salgado
salgado (üye)
Osmaniye / Amatör

Nikon D50, Yeni Lens

Merhabalar,

Ben Canon Powershot sahibi iken, Nikon D50 almaya karar verdim. Ancak üzerindeki lense pek sıcak bakmıyorum;
Öncelikli düşüncem Nikkor AF 24-120 F:3.5-5.6D IF-ED VR, bunu özellikle VR olması ve tek lens olarak kullanılabilirliği için istiyorum, 24-120 genel amaçlı benim ihtiyaçlarıma yetecek bir aralık.
2. olarak da Nikkor AF 24-85 F:2.8-4 IF-D düşünüyorum. Bunu da 2.8 diyaframından dolayı almak istiyorum.
Birde az bir ihtimal ama DX lensler var ve bunlardan da özellikle D70S ile beraber verilen DX 18-70.

Kullanımım genel amaçlı olacak, genelde çocukları çekeceğim, bunun yanında genelde yanımda makina taşırım, herşeyi çekmek isterim.

Sizce hangisini almalıyım...

Önerileriniz bana yolgösterici olacak..

Teşekkür ederim.

Tarih: 16 Ekim 2005, 21:00 - İp: yok
salgado
salgado (üye)
Osmaniye / Amatör

Arkadaşlar D50 geldi, Nikkor 24-85 f:2.8-4D ile beraber.

İlginç olan sonuçlar var sizlere sormak istedim;

Aynı ortamda, tüm şartlar eşitken yaptım bu denemeleri;
Auto mod da,
F:2.8 iken enstantane 60, F:4 olduğunda enstantane hala 60.
Enstantane öncelikli moda alıyorum, gene diyafram f:4 ama enstantane 400 hatta 500 oluyor.

Çok ilginç değil mi,

Diyafram açıldıkça enstantane düşmezmi, Ben yanlış mı düşünüyorum, Doğru düşünüyorsam; bunun menüden bir ayarı var da ben mi göremiyorum.

Yardımcı olursanız çok sevinirim...

Tarih: 21 Ekim 2005, 14:47 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Otomatik modda diyafram ve enstantane sabit kalırken makina iso yu yükseltiyordur ancak manuel kısımda makina iso ya müdahale etmediği için iso sabit kalınca doğal olarak enstantane değişiyor

Ayrıca yazdığın değerlerde bir tutarsızlık var f2.8de 60 verirken f4 te 60 tan daha küçük bir rakam vermesi gerekir(rakam olarak kastediyorum bu daha uzun pozlama demek)şimdi otomatikte f4 60 olan bir değer manuelde f4 400 e dönüşüyorsa ya manuelde iso yu çok yüksek seçmişsin yada ölçümü spot olarak çok ışıklı bir yerden almışsın belkide ikisini birden yapmışsın

Tarih: 21 Ekim 2005, 16:00 - İp: yok
salgado
salgado (üye)
Osmaniye / Amatör

Ben de biliyorum tutarsızlık olduğunu, ve onu soruyorum zaten. ISO aynı, ortamın da aynı olduğunu söyledim.

Tarih: 21 Ekim 2005, 16:24 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Ozaman ölçüm seçeneğine dikkat edin

Tarih: 21 Ekim 2005, 16:45 - İp: yok
salgado
salgado (üye)
Osmaniye / Amatör

Matrix de o,
İlginç olan, biri değiştiğinde diğerinin değişmiyor olası.

Tarih: 21 Ekim 2005, 16:50 - İp: yok