz, arada yemek yer, daima grup içinde olur ve her olayı belgeler. Yani, eğitim grubundan tamamen bağımsız çalışır ve işi sadece tur belgeseli hazırlamaktır.
Farkındaysanız...yukarıdaki uzun yazımın sonunda bu konuyu dile getirmiş ve nasıl yapılacağının pro yolunu ( Ben yaparak arkadaşlarıma kitap olarak hediye edeceğim demek sureti ile ) başlatmıştım.
Şimdilik, bu işi arzu eden her arkadaşımız gönlünce yapıyor.
Fakat, ilk ciddi projede bunu ben yapacağım ve tüm arkadaşlarımıza sizin önerdiğiniz konu için bir klavuz oluşturacağım.
Bu grup, yani ilk eğitim grubu misyonunu tamamladıktan sonra...diğer tüm gruplar ellerinde örnek olması avantajı ile fotoğraf uygulamalarını ; a) hatıra kalması amacı ile, b) Netfoto arşivine faaliyet raporu olarak konması amacı ile, c) Belgesel konusunda bireysel eğitim olması amacı ile..........devamlı olarak yapacaklar.
Bunlar, her eğitim grubu için ve kalıcı olması için, çeşitli proje uygulamalarında hiç ara vermeden yapılacak ve mini kitapçıklar halinde fotoğrafçılara verilecek.
Şimdi fotoğrafçı adayı olan kardeşlerimiz...yarın fotoğraf sanatçısı olduklarında, ne gibi çalışmalar ile buraya geldiklerini ve hangi eğitim kademelerinden geçtiklerini görecekler....ve bu devam edecek/gidecek.
Bize önerdiğiniz, her ne kadar çalışma programımız içinde olsada...............
Bizleri düşündüğünüz, zahmet ederek kaleme aldığınız ve güçlü arkadaşlık bağlarınız için, Netfoto, eğitim alan arkadaşlar ve şahsım adına sonsuz teşekkürler.

Tarih: 15 Aralık 2009, 01:59 - İp: 195.***.**9.240