fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Kültür Mirasımız Kategorisi

Arkadaşlar,
sitede yeni bir kategori öneriyorum.
Bu kategorideki fotograflar araştırmacılara ve turizme önemli katkı sağlayacaktır. Kalabalık bir fotografçı ailesi olan netfotograf, kısa sürede ciddi bir arşiv oluşturabilir. Kategoriye uygun olmayan fotograflar editörler tarafından şehir mimari kategorisine taşınabilir.

Bu kategoride fotograf yayınlayanlar şu şartları kabul etmelidir.
ftograflar maksimum 600 pixel boyundadır (sınırlı kullanım için)
Fotografçı sadece kendi çektiği fotografları yayınlayabilir.
Fotografları mevcut boyutları ile kullanma izni vardır. Nezaket icabı kaynak belirtilmesi tercih edilir. İzin alınmadanda kullanılabilir.
Büyük boyları talep edilirse Kullanıcı ile temasa geçilerek ücreti mukabili temin edilebilir.
Burada yayınlanan fotograflar silinmeyecektir. Kullanıcı siteden kaydını sildirse bile bu kategorideki fotograflar kalacaktır, yayınlayanlar fotografın küçük boyutu hakkında sınırsız serbest kullanım vermişlerdir. Fotografın küçük boy kullanımı dışında tüm hakları (matbu yayın, sergi, afiş...) sahibine aittir.
Fotograflanan yapılar en az 100 yıllık olmalıdır. (osmanlı dönemi ve öncesi)

Fotografı yayınlerken
Mutlaka fotografçının adı, yapının türü, yeri (şehir, kasaba köy) ve adı olmalı.
Bu fotografın internet aramalarında bulunabilmesi için önemli ve şart.
Mümkünse Yapı hakkında bilgi, bilgi alıntı ise, kaynak.
Tercihen GPS koordinatları ..veya google earth koordinatları.. ve uygun gördüğünüz diğer bilgiler, hakkında efsaneler vs.. Hatta olanak varsa bilgilerin ingilizce tercümesi ..

Belki fotografı siteye yüklerken özel alanlı bir form gerekecek.

Bu bilgilerle internet araması yapanlar fotografa kolayca ulaşabilirler.
Mesela "Adıyaman köprüleri" araması yapan biri zaten arama motorlarında üst seviyelerde olan sitemizi kolyaca görecektir.
Desteklermisiniz ? Biraz amaca yönelik fotograf çekmek, ve elimizden geldiğince bir katkı yapmak, gezdiğimiz yerlerde, yakınımızda bulunan değerleri sergilemek, tanıtmak adına...
Bir sürü değerli fotograf kişisel galerilerde duruyor, ama ulaşması zor. Eminim bir sürü kişinin arşivinde yatan fotograflar var.

Yukarıda kaba hatlarını yazdığım fikri geliştirecek öneriler ?

Tarih: 17 Ağustos 2007, 13:11 - İp: 85.***.**9.248
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Fatih Bey,
Bu tip bir kategori benim de aklımdan geçti aslında.
Çok faydalı olur kanaatindeyim. Site sahibi Sayın Fikret Diker ' in bir sözü var ''netfotoğraf Türkiye nin minyatüre edilmiş hali'' gibi bir söz...

Ankaralı, Ordulu, Mardinli, Rizeli, İstanbullu, Gaziantepli, Adanalı, Konyalı...kısaca sitemizde sanırım ülkemizin her bir noktasından çok sayıda kullanıcı var.

Ben bahsettiğiniz tarz fotoğrafları google earth programına ekliyorum, binlerle ifade edilen kullanıcı sayısına ulaşan fotoğraflarım var orada.

Burada da böyle bir bölüm oluşturulsa açıkçası çok yerinde olur. Ülkemizin eşsiz kültür hazinesine çok ama çok büyük bir katkısı olur diye düşünüyorum.

Zamanla bir arşiv oluşur ve belki de netfotoğraf Türkiye haritası gibi bir şey de düzenlenebilir bu sayede.

-------------
Benim düşündüğüm bir başka kategori ''herkes yaşadığı şehrin, kasabanın, köyün'' fotoğrafını çeksin ve ayrı bir kategoriye yüklesin. Bu sayede müthiş bir fotoğraf bankası oluşurdu doğrusu.
-------------
Konuyu dağıtmayayım,
Bildiğim kadarıyla 10 sene öncesinin dia arşivleri bu gün için eskisi kadar rağbet görmüyor. Bu gün devasa dijital fotoğraf arşivleri ilgi görüyor.
Kültür varlığımızla ilgili sağlıklı bir kategori oluşturabilirsek faydalı bir iş yapmış oluruz. ..

Ben destekliyorum bu önerinizi.

Tarih: 17 Ağustos 2007, 13:31 - İp: 81.***.**7.49
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sağol Hakan.
Bildiğim kadar böyle bir site henüz yok, ama mutlaka olacak. wowturkey sitesinde epey fotograf var, ama bölük pörçük ve fotograflarla ilintili kategorik bilgiler yok.
Bizim site bir ilk olurdu.
Şehirlere göre bir üst kategori nasıl olurdu ?.

Aslında bir fotograf veri tabanı lazım, şehre, türe, zamana, mimara vs vs göre arama yapılabilecek, ama bu herhalde biraz fazla olur.
Türkiye haritası gibi boyutu değişken bir arama tarzıda ilginç olur doğrusu. Mesela selçuklu kervansarayları diye arasan, haritada ticaret rotaları beliriverir.

Tarih: 17 Ağustos 2007, 14:04 - İp: 85.***.**9.248
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

cok guzel bir fikir gercekten..dediginiz gibi cokda yarralı olabilecek bir konu..artılarını fazlasıyla saymıssınız zaten..oncelikle tebrik ediyorum..sonrasında tesekkur ediyorum..
------
ama işin birde ama kısmı var..
uylerimiz fotograf eklerken acıklama kısmını atlıyor,kimsenın acıklama yazma gibi bir kaygısı yok..
tarıhı ve kulturel mıraslarımız da olsa konu, uyeler ,yine "hosuma gıttı cektim" vs. gibi acıklamalarla geciştireceklerdir..

bunun onune gecilebilirse eger uygulama tam manasıyla faydalı bır uygulama olur..
amacınada ulasabılır...
kulturel mirazlarımızın sadece fotograf olarak degil,bilgi olarakda yayınlanmasını saglamak gerekir..

bir diger cekincemde uyelerin falanca sokakta bilmem ne hoca turbesi,yada 20-30 yıllık yapılara bilmem ne camii diye fazladan deger yukleyip,yanıltıcı bilgilendirme yapmaları...

yuzde 80i belgesel izledigini beyan eden ama nedense reytıng lıstelerıne bunu yansıtamayan bir toplum boyle yararlı bir kategoriye nekadar ilgi gosterir,onuda zamanla gorurduk...
---
guzel bir fikir..tebrikler..tesekkurler..

Tarih: 17 Ağustos 2007, 14:21 - İp: 88.***.**7.176
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Bu tip şeyler aslında çok faydalı. Mesela fotokritikte mükemmel bir Türkiye kuşları arşivi oluştu diyebiliriz, aynı şekilde türkiye bitkileri diye bir fotoğraf aramasına çıksak google den daha çok faydası dokunacak şey bir fotoğraf galerisini gezmek olur. Fotokritikteki bol kategorinin bir artısı bu.

Aslında makro fotoğrafların bile belli bir değeri var bildiğim kadarıyla. Bir biyolog siteleri gezse eminim çok şey öğrenir, belki de ülkemizde yaşamayan böcek türleriyle karşılaşır.

web galerilerinin bu birikimlerinden yararlanmak gerek.

Konumuz Kültür varlıklarımız olduğuna göre ;

Bence İlllere göre tasnif faydalı olur.
Fotoğrafı yüklerken diğer fotoğraflardan farklı bir form olsa, bu formda bulunduğu il, inşa tarihi gibi bir seçenek olsa ve bu seçeneklerin doldurulması zorunlu olsa, daha sonra - örneğin Rize ili'nde aramak -mümkün olsa nasıl olur acaba?
Ya da bulunduğu il,
bina türü(kilise, köprü,medrese,cami gibi) gibi kriterler....

Tarih: 17 Ağustos 2007, 14:26 - İp: 81.***.**7.49
zafertekin
zafertekin (üye)
Ankara / Amatör

pazarbey in komik kategorinin altındada o taleb etmiştim burda daha doğru olmuş.

#zafertekin' tarafından 17.08.2007 14:29:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ağustos 2007, 14:27 - İp: 81.***.**7.212
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Selam Çağdaş,
Kategoriye uymayan fotograflar, şehir mimari kategorisine taşınabilir. Bu kategoriyle ilgili birkaç kişi düzenleme yetkisi alabilir.

Sevgili Hakan, maalesef çok detaylı form pratik olmaz, zaten bir çok yapının ne yapım tarihi nede mimarı biliniyor.
Yer, isim, yapı kategorisi ve yapının bilinen adı minimum koşullar olmalı.
En azından bu alanlardan arama yapılabilir.
Yer için şehir bir üst kategori olmalı. Gerçi her gün yeni şehirler çıkıp duruyor ama..
Yapı kategorileri için bir mimar veya sanat tarhçisi arkadaşımız destek verebilir. Biraz ince iş.

Daha detaylı bilgi veren olursa (basit bir internet araştırması yapmak çok büyük külfet olmaz) ne ala.

Zafer bey, umarım ortak çabalar bir sonuç verir.

Tarih: 17 Ağustos 2007, 15:02 - İp: 85.***.**9.248
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Düşünce çok güzel,destekliyorum hatta sırf bu arşive katkı yapmak için belirli yerlere fotoğraf çekmeye bile gidebilirim(z).

Arşivleme ve düzenleme o kadar önemli ki hem tarih adına hem de bilim adına,çok yarar getireceğine ve sitenin popularitesine çok büyük katkı yapacağına eminim.

Bu fikir çıktıktan sonra böyle bir kategori açılmazsa ayıp zaten

Ama işin bir de gerçek boyutları var bu fotoğrafları adamakıllı ekleyen insanların sayısı 15-20 yi geçmez,olsun ben yine de kesin destekliyorum.Arşiv ve düzen tam bana göre

Tarih: 18 Ağustos 2007, 13:44 - İp: 88.***.**4.210
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Fotoğraf sayısı konusunda şüpheniz olmasın arkadaşlar, fotoğraf eklenir bu sorun değil.
Bende bu tip bir sürü fotoğraf var, harddsikin derinliklerinden kurtarmak gerek.

Tarih: 18 Ağustos 2007, 14:32 - İp: 88.***.**7.156
zafertekin
zafertekin (üye)
Ankara / Amatör

Fatih hocamın,öncülüğünde bu günden başlayarak yüklemeye başlıyalım fotoğraf yüklemeye daha sonra site bir kategori açtıgında oraya seçsin derim.
hem bizler için bir proje çalışması eskizi olur.
hemde eksikleri Fatih hocam vakit buldukca gidermemiz için yardımcı olur.

Tarih: 18 Ağustos 2007, 15:25 - İp: 88.***.**4.6
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Ben de yeteri kadar ilgi olacağına inanıyorum. Bu Türkiye için karınca kararınca bizim katkımız olur. Bir amaç için fotograf çekmek, bir proje için fotograf çekmek inanın çok daha keyifli ve verimli oluyor. Bilmediğimiz yörelerden ne yapılar göreceğiz kimbilir.
Zafer bey, dilerseniz fotograflarımızı hazırlamaya başlayalım, ama site yönetiminden bir yanıt gelene kadar bekleyelim. Eğer bir form ile girilecekse, sonra transfer etmek ikinci bir güçlük olabilir.

Form için kaba bir örnek olarak;

yeri : Adilcevaz
Yapı türü : cami, kilise, havra, tapınak Diğer dini yapılar (liste2 den seçilecek )
Yapı adı : Zal paşa camii, tuğrul bey camii (bu fotograf adı olarak verilebilir)
Açıklama: (sitede bu günki hali gibi)
Adilcevaz-Ahlat yol üzerinde,göl kenarında, Adilcevaz Kalesi’nin altında bulunan Adilcevaz Paşa Camisi XVI.yüzyılda Zal Paşa tarafından tamir ettirilmiştir, ilk yapım yılı bilinmemektedir vs vs..

Liste1 : Türkiyenin illeri (81 seçenek)
Liste 2:
1) kale, kule, sur, Diğer askeri yapılar
2) bina, kervansaray, han, agora, tiyatro, Diğer sivil yapılar
3) Cami kilise, havra, tapınak Diğer Dini yapılar
4) köprü, tünel, baraj, set Diğer Teknik yapılar
5) tümülüs, lahit, kümbet, mezar, mozole, nekropol
6) heykel, kaya kabartması yazıtlar Diğer Sanat ve belge yapıtları

Ne dersiniz ?
daha iyi ve basit bir form nasıl olabilir ?
Liste 2 için önerileriniz varmı ?

Tarih: 18 Ağustos 2007, 15:47 - İp: 85.***.**9.248