Ufuk
Ufuk (fotoşopçu)
İzmir / Meraklı

Iyi Rötuş Nedir?iyi Fotoğraf Nedir?

Gözlemlediğim kadarıyla fotoğrafçılıkta üç çeşit rötuş şekli var.Birincisi bayağı ustalık gerektiren ve hatlara çok girmeden,simada fazla değişiklik yapmadan ve bir nevi gerçek hayattaki makyaj gibi yapılan rötuş şekli.
İkincisi gene hatlara fazla girmeden,ama kırışıklıları alan ve özelliklede dijital teknolojinin nimetlerinden faydalanılarak küçük ve kansız estetik operasyonlar yapar gibi(Lazer tekniği diyoruz bu yönteme ) uygulanan rötuş.

Tarih: 29 Ağustos 2003, 00:00 - İp: yok
Ufuk
Ufuk (fotoşopçu)
İzmir / Meraklı

burdan yazıyla ne kadar anlatılır bilmiyorum ama yardımcı olmaya çalışayım.Öncelikle söyleyeyim makinanız çok da iyi değil.Yani çektiğiniz fotoğrafların çok net olmamasına şaşmayın.Neyse.Benim yöntemim blur tool un opacity sini 100 yapıp çizgilere hiç girmeden pürüzleri gidermek ve sonra history tool un opacity sini 20 yapıp impresionist i işaretleyip History penceresinin de sonuna işaret koyup gene çizgilere girmeden çok göze batan yerleri düzeltmek.

Tarih: 13 Eylül 2003, 22:55 - İp: yok
rgbss
rgbss (üye)
Tokat / Stüdyo Fotoğrafçısı

merhaba arkadaşım ufuk eniyi donucu stanp la alırdısın
resmini %100 oranın da büyüterek fırçanın ucunu 12 veay20
arasına aldığında yüz bölümunde veya bıoyun bölümünde sadece yüzde olmadını istemediğimiz lekelerin üzerine hamle yaparız ama sakın olaki gölgelere dokunma yoksa resmi bozarsın.bu arada sana rotuş u biraz olsun azaltacak bir yol söyleyeyim filtrelerden (noise/dasthean&secrech)ve aradaki ayarları 1.itibaren 10 2. ayara 1 vererek filtre uygula
hitoryden bir adım geri gel history de yazan dasthean&secre e
işaretle ve stanp ın yanındaki fırça uça20 opeist vererek ufak tefek izleri kapatsiyah lekeleri layt beyaz lekeleri darken la kapat ve ozaman göreceksinki rotuş un yarı yarı ya bitmiş olacaktı. saygılar

Tarih: 15 Aralık 2003, 19:52 - İp: yok
incubus
incubus (üye)
İstanbul / Meraklı

rutuş konusunda ek plugin istersenniz bana ulaşın bende harika bi plugin war üstelik ben yaptım beğenmeme şansınız yok fiyatı 250 $ beğenmezseniz almak zorunda değilsiniz üstelik filtrelere akleyerek tek tuşla yapabilirsiniz

Tarih: 17 Aralık 2003, 12:21 - İp: yok
Ufuk
Ufuk (fotoşopçu)
İzmir / Meraklı

hiç bir rötuş programı senin elle yapacağın rötuşda alacağın neticeyi vermez.Bir sürü program var piyasada ama bence sen photoshop un kendi araçlarını kullan.El dokuma halıyla makina dokuma halı bir olmaz

Tarih: 21 Mayıs 2004, 20:36 - İp: yok