koraycenan
koraycenan (üye)
İstanbul / Amatör

Macro Ve Bir Kaç Soru

Merhaba arkadaşlar bende aranıza yeni katıldım. Temel fotoğrafcılık derslerine devam etmekteyim bir yanda da kendim nette araştırmalarıma devam ediyorum. 550 d makina aldım başlangıç seviyesi olarak. İlgi alanım macro çekimler. Bu yüzden de Canon EF 100mm f2.8L Macro IS USM Lens aldım 1 çarpan olması beni ayrıca cezbetti diyebilrim ilerisi için. Tripotumda var. Fakat objelere yeterince yaklaşamıyorum lens 30 cm le sınırlıyor beni. çok yakına girdiğimde odaklama sorunları oluyor. Mesela bir kelebeğin kanatlarındaki dokuyu çekmek istiyorum ve başarılı olamıyorum. crop yapıp rresim üzerinde oynayarak istediğim görüntüyü elde edemiyorum. Çok detay içeren çok yakın çekimleri nasıl yapabilirim. Birde extenion tüpler var bu konuyla ilgilide araştırma yaptım doğrumu anladım yanlışsam düzltin lütfen bu tüplerde extra büyütme sağlıyor yani yakınlaşmayla bir ilgisi yok. Nasıl bir çekim yapmalıyım ki o detayları alabiliyim. Ekipmanım mı yanlış yoksa sorun bendemi Cevap veren herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

Tarih: 28 Haziran 2010, 12:04 - İp: 88.***.**2.230
greenpanter
greenpanter (üye)
İstanbul / Amatör

tüpler odak uzaklığını kısaltır böylece objeye yaklaşırsınız."1 çarpan olması beni ayrıca cezbetti" dediğiniz çarpan değil büyütmedir.Fakat tüp büyütmeyi biraz artırabilir ama bu sizin önemli değil.Ekipman doğru fakat bir ext.tube'e ihtiyacınız var.

Tarih: 29 Haziran 2010, 13:40 - İp: 94.***.**4.27
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

macro objektifler (genellikle) bire bir buyutme saglar.
yanı cekeceginiz nesnenin goruntusu sensore buyuklugune oranla bire bir aynı düşer.
1 cm lik bir nesne goruntusu, sensorun uzerınde 1 cm olarak düşer.

elinizdeki lensle ve tabi butun 1:1 makro lenslerle bundan daha detaylı cekim yapamazsınız.
bunun için extension tube almanız gerek.
canonun kendi markasıyla sattıgı extension tube ler var ancak, bunların iki ceşiti var.
9-10 dolara alabileceginiz af ozelligi olmayan tupler ve 100 dolar civarında fiyata sahıp af ozellikli tupler.

af ozellikli olanları tavsiye ediyorum tabiki, digerleriyle özellikle hareketli nesnelerin cekiminde saglıklı sonuc alamazsınız.

gelelilm tuplerin ozelliklerine.
odak uzaklıgını degiştiren tupler nesneye yakınlasmanızı saglar.
50mm lik bir tuple objektifinizde 100mm olduguna gore 1.5 kat yakınlasma saglarsınız.

ancak alan derinligi cok dusecektir bu yuzden yuksek diyafram degerlerinde cekim yapmalısınız.
yuksek diyafram degerleri ve tupun lensle sensor arasındaki mesafeyi uzatması ısık ihtiyacını maksimum seviyeye cıkaracaktır.
ya cok gunesli havalarda cekim yapmanız yada iyi ısık kaynakları (ring flaş onerimdir) kullanmanız gerekecek.

uzun lafın kısası sadece extension tube alarak sonuca ulasamazsınız.
aynı zamanda ısıklandırma ıcın bir ring flaş almanızda gerekecektir.

elinizdeki oldukca iyi bir lens, makinenizde gayet iyi bir model.
oncelikle iyi ışıklandırmayla (reflektorler flaşlar vs.) cekimler yapın, crop sonucunda netlikten ve sonuctan yınede memnun kalmazsanız extension tube alabilirsiniz.

eger extension tube alırsanız, imkanınızda varsa odak uzaklıgı daha dusuk bir makro lensle deneyin.

Tarih: 29 Haziran 2010, 16:44 - İp: 92.***.**8.45
koraycenan
koraycenan (üye)
İstanbul / Amatör

Cevaplar için teşekkür ederim. Bu extention tüplere baktım canonun ef25 ve 12 diye 2 serisi bu makro lense takılabiliyormuş. Af özelliğinin kullanılmaması tavsiye ediliyor. 1.7 X büyütme sağlıyormuş bu ef 25 olan ama yinede istediğim görüntüyü alamıyacağım anlaşılan. Bu yüzden forumda bakarken canonun 65 mm makro lensi var manuel focuslu mutlaka makro flash kullanılması gerekiyormuş özellikle 5X büyütmelerde. Makro flash olarak nikonun bir modelini beğendim acaba bunu benim makinama takabilirmiyim. Modeli r1c1 kablosuz modeli bu sorun çıkartırmı acaba? birde bu extention tüplerin af özellikli olanını bulamadım. yada bu ef seri af özelliklimi?

Tarih: 30 Haziran 2010, 12:20 - İp: 88.***.**0.130
  • 1