redblue
redblue (üye)
Kocaeli / Meraklı

İlk Defa Makina Alanlara Lens Önerileri

Merhaba arkadaşlar cumartesi günü canon550d alıyorum ve sizlerin arasına katılacağım.Anlıyacağınız fotografcılıkta yeniyim ama elimde şöyle bir fırsat varki 400 500 liralık ektra limitim var makina fiyatından hariç ve bunu ilerki zamanlara bırakmadan ikinci bir lens almak istiyorum.Bildiğiniz üzere makinada hd video çekimi mevcut bunuda göz önünde bulundurarak en yararlı şekilde kullanabileceğim ektra lens öneriniz nedir.Hepinize şimdiden teşekkürler konuyuda bölece başlatmış oluyorumki başka türlü seçenekleride sunabiliriniz..

Tarih: 16 Aralık 2010, 10:43 - İp: 85.***.**5.185
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

canon 550d hayırlı olsun
18-55 kit lensi ile birlikte alıyorsanız, ve kit lens ile devam etmek istiyorsanız, 55-250mm is lens alabilirsiniz. o lens telefoto ihtiyacınızı da görür.

yok ben telefoto istemiyorum diyorsanız, kit lensi 100$ gibi bir fiyata satıp, elinizdeki 400-500 lira ile birlikte tamron 17-50 geniş açı lensi alıp kit lensten çok daha iyi daha keskin bir lense sahip olursunuz.

gel gelelim bu sizin ilk kameranız ise bir süre kit lens ile idare edip nasıl çekimler yaptığınızı ve ihtiyaçlarınızın ne yönde olduğuna karar verip sonra lens işine yön vermek daha mantıklı olur.

ben 18-55kit lens yerine biraz daha verip 18-135mm is lens aldım. hem geniş açı hemde kısmen telefoto özelliği görüyor. günlük kullanımda bütün ihtiyaçlarımı karşılıyor. bu lensi de 450-500tl'ye bulabilirseniz.

Tarih: 16 Aralık 2010, 13:39 - İp: 88.***.**1.212
redblue
redblue (üye)
Kocaeli / Meraklı

cevabın için çok teşekkür ederim kit lens almadan 18 135 almak şimdi kafama yattı.daha sonra alacağım lensler ihtiyacıma göre belirlerim.Ama bir ufak nokta daha ben şimdilerde genel olarak video çekimi ve minyatür objeleri kullanarak stop motion film işiyle ilgileneceğim görsel iletişim tasarımı okuyorum reklam filmleri felan bu açıdan bakarsak 18 135 lens uygun düşermi ?

Tarih: 16 Aralık 2010, 13:44 - İp: 85.***.**5.185
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

stop motion tekniği için bildiğim kadarıyla 35-50mm arası bir odak uzaklığı cisimlerin en düzgün geometrik şeklini fotoğraflama imkanı verir. (kenarlarda bükülme vs olmadan) veriyor.

bu teknikle çok ta fazla geniş bir alanda çalışmayacağını varsayarak bu lens işini fazlasıyla görür.

video özelliği ise elle odaklama yapman gerekecek, basit bir el kamerası gibi değildir, bayağı zordur. bunu biliyorsun umarım.

başarılar bu arada.

Tarih: 16 Aralık 2010, 13:55 - İp: 88.***.**1.212
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

İlk Defa Makina Alanlara

ilk defa makine alanlar kullansın diye yanında verilen 18-55 öneriyorum.
almak istediginiz cevapla kesişmeyecektir buyuk ihtimalle ama bence dogrusu bu.

Tarih: 16 Aralık 2010, 14:31 - İp: 217.***.**1.174
redblue
redblue (üye)
Kocaeli / Meraklı

almak istediğim cevap olmazmı tabiki her görüşe sonsuz saygılıyım çünkü bilmediğim birşey fikir yürütemiyorum sadece sizin bilginize sığınarak doğrusunu almak istiyorum.Yani şu an toplu param varken alayımda sonra bir daha para olur olmaz bilinmez o yüzden almışken bana lazım olcaksa 18 55 tbiki ama onu kullanmıcaksam sonra 18 135 daha iyiyse onla başlayayım yada daha farklı ama benim için çözümler arıyorum.

Mesela bir başka konuyu çözdüm bugün video çekimi 2gb kartlarla çok zor oluyormuş burdan okuduğum bilgilerle alacağım kartı buldum 16 yada 32 gb hayyamda fiyatını öğrennip yüksek kapasiteli bir kart alıcam yoksa sonradan başımı ağrıtıcaktı.

Tarih: 16 Aralık 2010, 17:34 - İp: 85.***.**5.185
rockhound
rockhound (üye)
İstanbul / Amatör

hafıza kartını internetten alın. GG veya sahibinden.com
toshiba 16gb class 10 80TL falan, daha fazla vermeyin
8gb da yeter buarada

hayyamdan alıp boşu boşuna fazla para ödemeyin.

altı üstü basit bir m42 lens adaptörüne sanki laf birliği yapmış gibi hepsi 40TL'den aşağı söylemiyor. hemde AF çipsiz.
GG'de 12TL'ye aldım. tamamen hayyam ile aynı ürün. ebay fiyatı.

Tarih: 17 Aralık 2010, 10:08 - İp: 88.***.**2.58
goksungokhan
goksungokhan (üye)
İçel / Amatör

Merhaba, 18-55 baslangic olarak guzel is goruyor. Yaptiginiz cekimlerde hatalarinizi gorup kendinizi gelistirmeye buyuk fayda sagliyor. Gerekli net cekimi yakaladiginiz zaman ve fotografi en buyuk boyutta (piksel baglamda) yaptiginiz crop la guzel calismalar cikiyor. Ama ileride telefoto ihtiyaci hissedeceksiniz bu kesin. Maddi yonden bir engel olmuyorsa 18-55 le baslayip ileride telefoto bir lens almanizi tavsiye ederim.

Tarih: 19 Aralık 2010, 14:58 - İp: 41.***.**0.34
  • 1