stil_bye
stil_bye (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Doğru Rutuşlama Tekninikleri

oncelıkle bız studyo fot. için bu siteye düzenleyenlere teşekkür ederim.yeni üyeyim rutuşlama teknıikleri hakkında
yardım istiyorum.aslında bende yaklaşık 2 senedir fotoshop kullanıyorum ama bir turlu rutuşlama konusunda istedigim neticeyi alacak bir filitre bulamadım.detaylar kayboluyor.

YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

Tarih: 2 Ağustos 2005, 12:41 - İp: yok
biyolog
biyolog (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

rötuş konusunda hemen hemen her türlü filtre plugin ve photoshopun kendi araçlarını kullandım. hatta bir ara sadece rötuşlama işi ile uğraştım. ama her zaman söylediğim gibi sizlerinde takdir edeceği üzere en iyi rötuş iyi ışıklandıırlmış iyi netlenmiş bir fotograf çekebilmektir. daha sonrası bir iki küçük manipülasyon ile halledilebiliyor. ben eklentilerden en çok kodağın pluginini başarılı buluyorum. iyi çekilmiş resimlerde gerçekten sadece rötuş yapmakla kalmıyor aynı zamanda küçük ışık hatalarını da telafi edebiliyor. ama bunun haricinde elinizde fotografa benzemeyen bir çekim varsa rötuş için zaman kaybedeceğinize imkanınız varsa tekrar fotograf çekmenizi öneriirm. teknikler konusunda ise bence her arkadaşımız kendinin en başarılı olduğu yöntemi bulmalı ve onunla çalışmalıdır. çünkü burda şu iyi veya şu kötü demek çok manalı olmuyor. çünkü bazı resimlerde bazı pluginler çok başarıl ıolurken başka bir resimde aynı sonucu alamıyorsunuz. seçim bence kullanıcının zamanla tecrübesine kalacaktır.

Tarih: 25 Mayıs 2006, 20:57 - İp: 193.***.**2.10
wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

Biyolog arkadaşımız son noktayı koymuş tamamen katılıyorum bazı filtre ve plugin ler her fotoğrafta aynı sonucu vermiyor. ayrıca ışığı nasıl kullandığınız çok önemli 18 yıldır stüdyo fotoğrafçılığı yapıyorum ve hala bir şeyler öğreniyorum araştırın size ve çektiğiniz fotoğraflara en uygun tekniği bulacaksınız...

Tarih: 2 Haziran 2006, 14:07 - İp: 85.***.**6.103
savinya
savinya (üye)
İzmir / Amatör

merhaba
rütuş için,filter-noise-median dene güzel bir oluşturursun.
leke, yara ,sivilce için:
healing bursh tool,
stamp tool dene yeter

Tarih: 17 Haziran 2006, 18:14 - İp: 88.***.**7.55
cngzozdmr
cngzozdmr (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

mrb kardeş rötush konusunda sana yardımcı olmaya çalışacağım biraz uzun işama samna yardımcı olur

1- Öncelikle resmi aç resmi orjinal renk ayarlarını yap.
2- Resmin bi kopyasını al ve alt layerdeki resmi gizle(göz işaretine tıklayarak)
3- Aktif layerdeki resimde rötuş yapılmayacak yerleri sil arka plan dahil; yalnız burda dikkat edeceğin nokta yüz hatlarının(göz kaş burun ucu ve dudakların bulunduğu yerleri) keskin fırçalarla silme
4- Son olarakta filter menüsünden blur ve ordanda gussian blur seçeneğini seç
resmin kalitesine göre 2-7 arasında değer ver.
5- Gizlediğin layerin görünürlüğünü aç işte sana mükemmel bi rötush. Kolay gelsin....

Tarih: 17 Ağustos 2006, 19:57 - İp: 88.***.**6.205
mail37
mail37 (üye)
Kastamonu / Amatör

Ben fotoğrafçı değilim ama amötör olarak fotoğrafçılıkla uğraşan ve photoshoplada uzun zamandır uğraşan biri olarak biyolog arkadaşa katılıyorum en iyi rötüş iyi bir çekimdir.Ama rötüş yapmak gerekiyorsa photoshop her türlü rötüşa yeterde artar, ayrıca plug ine falan gerek yok.Bunun içinde tabiiki photoshopta biraz uzmanlaşmak gerekli.wolkan 16 arkadaşımın da belirttiği gibi her filtre ve plugin her resimde aynı sonucu vermiyor.Sonuçta bunlarda photoshop tarzı programların otomatikleştirilmiş hali.Bunu yapan senin isteklerini düşünerek yapmadığı için çok nadiren yapmak istediğine uyacaktır.Amatör biri olarak yazdıklarımı ukalalık olarak görmessiniz inşallah.sadece tecrübelerimi paylaşmak istedim.saygılarımla

Tarih: 20 Ağustos 2006, 02:38 - İp: 213.***.**5.155
erkan02
erkan02 (üye)
Adıyaman / Stüdyo Fotoğrafçısı

Evet Bende Biyolog arkadaşıma katılıyorum iyi bir çekim iyi bir ısık ayarlaması yaparsan photoshopta bir kaç stamp'a ile işi bitirebilirsin....Adı üstünde Stüdyo Fotoğrafçısıyız..Bilgisayar Fotoğrafçısı DeğiL...

Tarih: 21 Ağustos 2006, 14:37 - İp: 85.***.**4.85
hudemirtas
hudemirtas (üye)
Bursa / Meraklı

arkadaşlar bende yeni başlıyorum foto shopa ama cok meraklıyım bende arastırmalrım neticesi en iyi rutuju stamp ve Art History Brush ile yapıyorum ayarı düşürüp 6 ya getiriyorum fazla dagıtmıyor ne kadar dogru olur bilmem ama ben yaptıgım resimleri begeniyorum

Tarih: 10 Eylül 2006, 00:29 - İp: 88.***.**2.207
inblue
inblue (üye)
Çanakkale / Firma

saç kesimi falan fotoshopla mümkün ama rutuşlama uzun ve zor kpt 6 kullnın abi en iyi sonucu alırsınız.

Tarih: 12 Eylül 2006, 17:33 - İp: 88.***.**9.96
denizdemirbas
denizdemirbas (üye)
Yalova / Reklam Fotoğrafçısı

noise ware 4.0 PROFESYONEL TEK KELIMEYLE
AMA BUNDAN IYI NETICE ALMAN İÇİN
STAMP TOOL VE HEALİNG BRUSH TOOL
IYI KULLANMAN GEREK

Tarih: 20 Eylül 2006, 19:10 - İp: 85.***.**8.103
hudemirtas
hudemirtas (üye)
Bursa / Meraklı

bencede temur21 arkadas dogru soyluyor.. zeydur diye bi arkadas form acmıştı onu inceleyim mukemmel sonuç veriyo
Noiseware diyorum butun zaman kaybını önlüyor hiç bişey yapmana gerek kalmıyor

Tarih: 8 Ekim 2006, 03:08 - İp: 88.***.**0.186