bersoz
bersoz (üye)
İstanbul / Amatör

Objektif Verileri

herkese merhaba,

obtekjiflerin üzerinde yazan sayısal verilerin ne anlama geldiğini öğrenmeye
çalışıyorum, fakat bulduğum birkaç kısa bilgi pek tatmin edici olmadı.

zaman ayırıp biri bunları anlata bilirse ve ya bu konuda yayınlamış herhangi
bir yazılı, görsel yayını önerebilirse çok sevinirim.

şimdiden teşekkür ederim...

Tarih: 12 Aralık 2008, 15:18 - İp: 212.***.**3.251
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Kısa bir örnekle açıklamaya çalışayım.

EF-s 17-85 F/4-5,6 IS USM lensten hareketle. Üzerinde yazan kısımları kısa kısa anlatayım.

EF-s 17-85mm: EF-s: Canon firmasının APS-C ölçüsüne sahip sensörü olan makinalar için ürettiği optik türüdür. 17-85mm objektifin odak uzaklığının hangi aralıklarda olduğunu belirtmektedir.17mm odak uzaklığı ile 85mm odak uzaklığına sahip bir objektif olduğunu belirtiyor.85/17:5X zoom yapabiliyor.Burada şunuda belirtmek istiyorum ki kameralar fotograf makinaların da üzerlerinde kaç zoom yağtığını belirten 4x,10x,20x gibi ifadeler vardır bu ifade sürekli "X" olarak okunur aslında çarpı anlamında katı anlamındadır.
17mm odak uzaklığında ki bir objektif yukarıdaki örnekte de olduğu gibi 5 kat büyütme yaparak 85mm odak uzaklığına ulaşıyor.

Geldik en civcivli bölüme

1:4-5,6 buradaki değerlerde objektifin ışık geçirgenliği ile ilgili açıklamalar.

1 rakamı burada insan gözünün ışık değerini simgelerken,4 ise makinanın 17mm geniş açı ucunda ki ışık geçirgenliği değerini ifade ediyor.5,6 ise objektifin zoom yağtığındaki en çok ışık geçirgenliğini ifade ediyor.Burada objektifin diyafram değerleri ne kadar 1 rakamına yakın olursa o kadar iyi bir ışık geçirgenliğine sahip demektedir.

Bazı durumlarda bu diyafram değeri zoom objektif olsa bile 1:4 gibi sabitte olabiliyor.bu zoom yapsam dahi ışık geçirgenliğinden kaybetmem ama pahalıyım anlamına geliyor.

IS nin anlamı IMAGE STABILIZER titreşim önleme mekanizması olduğunu belirtiyor Nikon buna VR diyor.

USM ise objektifin motor tipi buda CANON firmasına özel : ultra sonic motor anlamına geliyor.Sessiz ve hızlı oto fokus.

Birde makinanın filtre çapının kaç mm olduğunu yazan bir değer vardır yanında üstü çizgili bir yuvarlak gibi birşey oluyor.şimdi burada çizemicem.

Başka merak edilen birşey olursa açıklamaya çalışırım

Tarih: 12 Aralık 2008, 17:00 - İp: 85.***.**8.136
bersoz
bersoz (üye)
İstanbul / Amatör

çok teşekkür ederim

başka bir değişle;
17-85mm örneğindeki " 17 " görüş açısının genişliğini, " 85 " ise zoom katsayısını
ifade ediyor diyebilirmiyiz?

kısa bir süre önce 450d aldım ve üzerinde malum 18-55mm kit lensi var.
hem geniş açı hemde ufaktan zoom' uda olan bir lens almayı düşünüyorum
fiyat/performans olarak hangi markanın hang modellerini tavsiye edersiniz...

Tarih: 12 Aralık 2008, 19:26 - İp: 88.***.**7.209
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Sağolasın sevgili eos kardeşim açıklayıcı bilgi vermeye çalışmış ama bilgi vermekten ziyade Canon reklamı yapmış

17-85mm örneğindeki " 17 " görüş açısının genişliğini, " 85 " ise zoom katsayısını ifade ediyor diyebilirmiyiz?

Diyemeyiz.. bu konuda yanlış anlamışsınız..Örnekteki 17 mm, ilgili objektifin en geniş açıdaki odak uzaklığını, 85 mm ise yine aynı objektifin en dar açıdaki odak uzaklığını ifade eder..Örneğin 70-200 bir objektif düşünelim..aynı şekilde 70 mm bu objektifin en geniş açıdaki odak uzunluğunu, 200 mm ise en dar açıdaki odak uzunluğunu ifade eder..Veya başka bir objektif için sadece 85 mm rakamı varsa; bu o objektifin sabit odak uzaklığına sahip olduğu ve zoom yapmadığı anlamına gelir..

Diyafram değerleri için konuşursak..Örneği verilen f/4-5.6 değerleri şu anlama gelmektedir..ilgili objektifin en geniş açısı olan odak uzaklığında o objektif maksimum diyafram açıklığı olarak f/4 değerini görebilmekte; en dar açısı olan odak uzaklığında ise yine maksimum f/5.6 diyafram açıklığını görebilmektedir demektir....

Tarih: 12 Aralık 2008, 19:54 - İp: 88.***.**0.248
bersoz
bersoz (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkürler aeron..

Tarih: 12 Aralık 2008, 21:10 - İp: 88.***.**7.209
e0s
e0s (üye)

ne etseydim Nikon optik ilemi anlatsaydım üzerinde yazılı olanları.

Neyse olcak o kadar aeron çaktırma..

Tarih: 12 Aralık 2008, 21:49 - İp: 92.***.**8.147
aeron
aeron (üye)
Ankara / Meraklı

Neyse olcak o kadar aeron çaktırma..

sen varya sen... (çaktırma ben de canoncuyum da işte her markaya eşit olmak zorundayız..)

Tarih: 12 Aralık 2008, 21:54 - İp: 88.***.**0.248
e0s
e0s (üye)

iyiki çaktırmadın haa thank you yani..

Şaka bi yana sende Canon da çalışsan örneği Canon lens ile verirdin.

Tarih: 12 Aralık 2008, 22:39 - İp: 92.***.**8.147
ardabalkan
ardabalkan (üye)
Eskişehir / Amatör

e0s ben de bugün Canon' cu oldum ucundan. SX100 IS aldık.

Ben de konuya birkaç ilâve yapayım. AL ve IF gibi kısaltmalar da son dönemde yaygınlaşmaya başladı. AL o objektifin lens grubu içinde asferik lens (küresel olmayan mercek) içerdiğini gösteriyor. Bu küresel olmayan merceğin anlamı da, merceğin yüzey kestini çizisel olarak tamamladığınızda bir küre elde edemiyorsunuz, eğik bükük tuhaf bişey. Bu ne işe yarıyor: renk saçılmalarını azaltıyor.

IF: Internal Focus. Bu özelliğe sahip objektiflerin (son zamanlarda artık neredeyse hepsi bu özelliğe sahip) odaklama yaparken boyutları değişmez, uzayıp kısalmazlar. Yani odaklamayı sağlayan lens grubu objektifin içinde kendi halinde işlev görür

Bi de özel kaplamalarla ilgili kısaltmalar var, objektifin fiyatını 5-10 kat artıran zımbırtılar, zaten Canon Nikon falan bu objektiflerinin yazılarını falan daha bi cici yazıyolar bööyle altın rengi falan.

Tarih: 12 Aralık 2008, 22:47 - İp: 194.***.**8.30
  • 1