articatur
articatur (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafta Çizgiler Çıkıyor :(

düz zeminlerin fotoğrafını çektiğim zaman fotoğrafta ince çizgilerle karşılaştım.sensör problemi olabilir diye düşünüyorum fikri olan paylaşabilirmi acaba.

Tarih: 16 Nisan 2011, 22:19 - İp: 85.***.**2.226
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Olabilir, makinayı ya ikinci el aldınız yada sensörü dikkatsizce sildiniz

Tarih: 18 Nisan 2011, 02:52 - İp: 46.***.**9.221
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

evet sanırım sensör sorunu

Tarih: 18 Nisan 2011, 18:48 - İp: 81.***.**4.47
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

sensör değil shutter yada diyafram selenoidi sorunu...makineyi düşürmüşsün...

Tarih: 19 Nisan 2011, 04:01 - İp: 178.***.**4.147
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Makinenin marka ve modelini.. En azından dSlr veya kompakt olduğu bilgisini belirtmeliydin Merve.. ışığın bol olsun...

Tarih: 21 Nisan 2011, 00:25 - İp: 94.***.**7.55
karamemba
karamemba (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

bende de aynı sorun var malesef,2. el nikon d50 aldım,güneşli havalarda gökyüzü çekimlerinde çizgi veya toza benzer şeyler çok belirgin olup can sıkıyor,servise götürdüğümde çok masraf çıkacağından endişeleniyorum,

Tarih: 11 Temmuz 2011, 23:45 - İp: 85.***.**0.133
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Örnek fotograf yüklemeniz lazım.

Bahsi geçen çizgiler, noktalar gelişi güzel bir dağılım sergiliyorsa bu sensörün pis olduğunu gösterir. Bu durum kısık diafram değerlerinde ortaya çıkar. F11 ve daha düşük diafram değerlerinde toz görünmüyorsa makinaya hiç dokunmayın, boşverin, değmez. Boşveremiyorsanız makul bir ücret karşılığı servise temizlettirin.

Sorun sınırları bulanık yatay bantlar şeklindeyse perde sorunludur. Özellikle flaşsync hızı aşıldığında görünüyorsa, perde hareketinde tutukluk vardır. Modern makinalarda perde kanatları katman katmandır, katmanı oluşturan yapraklarda deformasyon varsa yavaş perde hızlarında bile yatay bir band resmin geri kalanından daha parlak olacaktır. Her şekilde perdenizin değişmesi gerekecektir. Bildiğim kadarıyla ucuz olmasa da makinayı çöpe attırmayacak bir maliyeti var.

Sensörde sınırları sert tam yatay veya tam dikey mükemmel çizgiler varsa sensör elektronik olarak arızalıdır.

Bir de makinanın sensörü kötü temizlendiyse veya nem vs. gibi şeylerden leke ve çizikler oluştuysa, üzerindeki filtre zarar gördüyse (mesela nem yüzünden kabarıp kalktıysa) oluşabilir bahsi geçen sorunlar. Bu da örnek fotolardan az çok anlaşılır.

Bildiğim kadarıyla sensör arızaları maliyeti dolayısıyla makinayı eşşek cennetine yolluyor. (muhtelen 2.el D50 maliyeti, yeni sensörden azdır veya yakındır, yine de bir sormaya değer)

Tarih: 15 Temmuz 2011, 23:30 - İp: 88.***.**1.8
karamemba
karamemba (üye)

çizgiler gelişigüzel,noktalarda var,sanırım toz, ya da korkarım küçük çizikler küçük bir ihtimal olsa da,hatta bir çizi küçük bir iplik ya da kıl parçasına bile benziyor,temizlettirmek için servise götürmeye korkuyorum,servislerin durumu malum,gerek bekletme olayları,gerekse tarafımdan oluşmuş güvensizlik,yıllardır bir elektronik mağazada ürün servis sorumlusu olarak çalıştım bu arada,malesef bir çok kötü tecrübem var

Tarih: 17 Temmuz 2011, 14:45 - İp: 85.***.**4.196
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

burkay abi yetkili teknik servis olarak bizlerden cok cok bilgili ve tecrubeli bu konuda ama sorunun tarifinden kaynaklanan yanlıs degerlendirmeler yapılabilir.
ornek fotograflar yuklemeden "kesin" bir sey soylenemez diyorum şahsen.

Tarih: 18 Temmuz 2011, 18:30 - İp: 88.***.**8.140
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Şunu öncelikle belirtelim : Örnek fotograf yüklemeniz lazım.

Bunu bir kenara yazdıktan sonra toz teşhisi ile bölümü biraz daha açalım :

F1.4 , F2.8 , f4.0, F5.6 gibi nispeten geniş diafram aralığında yokoluyorsa veya bulanıklaşıyorsa bu sensörde değil, sensörün önünde birşeyler olduğunu gösterir. F8, F11,F16,F22 gibi kısık diafram değerlerinde belirginleşiyor ve keskinleşiyorsa, bu da sensörde değil sensörün önünde birşeyler olduğunu gösterir.

DSLRların ilk 1-2 yılında sensörün önündeki filtre çok inceydi ( merak etmeyin Nikon D50 bu döneme denk gelmiyor ), dolayısıyla o filtreye düşen her türlü toz taneciği ayan beyan gözüküyordu. Sonradan DSLR üreticileri işi öğrendiler, filtreyi daha kalın yaptılar, dolayısıyla toz zerrecikleri sensörden uzaklaştığı için geniş diaframlı çekimlerde toz zerresinin sağından solundan, altından üstünden geçen ışık sensör ulaşabildiği için nihai görüntü küçük toz tanelerinden fazla etkilenmez. Ancak gözle görülebilen toz, kıl vs. leke oluşturur.

Tarih: 19 Temmuz 2011, 00:02 - İp: 88.***.**1.8
karamemba
karamemba (üye)

düz zemini çektim önce f4 de iken

http://img269.imageshack.us/img269/829/dsc7068ul.jpg

daha sonra f5.6 ile çektim

http://img851.imageshack.us/img851/1493/dsc7070.jpg

en son f8 ile çektim,lekeler iyice belirginleşti,götürüp baktırmayı düşünüyorum,tahmini ücret ne kadar tutar sizce

http://img64.imageshack.us/img64/129/dsc7071.jpg

Tarih: 21 Temmuz 2011, 14:42 - İp: 85.***.**5.39