fahrettinfugo
fahrettinfugo (üye)
Manisa / Meraklı

Eski Objektifler Dslr'ye Olurmu

arkadaşlar bu zenit minolta canon benzeri makinelerin lensleri yeni nesil dslr makinelerde kullanılabiliyormu,
bunun yapılabildiğini duydum ama yeterli bilgim yok, yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Tarih: 21 Mayıs 2007, 23:03 - İp: 88.***.**6.105
kirpi_e
kirpi_e (üye)
İstanbul / Meraklı

Elimdeki eski m42 vidalı lensleri k100d de kullanabilmek için bu vidalı adaptörü arıyorum ancak bu adaptörü bulamadım. Nereden nasıl satın alabileceğimi bilen varsa minnettar olurum. Teşekkürler.

Tarih: 24 Mayıs 2007, 15:40 - İp: 81.***.**9.145
hisli
hisli (üye)
Yurtdışı / Amatör

valla burada ebay`de 3-5 euro`ya satiyorlar. uzman fotograf malzemeleri satan yarlerde de var. hatta degisik markalar icin de var. turkiye`de hayyam`da kesin vardir.

Tarih: 24 Mayıs 2007, 17:52 - İp: 195.***.**8.198
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Kirpi_e,
anlaşıldığı kadarı ile aradığınız adaptör hamsiköy'de var.
m42--> pentax bayonet adaptörü.
Buraya belki bakmıyordur, bir mesaj yollayıp sorun.

Tarih: 24 Mayıs 2007, 20:04 - İp: 85.***.**0.243
fahrettinfugo
fahrettinfugo (üye)
Manisa / Meraklı

canon için bayonet adaptörü mevcut mu?
varsa nerden temin edilebilir
gitti gidiyorda bunlar hakkında birkaç link var ama
işi bilen arkadaşların görüşlerini almak tabiki daha mantıklı
tüm yorumlar için teşekkürler..

Tarih: 25 Mayıs 2007, 00:52 - İp: 88.***.**3.208
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Hangi tür bayonet soruyorsunuz ?
Ben Canon için iki adaptör aldım. M42 vidali, ve Nikon bayonet.
Gitti gidiyor'dan aldım. Gayet düzgün bir satıcı.

Tarih: 25 Mayıs 2007, 11:04 - İp: 85.***.**0.243
fahrettinfugo
fahrettinfugo (üye)
Manisa / Meraklı

şu linkte belirtilen bayonet halkası işmi görürmü Canon EOS 400 D ile kullanacam ...
http://urun.gittigidiyor.com/CANON-M42-LENS-MOUNT-HALKA-ADAPTOR-USA_W0QQidZZ4915311

yorumlarınız için teşekkürler

Tarih: 25 Mayıs 2007, 17:35 - İp: 88.***.**1.248
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Demin yanıtladım, ama cevabım kayboldu.

Evet, benim aldığıma çok benziyor, aynı işi göreceğine eminim.

http://urun.gittigidiyor.com/CANON-EOS-LAR-ICIN-M42-LENS-HALKASI_W0QQidZZ4572474

Tarih: 25 Mayıs 2007, 18:42 - İp: 85.***.**5.174
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili kirpi_e, Pentax K bayoneti M42 vidalıya çeviren adaptörün sirkecide (hayyamda) iki türü var. Birisi önceki sayfada fotoğrafını gördüğün metal, diğeri siyah plastik. Metal olan sıfır seviyede makinaya oturuyor. Siyah olanın ucu takıldıktan sonra biraz ileride kalıyor. Ayrıca iisinin yivleri farklı.
Elimdeki lens ile siyah olan odaklama sorunu yaratıyor, metal olan ise mükemmel. Diğerini ise metal olan ile kullanamıyorum, plastik olanın yivleri uyuyor, mesafe sorun yaratmıyor.
Hayyam'da 40-50 YTL gibi fiyatlar istiyorlar. Lenslerin ile deneyerek alma şansın var. Yada ebay'dan aynı paraya ikisini de alabilirsin, hangisi uyarsa onu kullanırsın.

Tarih: 25 Mayıs 2007, 18:48 - İp: 88.***.**7.10
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

Hayyamda 3. katta Euro Fotoğrafçılıktan aldım. SAhibi Mehmet Bey, Hollandalı lakabı ile anılıyor...

Lensin makinaya takılan ucunda iğne şeklinde bir çıkıntı var. Fotoğraf makinasında ise tam buna karşı gelen yerde deklanşöre basıldığında hareket ederek diyaframı ayarladığınız oranda kapatıyor, normal olarak. Benim M42 lensin bu iğnesi ile makinanın hareket eden parçası lens tam olarak takılınca birbirinden uzakta kalıyor. Alırken buna da dikkat etmelisin... Ya lensi hep tam açık diyaframda kullanırsın, yada iğne ucu iptal edersin, bu durumda objektif değerini artırdıkça vizörden baktığında ayarladığımn diyafram değerinde kapanacağı için görüntü karardığından pek kullanışlı olmuyor...

Tarih: 25 Mayıs 2007, 19:05 - İp: 88.***.**7.10
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Hamsiköy, sanırım biri m42 diğeri t2.
Çok benzerler, ama diş aralığı mesafeleri biaz farklıdır.
Plastik olana biraz zorlayarak geçti, ve metale geçmedi ise, o lens m42 değil, t2.

Tarih: 25 Mayıs 2007, 19:26 - İp: 85.***.**5.174