salgado
salgado (üye)
Osmaniye / Amatör

Nikon D50, Yeni Lens

Merhabalar,

Ben Canon Powershot sahibi iken, Nikon D50 almaya karar verdim. Ancak üzerindeki lense pek sıcak bakmıyorum;
Öncelikli düşüncem Nikkor AF 24-120 F:3.5-5.6D IF-ED VR, bunu özellikle VR olması ve tek lens olarak kullanılabilirliği için istiyorum, 24-120 genel amaçlı benim ihtiyaçlarıma yetecek bir aralık.
2. olarak da Nikkor AF 24-85 F:2.8-4 IF-D düşünüyorum. Bunu da 2.8 diyaframından dolayı almak istiyorum.
Birde az bir ihtimal ama DX lensler var ve bunlardan da özellikle D70S ile beraber verilen DX 18-70.

Kullanımım genel amaçlı olacak, genelde çocukları çekeceğim, bunun yanında genelde yanımda makina taşırım, herşeyi çekmek isterim.

Sizce hangisini almalıyım...

Önerileriniz bana yolgösterici olacak..

Teşekkür ederim.

Tarih: 16 Ekim 2005, 21:00 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

DX 18-70 cok iyi bir lens.. ayrica 27mm'den basliyor..
diger saydiklarinin optik kalitesi hakkinda pek bir bilgim yok ama 36mm (24*1,5) pek yeterli degil bence cok yonlu kullanim icin..
Yine cok iyi bir secenek olarak ayni fiyat araliginda sigma 18-50 f:2,8'i tavsiye ederim. Sabit f:2,8 buyuk bir avantaj.. Hatta benim tercihim bu olurdu..

Tarih: 17 Ekim 2005, 11:36 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

selam salgado.. tabii ki 24-85 f/2.8-4 diyecegim ama telede f/4 olamsini unutma, yani komple f/2.8 lens degil.. cunku cocuklarin hareketlerini dondurabilmek icin yuksek aperture'a ihtiyacin var..
..benim sana tavsiyem, sigma ve tamron'un f/2.8 lenslerinden secmen.. sigma 18-50 f/2.8, sigma 24-70 f/2.8 veya tamron 28-75 f/2.8 olabilir.. herbiri nikon 24-85'den daha yetenekli.. ve fiyatlari da ucuz..

Tarih: 17 Ekim 2005, 11:36 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ayni anda yazmisiz adosero..
o halde karar sigma 18-50 f/2.8..

Tarih: 17 Ekim 2005, 11:38 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

18-50'de karar kildiysak sira cantayi tamamalmada
Benim tavsiyem tele olarak canon 70-200/2.8 L IS USM
50-70 arasi nasil olacak dersen EF-S 60mm macro gayet ideal!
Kaliteleri konusunda hic supen olmasin ama butce acisindan biraz endiselenebilirsin

Tarih: 17 Ekim 2005, 13:22 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

ouppss nikon du di mi??
pardooon gaza geldim biraz. Boyle materyellerin hayallerine dalinca bu tip seyler olabiliyo..

Tarih: 17 Ekim 2005, 14:16 - İp: yok
salgado
salgado (üye)
Osmaniye / Amatör

Arkadaşlar teşekkür ederim,
Ben Nikondan başka lens düşünmüyorum, bu anlamda;
AF-S DX Zoom-Nikkor 17-55mm f/2.8G IF-ED
var tercih edebileceğim, bu nasıl olur?

Tarih: 17 Ekim 2005, 17:22 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

o lensin cok iyi ama abarti pahali oldugunu biliyorum..
peki nikondan baska marka neden dusunmuyorsun salgado?Profesyonel kaygilarin mi var ki bu kadar pahali seceneklere yonleniyosun?

Tarih: 17 Ekim 2005, 18:44 - İp: yok
ba
ba (üye)
Yurtdışı / Stüdyo Fotoğrafçısı

Nikon D50 iyi bir karar herşeyden önce... EOS 350D ile aynı kefeye konulabilinir. EOS 350D'den en önemli özelliği ele iyi oturması, en kötü özelliği ise CF kartı değil de SD kartının olması. SD Kartları çok da sağlıklı çalışmayan kartlar, tez elden bozulan kartlar yani.

Bana kalırsa objektiv için acele etme, birlikte verilen DX 18 70 lensi kötü bir lens değil, yanına bir de zoom alırsın.. bu lens'in mevcut aralığı çocukları çekmek için fena değil, ama çocukların sadece yüzlerini de çekmek istiyorum dersen, ya 55-200 aralıklı , ya da 75-300 aralıklı bir zoom alabilirsin...

salgado
salgado (üye)
Osmaniye / Amatör

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler,
Makina bugün geliyor, D50 ile beraber 24-85 f:2.8-4D IF aldım. Farklı marka lens almak istememem gene burada okuduklarımdan çıkardığım sonuç; Bazen tutukluklar yaptığı, daha yavaş olduğu ve herşeyden önce de adam kendi makinasına göre lens çıkarıyor, ondaki uyumu farklı markanın çıkardığından beklemek yanlış olur bence de...

Çok teşekkür ederim...

Tarih: 20 Ekim 2005, 10:04 - İp: yok
adosero
adosero (üye)
İstanbul / Amatör

350d 8mp ve cok daha gelismis bir anti-noise firmware'i kullaniyor bence bunlar en one cikan farklari.. Nikon 50d icinse bence 3d matrisyel olcum sistemi ve Af en onemli kozlari..
Ergonomik ozellikler okazyonel kullanimlarda bir amator icin ne kadar onemli tartisilir. 33v gibi harika bir makineden 350d'ye gecmis biri olarak adaptasyon surecinin cok da uzun olmadigini soyleyebilirim..
Neyse lens icin ise, 70*1,5=105mm sadece yuz cekimi icin yeter de artar bile. Bunu bicok insan 50mm ile bile siklikla yapiyor. Biraz yaklasmak yeterli.. Zoomlar insanlari tembellestiriyor dedikleri dogru galiba..
18-70'e gelince bence "kotu bir lens degil"den fazlasini hakediyor. Oldukca iyi bir lens, tum testler de bunu gosteriyor. Biraz arastirmak yeterli.. Zaten mustakil olarak satis fiyati da bu yonde cok ucuz bir lens degil.. Bir amatore isteginden fazlasini verecegi kesin. Bence gozun kapali alabilirsin illaki nikon olsun diyorsan..

Tarih: 20 Ekim 2005, 10:09 - İp: yok