fahrettinfugo
fahrettinfugo (üye)
Manisa / Meraklı

Eski Objektifler Dslr’ye Olurmu

arkadaşlar bu zenit minolta canon benzeri makinelerin lensleri yeni nesil dslr makinelerde kullanılabiliyormu,
bunun yapılabildiğini duydum ama yeterli bilgim yok, yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Tarih: 21 Mayıs 2007, 23:03 - İp: 88.***.**6.105
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

Pentax geriye doğru uyumlu, diğerlerinde yok olarak biliyorum. Sadece Pentax için konuşuyorum. Aksi halde diğer marka makinaları kullanan arkadaşlar cevap verecektir buna.
Doğal olarak 35-40 yıllık eski lensler manuel... AF çalışmaması bir sorun mu? Benim çok hoşuma gitti diyaframı ve odaklamayı elle ayarlamak... AF lenslerimi bile manuel kullanıyorum bir süredir, bu hastalığım da geçer umarım.

Tarih: 22 Mayıs 2007, 00:16 - İp: 88.***.**3.221
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

Normal Pentax bayonetli eski lenslerden başka bir de M42 vidalı lensleri de makinanın bayonetine takılan bir dönüştürücü ile kullanabiliyorum.
Bu M42 dönüştürücü diğer makinalar için de var sanırım.
Benimkinin görünüşü böyle, makinaya tam oturuyor ve makinam M42 vidalı lenslerle çalışan bir antika D-SLR'ye dönüşüyor.

Tarih: 22 Mayıs 2007, 00:21 - İp: 88.***.**3.221
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Hamsiköye ben de katılıyorum..Mf lenslerden birini k10d makinemde kullanıyorum.ve çok hoşuma gidiyor odağı el ile ayarlamak..Çok zevkli

Tarih: 22 Mayıs 2007, 00:30 - İp: 88.***.**0.193
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

Her iki tip (pentax bayonetli ve M42 vidalı) eski lenslerde de odaklama halkasını çevirdiğimde tam odak sağlandığında makina manuel ayarda ise vizörde kırmızı uyarı ışığı yanıyor ve bip sesi duyuluyor.
Makina AF-S ayarda ise zaten odaklama sağlanmadığı durumda deklanşöre basamıyorum. Deklanşöre basarken odaklama halkasını çevirince odaklandığı anda çekiyor.
Her iki grup lensi de taktıktan sonra makinayı açtığımda mm'sini soruyor, titreşim önlemeyi devreye alıyor. Bu antika lensler titreşim önlemeli de oluyor!

Tarih: 22 Mayıs 2007, 00:31 - İp: 88.***.**3.221
nurrr
nurrr (üye)
Bursa / Reklam Fotoğrafçısı

nikon d100 ve nikon d2x kullanıyorum eski objektifleri de takıp kullanddığım oluyor yani uyumludur.

Tarih: 22 Mayıs 2007, 09:22 - İp: 88.***.**2.114
burakboge
burakboge (üye)
Bilecik / Meraklı

eski nikon lensleri nikon dslr'de kullanmak mümkün. Ancak D80 ve altında pozometre çalışmıyor. Artı olarak nikonlarda vizörde yanıp sönen bir ışık var odaklamayı ona göre yapabiliyorsunuz. Buna karşın Canon'un eski lensleri FD olanlar canon dslr'de kullanılamıyor. Ancak nikon manuel lensleri bir dönüştürücü vasıtasıyla canon makinenizde kullanabilirsiniz. Pozometrede Canon'larda çalışır.

Tarih: 22 Mayıs 2007, 13:42 - İp: 85.***.**3.252
fahrettinfugo
fahrettinfugo (üye)
Manisa / Meraklı

arkadaslar benim makinem 400d, bu makine için bir operasyon mevcutmu, bencede manuel ayarlar girmek hoş tabi ama fotoğraf makinesi girilen diyafram aralığını fotoğrafın exif bilgilerine kaydedermi? yorumda bulunan arkadaşlara teşekkür ederim

Tarih: 22 Mayıs 2007, 19:56 - İp: 88.***.**6.12
hamsikoy
hamsikoy (üye)
İstanbul / Amatör

maalesef girilen diyafram aralığı fotoğrafın exif bilgilerinde görünmüyor.

Tarih: 22 Mayıs 2007, 22:27 - İp: 88.***.**1.140
hisli
hisli (üye)
Yurtdışı / Amatör

nikon lens uyum tablosu

pentax lens uyum tablosu

sony/minolta

Tarih: 23 Mayıs 2007, 01:58 - İp: 77.***.**3.66
mirsat
mirsat (üye)
İstanbul / Amatör

Benim merak ettiğim bu bayonetler üzerinde hangi tip olduğ yazıyor mu. Hiç bakmadım da bir sorayım dedim. İkinc elde ne olduğu bilinmeyen lensler için bayonet üzernde blgi varmıdır.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 13:40 - İp: 88.***.**3.87