sercin
sercin (üye)
İstanbul / Meraklı

Pentax K100d Kit Lensleri

Herkese merhaba,

Oncelikle fotograf konusunda ve tabii ki bu forumda yepyeni oldugumu belirtmek isterim. Ancak son uc gundur bu forumun bircok yerini okudum. Son bir aydir bir DSLR almaya calisiyor ancak bilgi eksiklikleri sebebiyle karar veremiyordum. Sonunda bu forumun baska bir yerine K100D ile ilgili iyi yorumlari okuyunca bu makineyi almaya karar verdim. K100D 18-55 + 50-200 Lens kiti ile 1500 - 1600 YTL civarinda bulunabiliyor sanirim. Bu da diger seceneklere gore cok iyi bir fiyat.

Simdi soruma geceyim. Yine bu forumun ilgili yerinde K100 ile birlikte gelen lenslerin de performanslarinin cok iyi oldugu belirtiliyordu. Bu lenslerin isimleri satis sitelerinde sadece 18-55 + 50-200 olarak geciyor. Tam adlarinin soyle oldugunu tahmin ediyorum:

Pentax DA 18-55 mm F:3,5-5,6 AL

Pentax FA 50-200 mm F:4-5,6

Sorularim soyle:

1) Buradaki DA, AL ve FA kisaltmalarinin anlamlari nedir?

2) Ikincisi, 3,5-5,6 veya 4-5,6 en kucuk diyafram degerleri olarak biraz buyuk degil mi? 2.8 vs olsa daha iyi olmaz miydi? Bu, karanlik ortamlarda diyaframi cok fazla acamayacagim anlamina gelmez mi? Yani kisaca bu degerler yeterli mi?

3) Bunlarin en yuksek diyafram degerleri nedir? (Bunlari ogrenmek icin bukey foto'nun web sayfasina girdim ancak sadece onerilen fiyat bilgileri yer aliyor)

4) Kafamda kalan kucuk bir suphe daha var. Diger makina secenegim de Nikon D80 + 18-135 Lens idi. Fiyat 1850 YTL civari. (Yani 18-55 + 50-200 yerine tek lens). Bu, insani objektif degistirme zahmetinden kurtarmaz mi? Ama sanirim odak uzaklık araligi ne kadar genislerse performansi o kadar azaliyor. Bu iki secenek arasinda hem de 250-300 YTL fark var. O parayi diger aksesuarlara yatirabilirim.

Bu uzun mesaj icin ozur diliyor, yanitlariniz icin simdiden tesekkur ediyorum.

Sercin

Tarih: 11 Nisan 2007, 13:33 - İp: 88.***.**1.141
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

1) DA sadece APCS boyutu sensöre sahip Dslr'lerde kullanabileceğin anlamına gelir. 35mm formatındaki SLR veya DSLR'lerde kullanamazsın.
AL: Lenste Asferik elementler kullanıldığını belirtir.

Teknolojik gelişime bağlı olarak bodylere çeşitli özellikler ekleniyor ve sahip oldukları özelliklere göre bodyler Pentax sistemde K mount, Kf mount, Ka mount, Kaf mount, Kaf2 mount gibi kodlarla isimlendiriliyorlar. Aynı şekilde bodylere eklenen yeni özelliklere uyumlu olarak lensler de üretiliyor ve bunlar da M,A,F,FA,FAJ gibi kodlarla adlandırılıyorlar. Mesela FA lensler kendinden önceki F lenslere göre bildiğim kadarıyla Power zoom yapabilme özelliğine sahipler ve Kaf2 mount bodylerin bütün özelliklerini kullanabiliyorlar.

2) 2.8 olsa tabii ki daha iyi olurdu ama ekmek-köfte olayı.

3)En büyük diyafram değerlerini 22 diye biliyorum ama yanılıyor olabilirim.

4) Bunu kendin cevaplamışsın zaten.

Tarih: 11 Nisan 2007, 14:18 - İp: 213.***.**5.242
sercin
sercin (üye)
İstanbul / Meraklı

Yanit icin tesekkurler, ancak benim merakli seviyemi biraz asiyo bu yanit. Anladigim kadariyla lenste asferik elementler kullanılmasi iyi bisey Ancak power zoom ne demek bilmiyorum.

Dorduncu soruma biseyler daha eklemek istiyorum. (Kamera almak zor bisey, insan surekli karar degistiriyor) Simdi bu objektif tak cikar isi sanki insani biraz kisitlayan birsey gibi geliyor. Bir de ornegin yurt disinda birkac aylik bir gezi yapmayi planliyorum. Kamera arti iki objektif tasimak biraz zor olur gibi. Bir alternatif daha buldum. O da D70s + 18-70 Lens + 1 GB CF kart. Onunda fiyati K100D 18-55 + 50-200 ile hemen hemen ayni gibi. Bu forumdan ogrendigim kadariyla kamera alirken makineden cok lenslere onem vermek gerekiyor. Ben baslangic seviyesinde oldugum icin 70'ten daha buyuk degerlere ihtiyacim olmayabilecegini soylemislerdi. Sanirim bu deger ile portre cekilebiliyor. Dolayisiyla Nikon D70 s ile 18-55 + 50-300 Lens veya Pentax K100D ile 18-70 Lens seceneklerinden hangisini almak daha dogru olur?

Tarih: 11 Nisan 2007, 16:01 - İp: 88.***.**1.141
sercin
sercin (üye)
İstanbul / Meraklı

Pardon son cumle yanlis olmus. Soyle olacakti:

Dolayisiyla Nikon D70s ile 18-70 Lens veya Pentax K100D ile 18-55 + 50-200 Lens seceneklerinden hangisini almak daha dogru olur

Tarih: 11 Nisan 2007, 16:03 - İp: 88.***.**1.141
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

"Aspherical lensler kullanılarak olağanüstü yüzeysel parlaklık elde edilirken aspherical sapmalar ve astigmatism kompanze edilir."

Reproset'in sitesinde asferik lenslerin ne işe yaradığı ile ilgili olarak verilen bu bilgi şimdilik yeterli sanırım.

Power zoom, zoom'u lens üzerinde bulunan zoom halkasını el ile çevirerek değil, lensin içindeki bir motor vasıtasıyla otomatik olarak yapıyorsun demek.

Herkesin doğruları farklıdır. Kendi fikrimi söylemem gerekirse titreşim önleme özelliği gibi çok önemli bir özellik nedeniyle ben pentax derim.

Tarih: 11 Nisan 2007, 16:50 - İp: 213.***.**5.242
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Eski bir nikoncu olmama rağmen dijital nikon makinalarda titreşim önleme özelliği olmayışı başka markalara yönelmeye zorluyor. Nikon lenslerin hepsinde VR özelliği de yok. Fiyatları yüksek. Gezi amaçlı nikon düşünürseniz 18-200 VR objektifi seçmeniz mantıklı olur. Ama o fiyata değer mi sorusunu yanıtlamak size kalmış.
Tek lens taşımak açısından Sony A100+18-200 seçeneğine bir baksanız 1870 TL gibi fiyatı görünüyor.
Acele etmeden değerlendirmenizi öneririm.

Tarih: 11 Nisan 2007, 17:32 - İp: 88.***.**4.24
sercin
sercin (üye)
İstanbul / Meraklı

Merson ve Bitpire, yanitlariniz icin tesekkurler.

Bitpire, dedektiflik yapmak gibi oldu ama forumdaki baska yerleri okurken sanirim gecen yil K100D ile birlikte sigma 17-70 lens almis oldugunu ogrendim. Sanirim ihtiyacim olan tam da bu kombinasyon. Bir de fuarda bu Pentax'larin ve sigma lenslerin satis fiyatlarinin daha uygun olup olmadigini ogrenirsem benden daha mutlusu kalmayacak.

Tarih: 13 Nisan 2007, 11:14 - İp: 88.***.**1.141
  • 1