Ufuk
Ufuk (fotoşopçu)
İzmir / Meraklı

Iyi Rötuş Nedir?iyi Fotoğraf Nedir?

Gözlemlediğim kadarıyla fotoğrafçılıkta üç çeşit rötuş şekli var.Birincisi bayağı ustalık gerektiren ve hatlara çok girmeden,simada fazla değişiklik yapmadan ve bir nevi gerçek hayattaki makyaj gibi yapılan rötuş şekli.
İkincisi gene hatlara fazla girmeden,ama kırışıklıları alan ve özelliklede dijital teknolojinin nimetlerinden faydalanılarak küçük ve kansız estetik operasyonlar yapar gibi(Lazer tekniği diyoruz bu yönteme ) uygulanan rötuş.

Tarih: 29 Ağustos 2003, 00:00 - İp: yok
Ufuk
Ufuk (fotoşopçu)
İzmir / Meraklı

Üçüncüsüyse tamamen dijital yöntemlerle yapılan sıvama adıyla anılan yöntem.Bunu daha çok işin ehli olmayan ve çoğunlukla kaliteden çok hıza ve ucuz işgücüne önem veren büyük firmalardaki çalışanlar veya işyerinin sote bir yerine bir bilgisayar atıp(veya müşteri bak ne kadar modern fotoğrafçı desin diye görünür bir yere de olabilir) başına da oğlunu,kardeşini veya yeğenini vs geçirip para vermekten yırtan ve işi bilen kişilerden telefon veya ekmek arası köfte ayran ısmarlamak kaydıyla bizzat işyerine getirtip rica minnet bişeyler kapmaya çalışan küçük esnaf(bazen büyük de olabiliyor) çalışanınlarının yaptığı rötuş şekli.Bu rötuş şeklinde adından da anlaşılacağı üzere(sıvama yöntemi) yüzün bazı hatları hat olmaktan çıkıp vadiye dönüşmüş ve birbirlerine girmiştir.Ağız,burun,göz birbirine karışmıştır.Girilmemesi gereken yerlere fırça kaydırıldığı için(aceleden ve el alışkanlığı olmamasından kaynaklanıyor olsa gerek)özellikle burunda,dudaklarda ve gözlerde küçük sarkmalar meydana gelmiştir.Ve bu yöntem gerçek hayattaki kanlı estetik operasyonları hatırlatır.Micheal Jackson’ı yaratığa çeviren operasyonlardan bahsediyorum.

Tarih: 29 Ağustos 2003, 04:03 - İp: yok
Ufuk
Ufuk (fotoşopçu)
İzmir / Meraklı

Bu üç yöntem arasından benim tercihim 2. yöntemdir.Ama fotoğrafçıların müşteri profiline baktığımızda özellikle bayan müşterilere bu tür bir fotoğrafı kabul ettirmekte zorluk çekilebiliyor.Bayan müşterilerin büyük kısmı aynaya baktığında gördüğü surattan çok pürüssüz bir cilde sahip,kusursuz ve güzel bir bayan fotoğrafı alıp sonra da onu arkadaşlarına gösterip hava atmayı tercih ediyor.O fotoğrafın kendisine benzeyip benzemememi önemli değildir.Kendi fotoğrafı diye tutup güzel bir mankenin fotoğrafını versen onu bile alıp gidecek.O kadar şartlanmış.Eğitim seviyesiyle alakası olmayan bir olay bu.Hatta eğitim seviyesi arttıkça fotoğraf cahilliği artıyor diyebilirim.Cahillik demek yanlış bi tanım olur.Şöyle diyelim “madem eğitimliyim(veya zenginim)neden ezik gibi bu fotoğrafı hemen beğenip alayım.Burnum kötü çıkmış,rengi çok koyu,suratım çok sarı,saçım kahverengi gibi olmuş diyim de benim eğitimli ve bilinçli biri olduğumu görsünler”düşüncesi olabilir.Fotoğrafçılar için en zor şey herhalde bir bayana fotoğrafını vermektir.İçinde binbir korkuyla uzatır o fotoğrafı bayan müşteriye.Ya beğenmezse,ya şuraya kusur bulursa diye geçirir içinden.Ve çoğu zaman kavgayla sonuçlanan diyaloglar yaşanır o bayan ve fotoğrafçı arasında.Gerçekten zor anlardır.Ama bunun böyle olmasında geçmişten günümüze fotoğrafçıların da suçu var.Neyse bu konu uzun bi mesele.

Tarih: 29 Ağustos 2003, 04:05 - İp: yok
Ufuk
Ufuk (fotoşopçu)
İzmir / Meraklı

Son günlerde Hülya Avşar’ın 20 lik genç kız gibi çıktığı fotoğrafların medyada eleştri alması ve gündem oluşturması bu anlayışın değişmesine yardımcı olabilir diye düşünüyorum.Umarım bu tür olaylar daha sık medyada yer alır hatta tartışma programlarına konu olur da(Reha Muhtar’ın programı hariç) artık insanlar fotoğraf konusunda bilinçlenir neyin doğru olduğunu anlar

Tarih: 29 Ağustos 2003, 04:07 - İp: yok
Ufuk
Ufuk (fotoşopçu)
İzmir / Meraklı

forum belli bi harf sayısının üstündeki mesajları almadığı için mesajımı 4 parça halinde yazmak zorunda kaldım.İlk mesajı okuduktan sonra en alttaki mesajdan üste doğru okursanız sırayı takip etmiş olursunuz

Tarih: 29 Ağustos 2003, 04:09 - İp: yok
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Ufuk kardeş bilgilerini paylaşmak istersen eğitim sayfası hazırlıyorum şu an büyük bölümünü hazırladım photoshop eğitimi içinde sayfa tasarlıyorum bilgilerine seve seve yer veririm

[email protected] adresinden bana ulaşabilirsin

Tarih: 29 Ağustos 2003, 23:01 - İp: yok
Ufuk
Ufuk (fotoşopçu)
İzmir / Meraklı

Bilgilerimi paylaşmak isterim ben de ama yıllardır bu fotoğrafçılardan çok çektim.Bilgilerimi ya çok ucuza ya bedavaya sattım .Şu askerliğim bi bitsin paralı bi iş buliyim o zaman anlatırım bazı gizli teknikleri.Şimdi anlatırsam akerden geldikten sonra iş bulamam

Tarih: 30 Ağustos 2003, 11:20 - İp: yok
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Bakalım o zamana kadar fotoğrafçılık kalacakmı

Tarih: 30 Ağustos 2003, 16:45 - İp: yok
m.ayata
m.ayata (üye)
Tokat / Amatör

Selam ufuk arkadaşım Arkadaşım ben de stüdyo fotoğrafçılığına yeni başladım.Photoshopla resimleri düzeltmeye çalışıyorum.Sana bir sorum olacak.Acaba Photoshop ta resimleri netleştirmek ,yüzleri pürüzsüz hale getirmek için ek plugin mi kullanılıyor yoksa Bunu photoshop imkanlarını kullanarak mı gerçekleştiriliyor senden bunu öğrenmak istiyorum.Bana bir kaç ipicu verirmisin.

Tarih: 9 Eylül 2003, 22:45 - İp: yok
Ufuk
Ufuk (fotoşopçu)
İzmir / Meraklı

m.ayata ya
ek plugin kullanalarda var ama o pluginlerin yaptığı herşeyi p.shopun kendi filtreleri ve birazcık beceriyle yapmak mümkün.Netlik olayına gelirsek çektiğiniz fotoğraf net değilse p.shop da yapabileceğin pek de fazla bişey yok.Çekimlerde ne kullanıyorsunuz onu da söyleseydiniz daha iyi olurdu.Layka veya role çekip taramamı yapıyorsunuz yoksa dijital makinanız mı var?
Yüzün pürüzsüzlüğü olayını da rötuşla halledebilirsiniz.Ben blur tool u kullanıyorum.Tabi ondan sonra bazı ek şeyler yapmak da gerekiyor

Tarih: 10 Eylül 2003, 13:11 - İp: yok
m.ayata
m.ayata (üye)
Tokat / Amatör

Selam ufuk kardeş.Biz dijital fotoğraf makinesi kullanıyoruz.
(olympus e-10).Dijitale yeni geçtik.Rutuş işleminde noise içindeki adını tam olarak hatırlayamadım herhalde d ile başlayan bir filre var onu kullnıyorum.Blur tool ile yaptığım zaman resim bulanıklaşıyor.Herhalde tam ayarlayamıyorum.Senden ricam bu rutuş konusunda ayrıntılı bilgi istiyorum. mail adresim : [email protected] şimdiden teşekkürler...

Tarih: 13 Eylül 2003, 21:36 - İp: yok