a.haydar
a.haydar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Biometrik Fotoğrafta Haksız Rekabet

Alman konsolosluğu bir süredir vize işlemlerinde biometrik diye adlandırılan özel tarz bir fotoğraf istiyor. ancak bahsedilen özelikte fotoğrafı fotoğrafcıların büyük bir kısmı çekebilirken bazı fotoğrafcılara özellikle yönlendiriliyor
bu bana kalırsa haksız rekabete yol açmaktadır bu konuda ne yapabilirim(iz)
bu konuda sne düşünürsünüz.

Tarih: 8 Nisan 2006, 14:14 - İp: yok
myc
myc (üye)
İçel / Stüdyo Fotoğrafçısı

Sn a.haydar arkadaşım Fotoğraf sanatkarlar odanız alman konsosolluğuna bir yazı yazabilir bütün üyelerinin bu işi yaptığını belirten bir yazı anlatabildimi aklıma ilk bu fikir geldi başka bir fikir gelirse sizinle paylaşırım.saygılarımla

Tarih: 8 Nisan 2006, 14:22 - İp: 85.***.**5.204
fotoloji
fotoloji (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

biometrik fotografı her studyo fotografcısı cekebilir. Bazı konsolosluklarn daha farklı ölçülerde talepleri oluyor. Zaten gelen reçetede yazıyor nasıl olacagı fotonun. Bilemiyorum ama hem boyl ebi terim sacma hemde yönlendirmek..

Tarih: 8 Nisan 2006, 14:24 - İp: 85.***.**6.162
cevat
cevat (üye)
Sakarya / Firma

Benimde Başımdan Geçen bir olayı anlatmak isterim Müsterim Geldi Ve dediki Daha önce fotoğraf çekilmiştim o fotografı kabul etmediler yeniden biometrik fotograf çekermisin dedi bizde yeniden fotoğraf çektik ve konsolosluğa fotoğrafı verince neden ist de çekilmedinde sakarya da çekildin git x fotografcıya çekil der ve müşteri dısarı çıkınca da söylenilen fotoğrafçıyı unutur görevliye sorar o da yönlendirir fotografcıya fotografcı 6 biometrik fotografa 20 ytl ve hızlı cıksın abi 1 pakette sigara alırmısın der adamda ne yapsın alır işi görülecekya yeniden kons. gidince bu fotografda olmamıs benim dedigim yerde neden cekilmedin o da dışarıdaki görevliyi göstererek onun söyledigi yere gittim der neyse görevliyi çagırırlar oda ben göndermedim bana birsey sorulmadı der cıkar gider kons. memurunu zor zahmet ikna eder ve fotografları (Müşterimizin Bize Paylaştığı Cümlelerden aLınmıştır)

Tarih: 8 Nisan 2006, 14:25 - İp: 85.***.**0.230
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Photoshop bölümünde benim verdiğim linkden indirilen PDF dosyalarında durum ortada...

İşin ilginç yanı; www.sikayetvar.com sitesine sadece bu büyük firmalardan şikayet gelmiş.. küçük esnafla ilgili hiç şikayet göremedim....

Tarih: 8 Nisan 2006, 14:34 - İp: 81.***.**8.226
a.haydar
a.haydar (üye)

bir müşterim benim bahsedilen özelikteki fotoğrafımı kabul edilmeyince yalçınlarda 20 ytl ye 4 ad çektirmiş bir başkası 4 ad 15 ytl vermiş
konsolosluğun sitesinde yönlendirilen fotoğragcıların listesi bile var
aslında zoruma giden müşterim senin çektiklerini kabul etmiyorlar diye sitem etmesidir.
zaren daralan fotoğraf piyasasında küçük esnafa yaşama şansı vermeyen zihniyeti kınıyorum .
saygılarla

Tarih: 8 Nisan 2006, 16:06 - İp: 88.***.**8.237
thalassa
thalassa (üye)
İstanbul / Amatör

selamlar,

Bu tip şikayetlerinizi odanız aracılığı ile yaparsanız , sonuç almanız kolaylaşır.Çünkü yazı belgeli şikayetlerin cevabı da yazılı olacağından, ortada bir haksızlık var ise düzeltmek zorunda kalırlar.Bizler genelde dertlerimizi başka türlü yollar seçerek anlatmaya çalıştığımız için,onlar da bunun farkında olduklarından , doğru araçla gönderilmeyen şikayeti görmezden gelirler..Odanızı kullanarak bir daha deneyin derim..

sevgiler

Tarih: 9 Nisan 2006, 21:35 - İp: 85.***.**3.65
wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

Aynı problem bursada hac ve umre kayıtları için istenen fotoğraflarda da yaşanmakta insanlar özellikle adını burada vermeyeceğim bir fotoğrafçıya yönlendiriliyor ve uygun fotoğrafı bir tek onlar çekiyor gibi bir hava yaratılıyor.
Ama ben gerekli şikayetleri yaptım sanırım yakında bir sonuç çıkar. saygılar

Tarih: 10 Nisan 2006, 15:34 - İp: 88.***.**5.149
a.haydar
a.haydar (üye)

Et kokmasın diye tuzlarsın, tuz kokarsa ne yaparsın.
pastadan pay koparma derdinde değilim ek kavgası

Tarih: 10 Nisan 2006, 20:13 - İp: 88.***.**1.179
  • 1